Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań poziomu akceptacji społecznej dla energii ze źródeł odnawialnych, przeprowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych Lublina. W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankietowania. Opracowany na potrzeby badań autorski kwestionariusz ankiety pozwolił na poznanie przekonań młodzieży na temat korzyści z energetyki wiatrowej, słonecznej, wodnej i uzyskiwanej z biomasy. Uczniowie ustosunkowali się do opinii dotyczących wpływu wymienionych źródeł energii na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Uzyskane wyniki badań wskazują na akceptację dla energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Ujawniają także, że duży odsetek młodzieży nie potrafi określić korzyści wynikających z energetyki odnawialnej. Porównując poziom poparcia dla energetyki ze względu na jej oddziaływanie na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę, odnotowano pewne różnice. Uczniowie dostrzegają najbardziej pozytywne oddziaływanie energetyki odnawialnej na środowisko, najmniej zaś na społeczeństwo. Stwierdzono potrzebę podniesienia poziomu wiedzy uczniów głównie dotyczącej energetyki z biomasy oraz w zakresie wpływu energetyki odnawialnej na społeczeństwo.
XX
Sektor energetyczny w Polsce wymaga dostosowania do wymogów UE. Zmiany w nim nie mogą się odbyć bez poparcia społecznego wymagającego zwiększenia świadomości społecznej na temat różnych rodzajów energetyki i ich wpływu na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Kształtowanie świadomości społecznej jest procesem długotrwałym. Duży udział w nim ma edukacja szkolna, za którą odpowiedzialni są między innymi nauczyciele. Artykuł prezentuje wyniki badań diagnostycznych przeprowadzonych wśród nauczycieli biologii szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem Skali Likerta. Przedstawia poglądy badanych dotyczące wpływu energetyki z wybranych źródeł odnawialnych i konwencjonalnych na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę oraz ich opinie na temat obecności treści związanych z OZE i energetyką rozproszoną w edukacji szkolnej. Do oceny poziomu akceptacji nauczycieli dla różnych rodzajów energetyki wykorzystano średnie arytmetyczne. Poparcie nauczycieli dla OZE i energetyki rozproszonej zbadano dodatkowo wykorzystując odpowiedzi na pytania o gotowość ponoszenia wyższych kosztów na energię z OZE oraz bycia prosumentem energii. Uzyskane wyniki poziomu akceptacji wykazały, że największe poparcie otrzymała energetyka słoneczna. W dalszej kolejności znalazła się energetyka wodna i z wykorzystaniem biomasy. Słaby brak akceptacji odnotowano jedynie w przypadku energetyki węglowej. Nauczyciele ocenili bardzo nisko szkolną edukację ponadgimnazjalną w zakresie OZE i energetyki rozproszonej. Badani nauczyciele biologii, uczący w szkołach ponadgimnazjalnych, dostrzegają niewielką potrzebę doskonalenia w zakresie OZE i energetyki rozproszonej. Zbadanie poziomu akceptacji nauczycieli dla różnych rodzajów energetyki pozwoliło na określenie potrzeb w zakresie doskonalenia nauczycieli w obszarze problematyki dotyczącej energetyki, które umożliwi wyposażenie tej grupy zawodowej w niezbędną wiedzę i umiejętności do prowadzenia efektywnej edukacji w szkole.
XX
Edukacja prowadzona w uczelniach powinna odbywać się z zachowaniem wysokich standardów jakości kształcenia, którą można ocenić na podstawie określonych wskaźników. W artykule przedstawiono krytyczną analizę wskaźników wybranych do oceny jakości kształcenia na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dokonano jej na podstawie badań diagnostycznych nauczycieli akademickich UMCS w Lublinie oraz Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku. Uzyskane wyniki badań porównano ze światowym wskaźnikiem rozwoju zrównoważonego ( HDI) i wskaźnikiem poziomu edukacji (EDI). Badania w Islandii przeprowadzono w ramach projektów finansowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – FSS.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.