Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Tekst jest sprawozdaniem z I Kongresu Gerontologów Społecznych, odbywającego się pod hasłem 50-lecie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Doświadczenia – Refleksje – Wizje. Wydarzenie miało miejsce w Ustroniu w dniach 18–19 maja 2023 i stanowiło okazję na spotkanie pracowników naukowych z praktykami pracującymi z osobami starszymi. Wystąpienia prezentowane były w następujących sekcjach tematycznych: Potencjał uczenia się osób starszych; Uniwersytet trzeciego wieku dzisiaj – perspektywa praktyków; Uwarunkowania aktywności ludzi starszych – perspektywa badaczy; Społeczny wymiar starości; Senior w świecie technologii i innowacji; Dobre praktyki w UTW; Sesja online; Kryzysy i wyzwania starości; Przejawy aktywności osób starszych. W programie przewidziano czas na dyskusję i wymianę refleksji. Kongres przebiegał w atmosferze współpracy i wzajemnego szacunku, a jego uczestnicy wyrażali nadzieję na ponowne spotkanie i dyskusję w przyszłości.
PL
Poniższy artykuł dotyczy tolerancji i uprzedzeń, jakie przejawiają osoby starsze. Celem badania było określenie zależności między aktywnością edukacyjną (korzystaniem z oferty edukacyjnej uniwersytetu trzeciego wieku) podejmowaną przez osoby starsze a ich postawą tolerancji, czyli stosunkiem do przedstawicieli mniejszości narodowych i religijnych, osób o innym kolorze skóry oraz osób homoseksualnych. Wszyscy uczestnicy badania byli polskimi seniorami (n=80). Założono, że osoby wykształcone będą wykazywały mniej uprzedzeń wobec przedstawicieli mniejszości. Wyniki pokazały, że słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku są bardziej tolerancyjni wobec osób należących do wszystkich mniejszości niż ich niewykształceni rówieśnicy.
PL
Artykuł ma charakter przeglądowy, a jego tematyka skupia się wokół zjawiska samobójstw popełnianych przez osoby w wieku późnej dorosłości. Celem artykułu był opis charakterystycznych dla starzenia zjawisk mogących mieć negatywny wpływ na dobrostan psychiczny osób starszych oraz zwiększać ryzyko popełnienia samobójstwa. Założenie stanowiło ponadto przedstawienie statystyk dotyczących fenomenu samobójstw wśród osób starszych w Polsce i w Europie. Ostatnim celem było podsumowanie doniesień dotyczących wpływu pandemii COVID-19 na dobrostan psychiczny osób starszych i na prawdopodobieństwo popełniania przez nich samobójstw. Wśród czynników przyczyniających się do pogorszenia dobrostanu psychicznego osób starszych i mogących zwiększyć ryzyko samobójstwa wyróżniono zachodzące wraz z wiekiem zmiany na poziomach: biologicznym, psychologicznym i społecznym, a także zaburzenia psychiczne, ze szczególnym uwzględnieniem depresji, oraz niewystarczającą opiekę zdrowotną oferowaną osobom w późnej dorosłości. Przywołane statystyki wykazały, że samobójstwa wśród osób starszych są zjawiskiem coraz bardziej zauważalnym, a ich skala zależy między innymi od stopnia urbanizacji i miejsca zamieszkania. Seniorzy stanowili także grupę szczególnie narażoną na pogorszenie stanu psychicznego i na popełnienie samobójstwa w wyniku pandemii COVID-19.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.