Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 9

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Opracowanie to zawiera wyniki prac nad modelowaniem sektora inwestycji i majątku trwałego gospodarek krajów RWPG w latach 1960-1978 oraz analizę procesów inwestycyjnych do 1980 r., realizowanych w ranach tematu "Prognozy społeczno-gospodarczego rozwoju Polski na tle prognoz krajów RWPG (1980-1990)". Temat ten jest realizowany od 1978 r. w ramach problemu węzłowego 11.6 "Problemy międzynarodowej ekonomicznej integracji oraz współpracy krajów socjalistycznych", którego koordynatorem był początkowo GUS, a następnie od 1982 r. do 1985 r. Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie SGPIS. Ze względu na długi okres, jaki upłynął od momentu złożenia artykułu do druku do momentu jego wydrukowania uzupełniono artykuł dodatkiem w postaci krótkiej statystycznej analizy danych za lata 1981-1985. Szersza analiza statystyczno-ekonometryczna tego оkresu oraz lat ostatnich będzie przedmiotem następnego opracowania w ramach publikacji Zespołu Gospodarek Krajów RWPG.
PL
Celem artykułu jest prezentacja i porównanie zastosowania alternatywnych metod łączenia ekonometrycznych modeli poprzez macierz udziałów handlu w ekonometrycznym modelu krajów RWPG. Omówione zostały teoretyczne podstawy metody RAS, programowania liniowego oraz specyfikacji równań w zakresie współczynników importowych. W macierzy handlu wzajemnego wyróżniono cztery grupy wyrobów (klasyfikacja RWPG). Na podstawie metod biproporcjonalnych oraz programowania matematycznego skonstruowano prognozy macierzy współczynników. Otrzymane rezultaty zanalizowano pod kątem ich przydatności do prognozowania macierzy udziałów handlu wzajemnego krabów RWPG, opierając się na uzyskanych błędach prognoz.
PL
W artykule przedstawiono założenia i strukturę modeli gospodarki krajów RWPG, zbudowanych w Instytucie Ekonometrii i Statystyki Uniwersytetu Łódzkiego. Modele te, mające kilka wersji, zaprezentowano w postaci systemu składającego się z dwóch podmodeli - opisującego sferę gospodarki narodowej poszczególnych krajów oraz handlu zagranicznego, stanowiącego jednocześnie ogniwo łączące poszczególne modele w jeden spójny system. W konstrukcji modelu krajów RWPG przyjęto hipotezy o podobnej specyfikacji równań w modelach poszczególnych krajów na podstawi istniejących podobieństw mechanizmów ekonomicznych, trendów w rozwoju historycznym itp. Założenia specyfikacji równań zostały przedstawione w artykule w postaci schematu wraz z uwzględnieniem najważniejszych powiązań występujących między podstawowymi kategoriami ekonomicznymi opisywanymi w modelu. W końcowej części artykułu zaprezentowano prognozę rozwoju podstawowych wskaźników ekonomicznych krajów RWPG w latach 1985-1990, poprzedzoną omówieniem założeń o zmiennych egzogenicznych modelu.
4
100%
PL
Artykuł stanowi próbę modelowania zatrudnienia w siedmiu krajach wchodzących w skład RWPG. Ze względu na powiązania sektora zatrudnienia z innymi blokami makromodelu gospodarki krajów RWPG w głównej mierze analizowano kształtowanie się podaży siły roboczej w podziale na sferę produkcji materialnej (w rozbiciu na podstawowe działy gospodarki narodowej) oraz sferę niematerialną (ogółem). Poszczególne równania modelu były estymowane na podstawie rocznych danych statystycznych za lata 1963-1970. W pierwszym paragrafie scharakteryzowano czynniki wyznaczające rozmiary podaży siły roboczej. W dalszej części artykułu przedstawiono schemat i charakterystykę modelu oraz dokonano analizy wyników estymacji modelu.
5
Publication available in full text mode
Content available

Remarks on BLUS Residuals

100%
PL
W pracy rozważa się problemy dotyczące wyboru bazy przekształcania, prowadzącego do otrzymania estymatora wektora reszt m.n.k . o skalarnej macierzy wariancji kowariancji, w przypadku występowania obserwacji nietypowych. Zaproponowano wykorzystanie zerowych reszt otrzymanych w wyniku estymacji minimalizującej sumę odchyleń bezwzględnych do określania bazy tej transformacji. Umożliwia to uniknięcie wyboru obserwacji, nietypowych dla bazy, co znacznie poprawia jakość estymacji.
PL
Celem artykułu jest opis pewnej numerycznie atrakcyjnej metody obliczania momentów statystyki testu Durbina-Watsona dla hipotezy o braku autokorelacji w liniowym modelu trend u. Durbin i Watson [1] podali sposób obliczania momentów tej statystyki w zależności od sum wartości własnych potęg macierzy MA. Autorowi udało się znaleźć wyrażenie, za pomocą którego można te sumy wyznaczyć. Metoda została zastosowana do obliczenia dwóch pierwszych momentów. Wyniki są zwarte w tab.1.
PL
Przedmiotem artykułu jest opis nieiteracyjnego algorytmu, określającego wartości estymatora największej wiarygodności w przypadku modelu nierównowagi dla pojedynczego rynku. Wszystkie zmienne objaśniające w równaniach popytu i podaży są egzogeniczne . Prezentowane są dwie wersje algorytmu, odpowiadające zadanej postaci równania indykatora nierównowagi.
PL
W artykule analizuje się wielkości obciążeń parametrów strukturalnych modeli z dwiema zmiennymi objaśniającymi, w tym jedna jest obarczona błędem pomiaru oraz z trzema zmiennymi, z których jedna lub dwie są mierzone z błędem, Analizę przeprowadza się ze względu na metody estymacji, wielkość próby, poziom: współczynnika determinacji, błędu pomiaru i współczynnika korelacj i miedzy zmiennymi.
PL
Celem artykułu jest opis wykrywania liniowych zależności wg: n) współrzędnych wektora własnego macierzy x ’x. h) uogólnionej macierzy kątów między wektorami macierzy x. Podano przykłady liczbowej analizy zależności za pomocą metod (a)-(b) oraz wskazano na wady i zalety obu metod. W paragrafie 3 wyprowadzono nowe wzory uzależniające wrażliwość wskaźnika złego uwarunkowania od wpływowych elementów z macierzy x, wpływcwych kolumn x oraz nowe wzory uzależniające wrażliwość statystyk B, Y, E, E'£, E'E n-k)' oraz ich charakterystyk na poziom zleg uwarunkowania. Podano warunki wystarczające i konieczne bezwrażliwości tych statystyk
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.