Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

PL EN


2022 | 46 | 65-75

Article title

Satysfakcja zawodowa a stopień niepełnosprawności pracowników zatrudnionych w śląskich przedsiębiorstwach – wyniki badań empirycznych

Content

Title variants

Languages of publication

Abstracts

PL
Satysfakcja zawodowa pracowników jest istotna w całym procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Pracownicy wykazujący wysoki poziom satysfakcji z pracy są bardziej zaangażowani w pracę oraz bardziej lojalni wobec pracodawcy, co bez wątpienia wpływa na wyniki finansowe organizacji. Wysoki poziom satysfakcji zawodowej sprawia, że pracownicy w większym stopniu angażują się w powierzone im zadania, silniej identyfikują się z przedsiębiorstwem i w mniejszym stopniu są skłonni do zmiany pracy. Większe zaangażowanie w wykonywaną pracę sprawia, że pracownicy stają się bardziej produktywni. Szczególną grupą pracowników są osoby niepełnosprawne, które w Polsce obecnie stanowią coraz większą liczbę osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Osoby niepełnosprawne w Polsce mogą podejmować zatrudnienie na chronionym i otwartym rynku pracy. Jednak otwarty rynek pracy daje osobom niepełnosprawnym możliwość aktywizacji oraz udziału w życiu społecznym i zawodowym, szansę rozwoju zawodowego i awansu oraz większego wyboru ofert pracy. Pozytywne emocje w pracy przyczyniają się do wzrostu poziomu szczęścia i zwiększają szansę na samorealizację. Natomiast negatywne emocje doświadczone w pracy mogą skutkować częściową utratą zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego też podjęte w artykule rozważania teoretyczne i empiryczne mają duże znaczenie w praktyce zarządzania przedsiębiorstwami, które coraz częściej proponują pracę osobom niepełnosprawnym na otwartym rynku pracy. Celem artykułu jest analiza poziomu satysfakcji zawodowej osób niepełnosprawnych pracujących na otwartym rynku pracy w województwie śląskim. W artykule oparto się na wynikach badań własnych przeprowadzonych na grupie 172 respondentów, a podczas badania wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety skierowany do niepełnosprawnych pracowników pracujących na otwartym rynku pracy. Badania pokazały, że poziom zadowolenia z pracy jest różny w grupach ze względu na stopień niepełnosprawności wśród pracowników zatrudnionych na otwartym rynku pracy.

Year

Issue

46

Pages

65-75

Physical description

Dates

published
2022

Contributors

References

  • Bańka, A. (2000). Psychologia pracy. W: J. Strelau (Red.), Psychologia. Podręcznik akademicki. Jed nostka w społeczeństwie i elementy psychologii stosowanej (306-308), t. 3. GWP.
  • Borząkowski, M. (2014). Zatrudnianie niepełnosprawnych. C.H. Beck.
  • Brzezińska, A., & Piotrowski, K. (2008). Wyznaczniki satysfakcji z wykonywanej pracy osób z ogra niczoną sprawnością: kompetencje i relacje. Wydawnictwo SWPS.
  • Dag, M., & Kullberg, C. (2010). Young Swedish Physically Disabled Men’s and Women’s Work In volvement and Job Satisfaction. Scandinavian Journal of Disability Research, 12(4), 287-303.
  • Hansen, N., & Nielsen, H. O. (2008). Workers with Disabilities Express High Job Satisfaction.http://www.eurofound.europa.eu/ewco/2008/08/DK0808019I.htm (dostęp: 02.03.2022).
  • Heskett, J. L., Jones, O. T., & Loveman, G. W. (1994). Putting the Service-Profit Chain to Work.Harvard Business Review, 2 (March-April), 164-174.
  • Juchnowicz, M. (2013a). Satysfakcja z pracy determinantą jakości kapitału ludzkiego oraz kapitału relacyjnego. Zarządzanie i Finanse, 4(1), 101-110.
  • Juchnowicz, M. (2013b). Zarządzanie kapitałem ludzkim. Procesy, narzędzia, aplikacje. Polskie Wy dawnictwo Ekonomiczne.
  • Lemańska-Majdzik, A. (2019). Elastyczność organizacyjna w przedsiębiorstwie rodzinnym. Wydaw nictwo Politechniki Częstochowskiej.
  • Machajski, A. (2018). Aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami na przykładzie Zakładu Pracy Chronionej w województwie śląskim. Wydawnictwo Naukowe Sophia.

Document Type

Publication order reference

Identifiers

Biblioteka Nauki
2163454

YADDA identifier

bwmeta1.element.ojs-doi-10_17512_znpcz_2022_2_05
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.