Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Jedną z cech kanałów rynku w Polsce jest niewielki rozwój integracji pionowej. Podstawowymi czynnikami, które ograniczyły te procesy w okresie powojennym były: wysoki stopień centralizacji zarządzania gospodarką, nierównowaga rynkowa typu ssania oraz znaczne ujednolicenie i monopolizacja struktur rynku. Celem tego artykułu jest zbadanie czy wprowadzenie reformy gospodarczej w Polsce stworzyło warunki dla rozwoju kanałów zintegrowanych pionowo. Wyniki opierają się głownie na badaniach empirycznych. Autorka zwraca uwagę również na konsekwencje, jakie może wywołać niekontrolowany wzrost procesów integracyjnych w obecnej sytuacji rynkowej.
2
Publication available in full text mode
Content available

Market Structure in Poland

100%
PL
Celem artykułu jest opis i analiza struktury podmiotowej rynku w Polsce, w pierwszym etapie reformy gospodarczej , 1981-1983. Skuteczne przeprowadzenie reformy gospodarczej oraz odtworzenie podstawowych funkcji rynku w dużym stopniu zależeć będą od istotnych zmian w strukturze podmiotowej przedsiębiorstw. Procesy koncentracji i monopolizacji rynku mogę okazać się równie niekorzystne w gospodarce centralnie planowanej, jak i w gospodarce rynkowej. Podstawowe akty prawne reformy, jak również praktyka jej wdrażania w zbyt małym stopniu prowadzę do demonopolizacji rynku oraz do dywersyfikacji jego struktury za pośrednictwem tworzenia nowych przedsiębiorstw.
PL
Celem artykułu jest opis i analiza działań rynkowych średniej wielkości przedsiębiorstwa produkcyjnego w pierwszym etapie reformy gospodarczej 1981-1983. Artykuł ukazuje wpływ ograniczeń zewnętrznych na wybór przez przedsiębiorstwo taktyki działania, umożliwiającej szybką likwidację powstałego deficytu finansowego. Stworzenie własnej sieci sklepów stanowi dla przedsiębiorstwa środek pozwalający uzyskać dodatkowe zyski w krótkim okresie. Autor analizuje konsekwencje bezpośredniego oraz pośredniego udziału producenta w sprzedaży wytwarzanych produktów.
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia specyfikacji równań handlu zagranicznego, odzwierciedlające mechanizmy funkcjonowania handlu krajów RWPG z krajami wspólnoty, jak i z krajami niesocjalistycznymi. Omówione zostały podstawy konstrukcji równań, przy założeniu roli cen i relacji z cenami światowymi oraz ich konsekwencji w procesie modelowania handlu wzajemnego oraz obrotów z krajami spoza RWPG. Zaprezentowano koncepcję odmiennej specyfikacji równań dla rynków o popytowej i podażowej orientacji w poszczególnych grupach wyrobów. Przedstawiono także metodę łączenia modeli krajowych poprzez równania handlu zagranicznego, wykorzystując podejście "pool approach". Rozważania teoretyczne i specyfikację równań uzupełniają wyniki estymacji modelu.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.