Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Bardzo ważnym elementem modeli typu INFORUM jest blok równań spożycia z dochodów osobistych ludności. Wyróżnia się w nich zwykle od 40 do 100 kategorii spożycia. W przypadku modelu IMPEC (model typu INFORUM dla Polski) liczba tych kategorii nie przekraczała 18, co było uwarunkowane dostępnością danych statystycznych. W opracowaniu przedstawiono metodologię budowy bazy danych o spożyciu w podziale na 108 kategorii, obejmującej lata 1980-2001. Do budowy bazy wykorzystano między innymi wyniki badań budżetów gospodarstw domowych oraz informacje o cenach w gospodarce narodowej. Skonstruowane szeregi są zgodne z rachunkami narodowymi, co umożliwia bezpośrednie wykorzystanie tej bazy do budowy bardziej niż dotychczas rozwiniętego bloku równań spożycia dla potrzeb modelu IMPEC.
2
Publication available in full text mode
Content available

Import Share Equations for IMPEC

100%
PL
Blok importu w typowym modelu INFORUM zawiera równania opisujące udział importu w popycie całkowitym. Podobne rozwiązanie przyjęto dla polskiego modelu IMPEC. W opracowaniu przedstawiono wyniki oszacowań takich właśnie równań zbudowanych w dwóch wariantach. Pierwszy z nich polegał na zastosowaniu trendu logistycznego i oszacowaniu krzywych, ukazujących transformację (wzrost otwartości) polskiej gospodarki w latach 1985-2001. Wariant ten, pokazujący tempo przemian charakterystyczne dla poszczególnych analizowanych grup towarów, może być w prosty sposób wykorzystany do projekcji udziałów importu w popycie całkowitym, co pokazano. Drugi wariant, to równania przyczynowo-skutkowe, uzależniające badane udziały od relacji cen importu do cen krajowych. Drugą zmienną objaśniającą w równaniach jest poziom lub przyrost popytu, a w niektórych przypadkach zmienna czasowa o specjalnie dobranej postaci. Takie równania pozwalają na symulację zmian relacji cenowych (łącznie ze zmianami kursu walutowego) i stanowią alternatywę dla równań trendu w przypadku bardziej złożonych analiz symulacyjnych.
PL
Podstawowym celem opracowania jest sformułowanie wielosektorowego modelu odzwierciedlającego wpływ podatków pośrednich na ceny w polskiej gospodarce. Stanowi on rozszerzenie standardowego modelu cen typu input-output. Model ten pokazuje wzajemne zależności cen produktów poszczególnych gałęzi gospodarki, wynikające z oddziaływania na koszty produkcji. Poza konstrukcją modelu omawiany jest problem uzyskiwania jego parametrów w oparciu o tablice przepływów międzygałęziowych. Proponowana jest metoda dekompozycji tej tablicy, prowadząca m.in. do uzyskania efektywnych stawek poszczególnych podatków pośrednich. Omawiana jest m.in. procedura szacowania części podatku od towarów i usług (VAT), która nie podlega odliczeniu przez przedsiębiorców. Skonstruowany model wykorzystywany jest do analizy skutków ewentualnego wprowadzenia 5-procentowego podatku importowego, a także do oceny skutków do stosowania stawek VAT do wymogów Unii Europejskiej.
PL
INFORUM tu nazwa fundacji naukowej, działającej przy Uniwersytecie Maryland, założonej i kierowanej już od prawie 40 lat przez Cloppera Almona. Podstawowym narzędziem tworzenia analiz i prognoz gospodarczych przez ten zespół jest wielosektorowy model ekonometryczny, oparty na bilansie przepływów międzygałęziowych.
PL
Głównym celem opracowania jest analiza wpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na zmiany efektywności polskiej gospodarki, które mogą być efektem szeroko rozumianego postępu technicznego. Zmiany efektywności utożsamiane są ze zmianami łącznej produktywności czynników produkcji. Analizę przeprowadzono w dwóch ujęciach: na szczeblu sektorowym i regionalnym. Pieiwsza część opracowania dotyczy analizy wpływu inwestycji krajowych i zagranicznych (jakie napłynęły do polskiej gospodarki w formie inwestycji bezpośrednich) na zmiany łącznej produktywności czynników produkcji. Celem badań jest: I) próba empirycznego określenia wpływu krajowych i zagranicznych inwestycji na zmiany łącznej produktywności czynników produkcji oraz 2) próba empirycznej weryfikacji hipotezy, że inwestycje zagraniczne w większym stopniu wpływają na poprawę efektywności procesów produkcyjnych niż inwestycje krajowe. Analizę przeprowadzono na szczeblu sekcji i działów przemysłu i obejmuje lata 1992-2002. W drugiej części podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu tempo rozwo ju poszczególnych województw je st skorelowane z działalnością inwestorów zagranicznych w tych regionach. Ze względu na dostępność danych statystycznych analizę ograniczono do lat 1998-2002. W każdej części przedstawiona została krótka analiza inwestycji zagranicznych na szczeblu poszczególnych sekcji i działów przemysłu, jak również na szczeblu regionalnym.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.