Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

PL EN


2003 | 1 | 2 (2) | 41-65

Article title

Sytuacja dochodowa pracowników i jej skutki dla rynku i finansów publicznych

Content

Title variants

Languages of publication

Abstracts

PL
Tematem pracy jest analiza skutków ukształtowania się określonego poziomu i struktury dochodów w Polsce w wyniku polityki transformacji, realizowanej od 1990 r. Punktem wyjścia jest analiza struktury wynagrodzeń w 2001 r. która charakteryzuje się silną i rosnącą skośnością, gdzie dominanta jest dużo niższa od średniej, która jest i tak bardzo niska, zaś 90% pracujących otrzymuje wynagrodzenia niższe od 840 euro. Narasta zróżnicowanie wynagrodzeń i rośnie zakres biedy. W rezultacie koszty pracy są w Polsce 4 do 6 razy niższe niż w krajach Unii Europejskiej, podczas gdy PKB na głowę tylko 2 do 3 razy niższy. Skutkiem takiego ukształtowania się wynagrodzeń jest niski poziom oszczędności ludności i obniżenie skłonności do oszczędzania. Strukturalne zmiany w podziale i rozdysponowaniu dochodów nie odpowiadają temu, co powinniśmy obserwować w wyniku procesu transformacji gospodarki. Jak autor dowodzi, skutkiem tego jest stagnacja gospodarki i kryzys w wielu branżach przemysłu. Dodatkowym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na te procesy, jest polityka podatkowa, prowadząca do znacznego obciążenia realnych dochodów dolnych i średnich klas dochodowych. Autor analizuje strukturę wpływów podatkowych i wykazuje, że zmiana koncepcji systemu podatkowego na liniowy lub pogłówny albo pociągnie za sobą poważne perturbacje na rynku albo będzie oznaczać znaczne koszty dostosowań dochodów. Autor dochodzi do wniosku, że w procesie transformacji zabrakło polityki kształtowania klasy średniej tak, aby miała znaczące miejsce w stymulowaniu procesów finansowych.

Keywords

Year

Volume

1

Issue

Pages

41-65

Physical description

Dates

published
2003

Contributors

References

  • Berbeka, J. 2002. Deprywacja dochodowa gospodarstw domowych i jej konsekwencje (na przykładzie województwa małopolskiego ); w: Nierówności dochodowe i majątkowe. Zakres i formy redystrybucji dochodów państwa; Rada Strategii Społeczno Gospodarczej przy Radzie Ministrów, Raport 49, Warszawa
  • Kabaj, M. 2003. Jak utworzyć 2 miliony miejsc pracy do 2010 r. w: Mechanizmy tworzenia i likwidacji miejsc pracy w polskiej gospodarce, Materiał posiedzenia Rady Społeczno Gospodarczej, Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, Rada Społeczno Gospodarcza, Warszawa, marzec 2003.
  • Kidron, M. i R. Segal. 1987. The Book of Business Money & Power, London: PAN BOOKS
  • Nowak, A. Z. i K. Ryć. 2003. Oszczędności w okresie transformacji w: Księga jubileuszowa. Gospodarka i przedsiębiorstwa - nowe tendencje w zarządzaniu, s. 44-63, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Nowak, A. Z., Ryć. K. i J. Żyżyński. 1998. Stopa procentowa a konsumpcja i oszczędności w procesie dezinflacji, Ekonomista 2-3/1998, s. 191-210.
  • Pen, J. 1972. Współczesna ekonomia, Warszawa: PWE.
  • Smith, A. 2003. Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, Warszawa: De Agostini.
  • Żyżyński, J. 1998. Pieniądz a transformacja gospodarki, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Żyżyński, J. 2002. Podatki pośrednie i bezpośrednie - problemy i fakty, Ekonomista 5/2002.
  • Żyżyński, J. 2002. Wstęp do problematyki uwarunkowań i funkcji polityki pieniężnej i fiskalnej, Warszawa: Wydział Zarządzania UW.

Document Type

Publication order reference

Identifiers

Biblioteka Nauki
32101642

YADDA identifier

bwmeta1.element.ojs-issn-1644-9584-year-2003-volume-1-issue-2__2_-article-bwmeta1_element_ceon_element-a8d905ed-5074-3b7a-86d3-a4b0944cebe7
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.