Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

PL EN


2018 | 9 | 26 | 33-50

Article title

Uwag kilka historyka myśli politycznej o istocie Konstytucji RP z 1997 r.

Authors

Content

Title variants

Languages of publication

PL

Abstracts

PL
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest wskazanie i analiza problemu wynikającego z traktowania praw obywatela na podobieństwo praw człowieka. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Popularne odczytanie Konstytucji RP z 1997 r. traktuje i prawa człowieka, i prawa obywatela jako swoiste „imperatywy moralne”, które ustawodawca winien uwzględniać i ujmować w swych rozstrzygnięciach. Analiza językowa zapisów zawartych w podręczniku akademickim i Konstytucji RP unaocznia ten problem. PROCES WYWODU: Wskazanie i krytyczna analiza treści podręcznika ademickiego ukazuje problem teoretyczny wynikający z wykorzystania podejścia ściśle liberalnego, które rodzi raczej niż rozwiązuje problem relacji między prawami człowieka/obywatela i prawem ustanawianym przez ustawodawcę. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Ukazanie problemu, wezwanie do refleksji nad nim i podjęcia próby – w trakcie ewentualnych prac nad nową ustawą zasadniczą – wypracowania innego ujęcia, różnicującego sposoby pojmowania praw człowieka i praw obywatela, z których pierwsze nie wiążą się z relacją do państwa, drugie zaś wynikają z tej relacji. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wyniki analizy naukowej winny zostać wykorzystane przy krytycznym odczytaniu ujęć wpisanych w Konstytucję obowiązującą w Polsce od 20 lat.

Year

Volume

9

Issue

26

Pages

33-50

Physical description

Dates

published
2018-06-01

Contributors

References

  • Jaworski, W.L. (1928). Projekt konstytucji. Kraków: Skład główny w Księgarni Leona Frommera.
  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. (1997). Sarnecki, P. (red.). (1999). Prawo konstytucyjne Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Warszawa: C.H. Beck.
  • Szlachta, B. (2000a). Państwo a obywatel (uwagi o pojmowaniu obywatelstwa i praw z nim związanych). W: A. Rzegocki (red.), Państwo jako wyzwanie. Kraków: Ośrodek Myśli Politycznej, 75-103.
  • Szlachta, B. (2000b). Polscy konserwatyści wobec ustroju politycznego do 1939 roku. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Szlachta, B. (2012). Problemy teoretyczne (w tym aksjologiczne) znajdowane w preambule do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku (uwagi historyka myśli politycznej). W: T. Słomka i A. Materska‑Sosnowska (red.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 19

Document Type

Publication order reference

Identifiers

YADDA identifier

bwmeta1.element.ojs-issn-2353-950X-year-2018-volume-9-issue-26-article-1388
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.