Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Pogłębiająca się integracja europejska przejawia się w dążeniu do objęcia coraz nowych ob- szarów przez UGW. Podejmowane w tym celu działania są kolejnym etapem zacieśniania współ- pracy europejskiej, scalania Unii w jednolity organizm gospodarczy. Włączenie Polski w nurt integracji monetarnej stwarza możliwości przyspieszenia rozwoju różnych sfer działalności oraz zdynamizowania uczestnictwa na rynku europejskim. Jest to o tyle istotne dla sfery transportu w Polsce, gdyż odstaje ona zarówno pod względem technologicznym, jak i organizacyjnym, a zwłaszcza infrastrukturalnym od swoich odpowiedni- ków w starych krajach unijnych. Transport powinien uzyskać pełniejszy dostęp do rozwoju, aby sprostać nasilającej się rywalizacji. Przystąpienie do UE, wkroczenie w warunki szczególnie zin- tensyfikowanej konkurencji wymaga wzmocnienia pozycji rynkowej firm transportowych. Stąd waga czynników sprzyjających ich aktywizacji. Celem oceny opinii przedsiębiorstw na temat wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty euro, autorzy przeprowadzili badanie empiryczne za pomocą elektronicznego kwestionariusza, rozsyła- nego drogą mailową do przedsiębiorstw sektora transport i gospodarka magazynowa. Przeprowa- dzone badanie miało umożliwić analizę stosunku małych i średnich przedsiębiorstw działających w w/w sektorze wobec konsekwencji jakie wystąpią na polskim rynku po wejściu do Unii Gospo- darczo-Walutowej. Szczególne zainteresowanie autorów badania wzbudziła analiza zależności pomiędzy integra- cją ekonomiczną a potencjałem rozwojowym przedsiębiorstw, a zwłaszcza ich działaniami proin- nowacyjnymi. Studia literaturowe oraz wyniki dotychczasowych badań skłoniły do koncentracji badań em- pirycznych na następujących aspektach: 1. Rozwój przedsiębiorstw sektora transport i gospodarka magazynowa a opinia na temat wejścia do UWG 2. Otwartość międzynarodowa przedsiębiorstw transportowych a stosunek do wprowadze nia wspólnej waluty euro w Polsce 3. Spodziewane korzyści, jak i zagrożenia związane z wprowadzeniem euro w Polsce w opinii przedsiębiorstw
PL
Utworzenie unii gospodarczo-walutowej i jednolitego rynku europejskiego było celem głównym integracji ekonomicznej państw członkowskich w obrębie Unii Europejskiej. Z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw powstanie wspólnego europejskiego rynku stworzyło wszechstronne możliwości rozwoju, zwłaszcza poprzez intensyfikację w tych przedsiębiorstwach procesów internacjonalizacyjnych. Członkostwo Polski w UE zapewniło małym i średnim przedsiębiorstwom większą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej wewnątrz całej Unii poprzez szersze możliwości prowadzenia procesów inwestycyjnych poza granicami kraju, zakładania firm oraz tworzenia oddziałów i filii na rynkach zagranicznych, dostęp do wolnocłowej wymiany handlowej i w końcu równy dostęp do udziału w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych na terenie całej UE. Niniejsza praca stanowi próbę oceny potencjału polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza w kontekście zapowiadanego wejścia Polski do Unii Gospodarczo-Walutowej. Analiza przeprowadzona została z wykorzystaniem zdywersyfikowanych źródeł danych, obejmujących zarówno publikowane statystyki GUS, jak i raporty tematyczne Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Ministerstwa Gospodarki, a także własne badania ankietowe, stanowiące element szerzej zakrojonych analiz służących ocenie konsekwencji wprowadzenia euro w Polsce. Punkt wyjścia prowadzonych analiz stanowi ogólna charakterystyka potencjału sektora prywatnego przedsiębiorstw w Polsce na jednolitym rynku europejskim, a następnie ma miejsce ocena działalności inwestycyjnej firm sektora MSP – stan obecny i perspektywy w obliczu wejścia Polski do Unii Gospodarczo- -Walutowej.
PL
Celem niniejszego opracowania jest analiza następujących pytań badawczych: - Jaki jest potencjał rynkowy sektora transport i gospodarka magazynowa w Polsce w oparciu o dane statystyczne? - Jaką rolę w i znaczenie odgrywają przedsiębiorstwa transportowe i gospodarki magazyno wej na rynku zamówień publicznych? - Jaka jest aktywność przedsiębiorstw transportowych i gospodarki magazynowej w działal ności inwestycyjnej? Przeprowadzone studia literaturowe oraz badania pozwolą scharakteryzować rynek zamówień publicznych w Polsce, oraz ocenią aktywność przedsiębiorstw transportowych i gospodarki maga- zynowej na tym rynku.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.