Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
In the face of present-day pluralism, theology must re-examine its importance in church, society, and university. It must be understood as a theology in public and as a “cultural laboratory” (Pope Francis). As a scientific discipline, it must face the challenges of the present. University research questions are also of theological significance. The university must have a genuine interest in theology. If theology is part of public scientific discourse, it is profitable for (non-Christian) society like the church. It will change theology to its advantage, because it has consequences for questions, appearance and language.
DE
Teologia i przestrzeń publiczna z perspektywy niemieckiej. W obliczu współczesnego pluralizmu teologia musi na nowo przemyśleć swoje znaczenie w Kościele, społeczeństwie i na uniwersytecie. Powinna być ona rozumiana jako teologia w przestrzeni publicznej i jako „kulturowe laboratorium” (papież Franciszek). Teologia jako dyscyplina naukowa musi konfrontować się ze współczesnymi wyzwaniami. Zagadnienia badań uniwersyteckich mają także znaczenie teologiczne, a uniwersytet musi być autentycznie zainteresowany teologią. Jeśli teologia jest częścią publicznego dyskursu naukowego, jest to korzystne zarówno dla (niechrześcijańskiego) społeczeństwa, jak i dla Kościoła. Przyniesie to pozytywne skutki teologii, gdyż będzie miało wpływ na jej treści, formę i język.
PL
Treścią rozważań autora są dwie zasadnicze tezy. Po pierwsze religijne rytuały i liturgie, czyli chrześcijańska kultura święta i świętowania, posiadają w sobie moc przypominającą, performatywną i tworzącą tożsamość. Po drugie religijne rytuały wywierają wpływ na kulturę, a tym samym na kulturową tożsamość. Jeśli dziś w Europie oczekuje się nowego ożywienia religii, to – podobnie jak w przeszłości – szczególna rola w tym procesie przypada rytuałom. Chrześcijańska kultura świętowania wpływa na ogólnoludzką kulturę między innymi przez przeżywanie świąt jako „religijnego kontrapunktu”, czyli otwarcie naszej codzienności na inny, Boży czas i wymiar transcendencji, przez podkreślanie ludzkiej godności każdego człowieka w sakramencie chrztu, bez względu na płeć czy pochodzenie, czy przez szacunek okazywany umierającym i umarłym. Autor podkreśla, że jeśli na początku XXI wieku religia określana jest jako kulturowe źródło Europy, to właśnie chrześcijańska kultura świętowania może być tego wyrazem.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.