Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Celem artykułu było zbadanie efektywności inwestowania na GPW w Warszawie na przykładzie spółek wchodzących w skład indeksów sektorowych: WIG energia, WIG paliwa i WIG surowce. Za pomocą wybranych metod wielowymiarowej analizy porównawczej skonstruowano mierniki syntetyczne (wzorcowy i bezwzorcowy), a następnie rozwiązano zadania optymalizacyjne określające efektywność badanych metod inwestycyjnych. Inwestowanie w sektorach energetycznym, paliwowym i surowcowym daje wysokie stopy zysku, zatem jest atrakcyjne dla inwestora. Niezbędna jest jednak dogłębna analiza danych historycznych, zarówno fundamentalnych, jak i historycznych cen giełdowych w celu wyboru walorów najbardziej atrakcyjnych, bezpiecznych i zyskownych. Inwestor ma do wyboru wiele różnych strategii inwestycyjnych, w szczególności może posłużyć się metodologią WAP, miarami taksonomicznymi i miarą bezwzorcową. Zastosowanie ww. miar daje porównywalne stopy zysku.
PL
W artykule podejmowano tematykę oceny banków notowanych na giełdzie za pomocą wielokryterialnej metody PROMETHEE II, która umożliwia zbudowanie rankingu rozpatrywanych obiektów i pozwala na podział podmiotów na grupy dominujące (o lepszej kondycji ekonomiczno-finansowej) oraz zdominowane (o słabszej kondycji pod względem wybranych kryteriów). Jako kryteria oceny rozważanych banków uwzględniono wskaźniki fundamentalne, wskaźniki rynkowe oraz charakterystyki oparte na stopie zwrotu danej spółki. Analizy, przeprowadzone w kilku wariantach, ukazały grupę banków o stabilnej dobrej kondycji oraz grupę o raczej słabej kondycji. Zaledwie kilka banków wykazywało zmienność w przynależności do którejś z grup, zajmując najczęściej lokaty pośrodku stawki. Badania pokazały również, że bank, który jest w dobrej kondycji fundamentalnej, jest także wysoko uplasowany pod względem całego zestawu kryteriów uwzględniających obok wskaźników fundamentalnych wskaźniki rynkowe i miary wykorzystywane w analizie portfelowej.
PL
W artykule omówiono ryzyko kredytów walutowych, które są obarczone podwójnym ryzykiem: zmiany stopy procentowej i zmiany kursu walutowego. Za pomocą wybranych metod analizy szeregów czasowych przeanalizowano zmienność kursów walut: USD/PLN, EUR/PLN oraz CHF/PLN. Biorąc pod uwagę historyczne oraz obecne trendy w szeregach czasowych oraz wartości miary zmienności, wyciągnięto wnioski z badań. Kursy walutowe zmieniają się dynamicznie w czasie, ich wartość jest zależna nie tylko od sytuacji na rynku kapitałowym, ale także od decyzji politycznych, decyzji banków centralnych, a także od polityki banków komercyjnych bezpośrednio udzielających kredytów. Sytuacja finansowa i społeczna wielu kredytobiorców walutowych jest obecnie bardzo trudna, ponadto trendy rynkowe oraz polityka banków nie zapowiada w najbliższej przyszłości poprawy tej sytuacji.
PL
W artykule podjęto tematykę wyceny akcji, której dokonano za pomocą modeli empiryczno-indukcyjnych. Modele te umożliwiają dokonanie wyceny wartości wewnętrznej akcji na podstawie modeli ekonometrycznych. W modelach tych za zmienną objaśnianą przyjmuje się najczęściej wartość rynkową akcji lub wskaźnik cena do zysku. Jako zmienne objaśniające najczęściej przyjmowane są: zysk, tempo wzrostu zysku na akcję, dywidenda, stopień zadłużenia spółki, wskaźnik ryzyka itp. Podstawą takiego ujęcia modelu jest relacja, która wiąże wartość spółki z jej podstawowymi składowymi (wartością długu oraz wartością kapitału własnego). Dla wybranych spółek giełdowych sektora bankowego zbudowano po dwa liniowe modele regresji, w których uwzględniono dwie zmienne objaśniające. Wyznaczono najlepsze możliwe postacie modeli, na podstawie których wyciągnięto ostrożne wnioski.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.