Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Analiza literatury poświęconej problematyce innowacji jako kategorii ekonomicznej, a obecnie bardziej już społeczno-ekonomicznej, pozwala sformułować kilka kluczowych wniosków. 1. Pomimo budowania licznych, nierzadko odmiennych od siebie klasyfikacji innowacji, wszyscy autorzy zgadzają się co do faktu, iż innowacja jest fenomenem na poziomie zarówno ekonomicznym, jak i społecznym. 2. Zamknięty model innowacji ukierunkowanej na prowadzenie oraz korzystanie przede wszystkim z wewnętrznych prac B+R danego przedsiębiorstwa został zastąpiony modelem otwartym, w którym innowacja w jednakowym stopniu bazuje na wynikach wewnętrznych i zewnętrznych prac badawczych. Aplikacja tego modelu pozwala na postrzeganie innowacji w szerszym kontekście ekonomiczno-społeczno -kulturowym. 3. Ewolucja innowacji w kolejnych latach będzie się odbywać nie tylko w kontekście gospodarczym, ale również w coraz szerszym kontekście społeczno-kulturowym, co w sposób znaczący zwiększy liczbę organizacji, które będą musiały podjąć zarządzanie innowacjami. Szybkie tempo ewolucji innowacji powoduje zatem konieczność dostosowania narzędzi wykorzystywanych do pomiaru zmian innowacyjności w odniesieniu do: przedsiębiorstw, sektorów oraz całych gospodarek. Trudność stworzenia jednego narzędzia o kompleksowym charakterze jest związana z jednej strony z mnogością potencjalnych mierników, jakie mogą zostać wykorzystywane w procesie pomiaru innowacyjności, z drugiej zaś ze zmianami w specyfice samych projektów innowacyjnych wybieranych, a następnie podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Dotyczy to przede wszystkim rosnącej liczby przedsiębiorstw wdrażających innowacje nietechnologiczne, które to podmioty nie prowadzą przy tym własnej działalności B+R, a także niezakupujących wyników tychże prac od podmiotów zewnętrznych. W niniejszym artykule podjęto próbę przeanalizowania zmian, jakie zaszły w rozwoju innowacji, wraz z próbą ich odniesienia do funkcjonowania przedsiębiorstw i możliwości ich wykorzystania – ze szczególnym uwzględnieniem problemu relacji pomiędzy zmianami w pojęciu innowacji a problemem oceny innowacyjności danego podmiotu gospodarczego i zmian, jakie nastąpiły w badanym okresie. Szczególną uwagę skierowano na innowatorów nietechnologicznych wdrażających innowacje organizacyjne i marketingowe.
EN
Despite the exploration of the research thread on cultural aspects in the project, it is possible to notice the existence of an unfilled research and cognitive gap related to the risk culture in the project. The article was dedicated to presenting the phenomenon of risk culture in the project as a phenomenon present in every undertaking. First, the genesis of the concept is presented and then the author’s definition of risk culture in the project is proposed. The specificity of the impact and determinants of the risk culture in the project are described.
PL
Pomimo eksploracji wątku badawczego dotyczącego aspektów kulturowych w projekcie, zauważyć można istnienie niewypełnionej dotąd luki badawczo-poznawczej związanej z kulturą ryzyka w projekcie. Artykuł dedykowano przedstawieniu fenomenu, jakim jest kultura ryzyka w projekcie jako zjawiska obecnego w każdym podejmowanym przedsięwzięciu. Przedstawiono genezę pojęcia, by następnie zaproponować autorską definicję kultury ryzyka w projekcie. Opisano specyfikę oddziaływania oraz uwarunkowania kultury ryzyka w projekcie.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.