PL EN


2009 | 17 | 113-130
Article title

MEIN VATER ALS MENSCH UND ALS SCHRIFTSTELLER – BERNWARD VESPERS UND CHRISTOPH MECKELS AUSEINANDERSETZUNGEN MIT DEN VÄTERN. ANALYSE DER ROMANE DIE REISE (1977) UND SUCHBILD. ÜBER MEINEN VATER (1980)

Selected contents from this journal
Title variants
PL
MÓJ OJCIEC JAKO CZŁOWIEK I JAKO PISARZ – BERNWARDA VESPERA I CHRISTOPHA MECKELA ROZLICZENIE SIĘ Z OJCAMI. ANALIZA POWIEŚCI PODRÓŻ (1977) I UKRYTY OBRAZ. O MOIM OJCU (1980)
Languages of publication
DE
Abstracts
PL
W artykule omówiono dwie powieści napisane przez dzieci pisarzy – przez Christopha Meckela i Bernwarda Vespera. Oba utwory są swoistą ‘podróżą w przeszłość’. Fakt wykonywania tego samego zawodu schodzi tu jednak na plan dalszy. O wiele ważniejsze jest zaangażowanie ojców w czasach narodowego socjalizmu, opiewanie w ich utworach dyktatury faszystowskiej oraz jednoczesne próby umniejszenia swej odpowiedzialności. Niezwykle ważna jest także atmosfera, w jakiej autorzy dorastali. Oprócz trudnej sytuacji materialnej na pierwszy plan wysuwają się emocjonalny chłód i dystans, jakie panowały w ich rodzinach. Zarówno Christoph Meckel, jak i Bernward Vesper uciekali przed nimi w świat poezji i tam próbowali odnaleźć poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, których nie doświadczyli w domu rodzinnym. Wiele osób badało w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku historię własnej rodziny i często przez przypadek odkrywało niezaprzeczalne dowody faszystowskiej przeszłości swych ojców. Tak jest np. w wypadku Christopha Meckela, który na strychu odkrył dzienniki wojenne ojca. Poruszony ich lekturą uświadamia sobie zakłamanie, w jakim został wychowany, i postanawia na własną rękę zbadać przeszłość.
Year
Issue
17
Pages
113-130
Physical description
Contributors
  • Uniwersytet Szczeciński
References
  • Domin, Hilde: Deutsche Erziehung mit tödlichem Ausgang: Bernward Vespers „Reise“. In: diess.: Aber die Hoffnung. Autobiographisches Aus und Über Deutschland. München, Zürich 1982.
  • Gehrke, Ralph: Literarische Spurensuche: Elternbilder im Schatten der NS-Vergangenheit. Opladen 1992.
  • Meckel, Christoph: Suchbild. Über meinen Vater. Düsseldorf 1980.
  • Mitscherlich, Alexander und Margarete: Die Unfähigkeit zu trauern. Grundlagen kollektiven Verhaltens. München 1967.
  • Moser, Tilmann: Romane als Krankengeschichten. Über Handke, Meckel und Martin Walser. Frankfurt a. M. 1985.
  • Schneider, Michael: Den Kopf verkehrt aufgesetzt oder Die melancholische Linke. Aspekte des Kulturzerfalls in den siebziger Jahren. Darmstadt 1981.
  • Światłowski, Zbigniew: Zeitproblematik und Gesellschaftskritik im westdeutschen Roman nach 1967. Rzeszów 1985.
  • Vesper, Bernward: Die Reise. Reinbek bei Hamburg 1983.
  • Werth, Wolfgang: Von einem, der Hitler gar nicht gewählt hatte. In: Süddeutsche Zeitung, 2.04.1980.
Document Type
Publication order reference
Identifiers
YADDA identifier
bwmeta1.element.desklight-7a4f18c5-72b2-4788-aaf6-22f4691d4758
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.