Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 11

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw jest ściśle powiązana z możliwością wprowadzania w nich innowacji. Zagadnienia te są częścią omawianej w artykule analizy opartej na badaniach ankietowych oraz rozmowach, przeprowadzonych w losowo wybranych firmach z sektora MŚP. Celem tych badań było stwierdzenie, jaki jest poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz czy firmy wprowadzające innowacje zwiększają swoją konkurencyjność na poszerzającym się rynku. Określono również przeszkody utrudniające prowadzenie działalności innowacyjnej oraz źródła wykorzystywane przez MŚP do finansowania nowych rozwiązań. Stosunkowo niski poziom innowacyjności polskich MŚP związany jest głównie z brakiem odpowiednich środków finansowych, wysokim ryzykiem oraz brakiem współpracy firm z instytucjami badawczo-rozwojowymi.
PL
Małe i średnie przedsiębiorstwa są ważnymi aktorami w gospodarce regionalnej, bowiem rozbudowa tego sektora stymuluje rozwój gospodarczy i społeczny danego regionu, przyczyniając się do wyrównywania regionalnych dysproporcji w rozwoju, co prowadzi do poprawy ekonomiki regionu oraz warunków życia społeczności lokalnych. Z drugiej strony uwarunkowania regionalne mogą mieć pozytywny (stymulatory), jak również negatywny (bariery) wpływ na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych w danym regionie. Celem artykułu jest próba identyfikacji i klasyfikacji czynników rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw na podstawie studiów literatury przedmiotu. W pierwszej części artykułu skoncentrowano się na analizie czynników zewnętrznych wynikających z warunków otoczenia oraz wewnętrznych związanych z osobą przedsiębiorcy i przedsiębiorstwem, natomiast druga część poświęcona jest analizie wpływu tych czynników na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
PL
Realizacja jednego z siedmiu projektów przewodnich wskazanych w „Strategii Europa 2020 – Polityka przemysłowa w erze globalizacji” nakłada na instytucje otoczenia biznesu obowiązek świadczenia usług na rzecz MŚP na najwyższym poziomie. Z uwagi na to, że udoskonalenie oferty dla MŚP wymaga zaangażowania odpowiednich środków finansowych, które zwykle przewyższają możliwości budżetowe tych instytucji, konieczne jest skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania przeznczonych na ten cel. Dla instytucji otoczenia biznesu w Polsce takie źródło stanowi m.in. PO IG. Zatem dokonanie wstępnej oceny aktywności aplikacyjnej instytucji otoczenia biznesu w ramach wybranych działań i poddziałań PO IG może stanowić jeden z parametrów weryfikujących ich zaangażowanie w udoskonalanie oferty dla MŚP. Ponieważ MŚP korzystają zwykle z usług podmiotów funkcjonujących w regionie ich lokalizacji, zasadne jest przeprowadzenie zbiorczej oceny dla instytucji otoczenia biznesu z poszczególnych województwach. Odpowiednim narzędziem do przeprowadzenia takiej oceny jest benchmarking wyników, który umożliwia wskazanie zarówno: 1) województw liderów – benchmark-ów – pod względem łącznej aktywności aplikacyjnej instytucji otoczenia biznesu zlokalizowanych na ich obszarze, jak i 2) dystansu dzielącego pozostałe województwa objęte benchmarking-iem. Przeprowadzony benchmarking wyników dla wybranych działań i poddziałań PO IG wyróżnił cztery województwa wiodące: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i śląskie. Znaczący był również dystans między wskazanymi województwami a pozostałymi objętymi benchmarking-iem, zwłaszcza dwoma: lubuskim i opolskim, z których instytucje otoczenia biznesu nie znalazły się na żadnej z analizowanych list podpisanych umów o dofinansowanie. Co więcej, do podmiotów z województw uznanych za benchmark-i trafiła większa część wsparcia przyznanego dotychczas w ramach każdego z analizowanych działań i poddziałań. Projekty instytucji z tych województw były również źródłem dobrych praktyk.
PL
Artykuł jest poświęcony uwarunkowaniom tworzenia firm spin off w kontekście wykorzystania potencjału przedsiębiorczego pracowników firmy. Wskazano, iż przedsiębiorczość pracowników i osobowy transfer wiedzy pełnią ważną rolę w rozwoju gospodarczym, jednocześnie z punktu widzenia konkretnego przedsiębiorstwa może stanowić zarówno szansę, jak i znaczące zagrożenie dla potencjału firmy oraz możliwości zachowania jej przewag konkurencyjnych. Dlatego też spin off został poddany analizie w odniesieniu do strategicznych elementów projektów realizowanych w przedsiębiorstwach. Wskazano ogólną charakterystykę projektów, w ramach których może zostać on wykorzystany w praktyce zarządzania.
PL
Przedstawiony artykuł poświęcony jest tendencjom rozwoju przedsiębiorczości akademickiej. W pierwszej jego części omówiono pojęcie oraz formy przedsiębiorczości akademickiej. Rozwój tej postaci przedsiębiorczości jest konsekwencją przekształceń uczelni wyższych oraz jej dopasowania do wyzwań współczesnego rozwoju gospodarczego. W drugiej części skoncentrowano się na wybranych zagadnieniach związanych ze wsparciem przedsiębiorczości akademickiej, a w szczególności: etapach działań wspierających inicjatywy przedsiębiorcze, czynnikach i modelach wsparcia przedsiębiorstw. Omówiono także kontekst międzynarodowy podejmowania innowacji i jego wpływ na postawy przedsiębiorcze w środowisku akademickim.
PL
Artykuł poświęcony jest przeglądowi literatury naukowej dotyczącej pojęć i obszarów oraz specyfiki zdolności innowacyjnej przedsiębiorstw. W drugim punkcie artykułu omówiono pojęcie oraz rodzaje zdolności innowacyjnej przedsiębiorstw. Zdolność innowacyjna przedstawiana jest w literaturze naukowej jako koncepcja złożona, wieloczynnikowa i wieloobszarowa, obejmująca wiele przyczyn o charakterze wewnętrznych i zewnętrznym organizacji, ze szczególną rolą dynamicznych zdolności, które umożliwiają zarówno podejmowanie innowacji o danym charakterze i skali, jak i ich efektywną realizację. W trzecim skoncentrowano się na wybranych zagadnieniach związanych ze specyfiką kształtowania zdolności innowacyjnej, a w szczególności: motywach, modelach i strategiach kształtowania zdolności innowacyjnej w zależności od cyklu życia produktu, charakteru innowacji, roli przedsiębiorczości w kształtowaniu zdolności innowacyjnej przedsiębiorstw. Czynniki te mogą mieć różny wpływ na wynik innowacji, zwłaszcza gdy są rozpatrywane w izolacji lub w różnych częściach organizacji bez uwzględnienia synergicznych relacji między nimi.
PL
Inteligentna specjalizacja stała się jednym z zasadniczych wątków współczesnych koncepcji zarządzania rozwojem regionalnym. W oryginale oznacza sztywny podział ról między regiony–liderzy innowacji i pozostałe regiony. Te pierwsze specjalizują się w tzw. technologiach ogólnego zastosowania i/lub ich kombinacji (np. bioinformatyce), drugie zaś w tzw. „koinwencji zastosowań”, czyli w imporcie technologii ogólnego zastosowania i wdrażaniu ich w jednym lub kilku obszarach regionalnej gospodarki. Tego typu koncepcja niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, bo – jak wynika z doświadczeń międzynarodowych: 1) wysoki poziom innowacyjności wymaga wyrównanego poziomu konkurencyjności kompetencyjnej i technologicznej; 2) szybkość konwergencji konkurencyjności kompetencyjnej jest wyższa niż szybkość konwergencji konkurencyjności technologicznej, czemu również sprzyja dotychczasowy charakter międzynarodowego transferu technologii między liderami innowacji i pozostałymi regionami, ograniczający się (najczęściej) do technologii mniej lub bardziej przestarzałych. Stąd adaptacja koncepcji inteligentnej specjalizacji wymaga od każdego z regionów podwójnego wysiłku: a) znalezienia takich nisz technologicznych, w których mogą osiągnąć rolę lidera innowacji, i tym samym specjalizować się w rozwijaniu technologii ogólnego zastosowania; b) znalezienia takich sektorów / grup pokrewnych sektorów, gdzie mogą się specjalizować we wdrażaniu technologii rozwijanych przez innych liderów innowacji. Procedura określania takich obszarów inteligentnej specjalizacji uwzględnia przewagi konkurencyjne województwa, jego podstawowe zasoby (konkurencyjność technologiczną i konkurencyjność kompetencyjną) i potrzeby modernizacyjne jego bazy społeczno-ekonomicznej oraz globalne uwarunkowania.
PL
Przedstawiona publikacja jest poświęcona charakterystyce i znaczeniu restartów jako następstw niepowodzeń gospodarczych. Zjawisko to staje się coraz częściej wymieniane w kategorii badawczej. Jest ona wynikiem dostrzeżenia potrzeby dyskusji nad postawami osób, które po wcześniejszych doświadczeniach zakończonych niepowodzeniem biznesu chcą ponownie rozpocząć nową działalność gospodarczą. W pierwszej części artykułu omówiono pojęcie oraz skalę tego zjawiska, wskazując na jego narastające znaczenie w kontekście funkcjonowania mikro i małych firm. W drugiej części skoncentrowano się na wybranych obszarach oddziaływania restartów gospodarczych, przykładowym narzędziu zawierającym wykaz SWO wspierającym proces uczenia się przez aktualnych i przyszłych przedsiębiorców. Wnioski z publikacji wskazują na potrzebę wspierania działań na rzecz rozwinięcia edukacji dla przedsiębiorców i doskonalenia narzędzi ich wczesnego ostrzegania.
PL
Celem artykułu jest analiza jakościowa systemu wsparcia innowacyjnej przedsiębiorczości opartego na Krajowej Sieci Innowacji oferującej usługi proinnowacyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Formułowane wnioski oparte są na wynikach ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez autora wśród firm sektora MŚP, będących zarówno beneficjentami usług KSI (ogółem zbadano 381 podmiotów), jak i firm niekorzystających wcześniej z tych usług (próba badawcza liczyła 1100 podmiotów). Podstawowe zastrzeżenia zgłaszane przez małych i średnich przedsiębiorców dotyczą pasywności tych ośrodków w budowaniu partnerskiej współpracy, zdolności do rozpoznania rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa oraz umiejętności dostosowania oferty usług w odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby przedsiębiorstw. W artykule zawarto rekomendacje zmian w systemie świadczenia usług proinnowacyjnych w ramach wsparcia publicznego oferowanego przez ośrodki Krajowej Sieci Innowacji w odniesieniu do „filozofii”, zakresu i instrumentów wsparcia.
PL
Polska dysponuje pewnymi możliwościami rozwijania nowoczesnych technologii, także tych, które aktualnie znajdują się w pierwszych fazach cyklu życia (np. nanotechnologii, spintroniki, fizykochemii zjawisk powierzchniowych, robotyki itd.), i mają wysoki potencjał generowania zysku przy relatywnie niskich (bo niezwiązanych z samymi kosztami produkcji) nakładach inwestycyjnych i niższych wymaganiach, jeśli chodzi o wcześniej zdobyte doświadczenie. Wykorzystanie tych możliwości wymaga rozszerzenia o nowe podejścia tradycyjnego instrumentarium zarządzania technologią, opartego głównie na dorobku teorii racjonalnych oczekiwań. Wśród tych nowych podejść na szczególną uwagę zasługuje foresight i towarzyszące mu: cykl życia technologii i mapowanie, które są przedmiotem niniejszego artykułu.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.