Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

PL EN


2021 | 10 | 2 | 8-23

Article title

Finansowanie zielonej rewolucji za pomocą umów power purchase agreement

Content

Title variants

Languages of publication

Abstracts

PL
W artykule poruszono istotne zagadnienia związane z finansowaniem inwestycji w OZE za pomocą umów PPA. Należy przewidywać dalszy rozwój zielonej energetyki, który będzie ściśle związany z rozwojem zielonych finansów. Atrakcyjność energii z OZE wynika z prognoz dotyczących wzrostu konkurencyjności OZE w stosunku do energii elektrycznej z elektrowni konwencjonalnych. Autorzy wskazali także w artykule na wzrastającą istotność ryzyka klimatycznego, które staje się impulsem dla rozwoju zielonych finansów, kreujących instrumenty reakcji na to ryzyko, kreując jednocześnie zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji w OZE. W rezultacie obniżenia kosztów inwestycji OZE stają się najtańszymi sposobem rozwoju mocy wytwórczych w elektroenergetyce na świecie. Sprawia to, że na wielu rynkach zakup energii z OZE na potrzeby dużych zakładów przemysłowych jest konkurencyjny w stosunku do tradycyjnej elektroenergetyki. Zakup energii elektrycznej z OZE pozwala także zabezpieczyć się przed wahaniami cen wywołanymi nie tylko zmianami cen paliw kopalnych, lecz także praw do emisji gazów cieplarnianych czy wpływu na ceny energii polityki ochrony zmian klimatu. Ponieważ wytwarzanie energii elektrycznej nie jest działalnością podstawową zakładów przemysłowych, trudno jest uzyskać zgodę właścicieli na realizację inwestycji w OZE. Stąd coraz popularniejsze staje się wykorzystanie instrumentów PPA, które nie są związane z inwestycjami kapitałowymi i budową aktywów trwałych. Istotne jest, że umowy PPA zapewniają płynność rynku zabezpieczenia ryzyka rynkowego w długim okresie, znacznie dłuższym niż płynność rynku terminowego. Stąd w artykule omówiono także specyfikę różnych rodzajów kontraktów PPA oraz ryzyka, jakie są z nimi związane.

Year

Volume

10

Issue

2

Pages

8-23

Physical description

Dates

published
2021

Contributors

  • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

References

  • Eckstein, D., Kuenzel, V., Schaefer, L. i Winges, M. (2019). Global climate risk index 2020. Bonn: Germanwatch. Pozyskano z: https://germanwatch.org/sites/default/files/20-2-01e%20Global%20Climate%20Risk%20 Index%202020_14.pdf.
  • Krukowska, M. (2019, 10 grudnia). Ryzyko klimatyczne na wysokim szczeblu. Obserwator Finansowy. obserwatorfinansowy.pl, Pozyskano z: https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy-debata/analizy/ryzyko-klimatyczne-na-wysokim-szczeblu/ (10.12.2019).
  • Marlin, S. (2018, 30 sierpnia). Stress tests expose climate risk in loan books. Risk Managemet. risk.net. Pozyskano z: https://www.risk.net/risk-management/5896871/stress-tests-expose-climate-risks-in-loan-books (13.09.2018).
  • Nicholls, M. (2019). When climate risk starts to bite. W: Climate risk. Special report 2019. Infopro Digital 2019. Risk.net. Pozyskano z: https://www.risk.net/content-hub/climate-risk-special-report-2019-7147046.

Document Type

Publication order reference

Identifiers

Biblioteka Nauki
2216347

YADDA identifier

bwmeta1.element.ojs-doi-10_7172_2299-5749_IKAR_2_10_1
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.