Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
1
100%
PL
Artykuł jest próbą konceptualizacji projektu badań autora na temat form rekreacji - rozumianej jako wszystko to, co dzieje się w czasie wolnym od pracy i przynosi człowiekowi odprężenie, odpoczynek, wzbogaca jego osobowość. Jest tych form wiele - życie kulturalne, religijne, sport, życie towarzyskie itp. Autor pragnie w pierwszej kolejności poznać i opisać wszystkie te działania ludzkie, a następnie dokonać ich analizy w płaszczyźnie funkcjonalnej i semiotycznej, uważając, że zachowania są jednym z elementów znaczących i symbolicznych równie ważnych jak tradycyjnie rozumiany symbol, znak. Badania podjęte były w tradycyjnych i modernizujących się środowiskach wiejskich celem wykazania różnic i podobieństw w sposobach rekreacji, wykrycia ich tradycyjnego i współczesnego obrazu. Ostateczny cel pracy, obok aspektu poznawczo-naukowego, ma przynieść poszerzenie wiedzy praktycznej na użytek animatorów i decydentów afery życia kulturalnego ludności wiejskiej.
PL
W artykule podejmuje się problematykę funkcjonowania zespołów folklorystycznych w centralnej Polsce. Badania dotyczyły głównie działania zespołów na wsi, a także pewnych aspektów motywacji uczestnictwa w zespole i jej społeczno-kulturowych uwarunkowań. Stwierdzono, że zespoły, bez względu ;na instytucje patronujące, nie są silnie związane ze swoim macierzystym środowiskiem - wsią 1 okolicą. Po pierwsze repertuarowo - jak wykazano, korzysta się w pracy z zespołem w dużej mierze z materiałów rozprowadzanych centralnie, publikacji drukowanych, nie zaś z miejscowych, występujących jeszcze elementów folkloru. Praktycznie dla własnej wsi zespół jest instytucją zewnętrzną - nie daje przedstawień, tylko ąioradycznie występuje dla ograniczonego audytorium - działaczy organizacji społecznych i politycznych bąU£ członków insytuacji patronującej. Większość wystąpień ma obecnie miejsce poza terenem macierzystej wsi, na akademiach, festiwalach, przeglądach, konkursach. — Członkowie zespołów to ludzie aktywni społecznie nie tylko w zespole, lecz także w innych organizacjach i formach życia społecznego, kulturalnej i politycznego. Swą aktywność w zespole motywują przede wszystkim zainteresowaniem dla miejscowej tradycji, co stoi w pewnej grzeczności z przebadanym repertuarem, często mało związanym z terenem. Innym motywem uczestnictwa w pracy zespołu jest w o@51e aktywność - dająca możliwość kontaktów towarzyskich, poznania nowych osób, spędzenia wolnego czasu.
PL
Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza znamion art. 296 Kodeksu karnego w kontekście odpowiedzialności członków rady nadzorczej. W tym celu autor podejmuje próbę syntetycznego przybliżenia dotychczasowego dorobku doktryny i judykatury, aby zdefiniować znamię „zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą”. Analiza zgromadzonych materiałów ujawnia pewne rozbieżności w zakresie teorii i praktyki. Ostatecznie autor wysuwa wnioski de lege ferenda, mające na celu opracowanie jednolitej koncepcji wykładni znamienia „zajmuje się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą”, obejmującej także sprawowanie nadzoru.
EN
The present study is to analyze the constituent elements of art. 296 of the Criminal Code in the context of liability of the members of the supervisory board. For this purpose, the author attempts to synthetic approximation of the current achievements of the doctrine and jurisprudence, to define the mark, “dealing with financial affairs or business”. Analysis of the collected material reveals some discrepancies in the theory and practice. Finally, the author draws conclusions de lege ferenda aimed at developing a uniform interpretation of the concept of the mark “deals with financial affairs or business” including also supervision.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.