Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
The purpose of the article is an in-depth analysis of the boundary object conception introduced by J. Griesemer and S. L. Star. An attempt to describe it according to the idea of the authors and to investigate its initial sense is necessary. The author was induced to carry out such an analysis having noticed numerous simplifications and instances of superficial treatment of the issue in manifold studies referring to this idea. The article begins with a definition of the boundary object according to the seminal text of Griesemer and Star. Secondly, it points out the areas of the conception’s application illustrated with examples. In the next step, the author focuses on the cases of inconsequence in the studies using the concept, mainly in relation to Star’s comments. A possibility of intentional creation of boundary objects is also referred to, as it was from the beginning incorporated in the authors’ intention.
PL
Dzieło Margaret Archer, obok wydanej w 2003 roku Structure, Agency and the Internal Conversation oraz Making our Way through the World z 2007 roku stanowi trylogię poświęconą wykładni idei refleksyjności jako pośrednika pomiedzy jednostką a strukturą społeczną. Między wymienionymi pozycjami zachodzi wyraźna ciągłość - widać, jak koncepcja, której założenia są przez brytyjską socjolog konsekwentnie utrwalane, jest również z czasem rozwijana i porządkowana. Każda z analiz oparta jest na badaniach empirycznych, które kolejno rzucają nowe światło na relację między warunkami kształtującymmi refleksyjność a sposobami, w jaki kieruje ona życiowymi projekcjami respondentów.
PL
Artykuł stanowi wprowadzenie do analizy działalności organizacyjnej rodzin wielodzietnych. Na tej podstawie można dokonać przeglądu najpilniejszych potrzeb takich rodzin. Podobnych informacji może dostarczyć przegląd wątków podejmowanych przez ich członków na forach internetowych. Zacieśniająca się współpraca międzynarodowa stowarzyszeń działających na rzecz rodzin wielodzietnych pozwala na wymianę doświadczeń i rozwiązań przyjętych w ramach polityki prorodzinnej. Na zakończenie przytoczono wątki z badań rodzinnych organizacji węgierskich wskazujących na kluczową rolę rodziny (zwłaszcza dużej) w procesie przekazywania tożsamości i kultury.
PL
W artykule podjęto temat podtrzymywania i przekazywania kultury narodowej w różnorodnych kontekstach, np. emigracyjnym i dotyczącym mniejszości narodowych. Na przykładzie węgierskich wspólnot żyjących poza granicami Węgier rozważano rolę poszczególnych zaangażowanych aktorów – państwa ojczyzny, organizacji pozarządowych, partii politycznych, podmiotów z diaspory. Warto postawić pytanie o charakter relacji między wspólnotami, które z czasem zaczynają się od siebie różnić.
PL
W artykule postawiono pytanie o możliwość wykorzystania teorii Margaret S. Archer w procesie generowania teorii ugruntowanej. Szczególnie interesuje mnie możliwość przyjęcia założeń krytycznego realizmu (zakładającego m.in. istnienie obiektywnej rzeczywistości i możliwości jej poznania) i koncepcji człowieka zawartej w pismach brytyjskiej socjolog. Zalecenia ograniczenia prekonceptualizacji, które leży u podstaw metodologii zdaje się wykluczać taką możliwość. Jednak prace tzw. teoretyków ugruntowanych drugiej generacji pisane sa już z pełną świadomością istnienia podobnych założeń, przynajmniej na poziomie ontologicznym i epistemologicznym. Wspomniane prace zmierzają jednak w stronę konstruktywizmu i postmodernizmu. Założenia na wybranych poziomach możemy również zidentyfikować u teoretyków ugruntowanych pierwszej generacji - Starussa i Glasera. Pierwszy z nich, ukierunkowany przez interakcjonizm symboliczny jest bardziej podatny na tendencje postmodernistyczne (zdaniem A. Clarke'a), drugi pozostaje na stanowisku realizmu, wierząc w istnienie obiektywnego świata i możliwości jego poznania. Rozważania na temat wykorzystania koncepcji refleksyjności M.S. Archer zilustruję przykładem własnych badań prowadzonych zgodnie z metodologią teorii ugruntowanej wśród liderów organizacji węgierskich mniejszości narodowych. W efekcie analizy powstała tzw. koncepcja kondycji mniejszościowej, będąca ukształtowaną przez warunki sytuacyjne tendencją do działania w okreslony sposób, zaobserwowaną właśnie u członków wspólnot mniejszościowych. Jednak uporządkowana analiza brytyjskiej socjolog pokazała, które elementy kondycji mniejszościowej nie były doprecyzowane i jakie pytania nie zostały zadane. Taka konfrontacja potrzebna jest przede wszystkim na etapie tzw. powrotu do biblioteki. Jest z pewnością pouczająca i uwrazliwiająca, należy wystrzegać się przy tym oczywiście nadmiernego sugerowania się gotową teorią, podtrzymując rekomendowany przez Straussa i Glasera "kontekst odrycia".
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.