Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Results found: 7

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
1
Publication available in full text mode
Content available

PO CO NAM TE MULTIMEDIA?

100%
EN
Modern Polish museums tend to expand their exhibitions to include multimedia installations and interactive solutions. This strategy is usually adopted by new museums created from scratch, in particular narrative museums using multimedia solutions as a basic axis for creating exhibitions. Multimedia sometimes become even more important than museum collectibles which are not numerous in newly created museums. Traditional museums also tend to incorporate more interactive solutions and multimedia installations in their existing exhibitions. When visiting museums in Poland it may seem that these are very modern institutions keeping up with technological development and making best efforts to prepare attractive exhibitions for their visitors. However, technological solutions sometimes seem to be dominant to the content that should be illustrated. Are museums ready for this specific technological revolution in terms of planning and structure? Are museums aware of modern technology? Are multimedia useful in museums at all? How should multimedia be planned and implemented in museums so that they make sense, constitute no financial burden, embellish the exhibitions, highlight but not cover the presented items and allow the visitors to gain knowledge about the exhibits? The above questions should be considered by museum employees who are planning to introduce multimedia solutions in their institutions. Above all, they should keep in mind that multimedia in museums are not as important as contents presented by museums and exhibits which should be only supplemented by multimedia.
PL
We współczesnych muzeach w Polsce zapanowała prawdziwa moda na tworzenie w ramach ekspozycji instalacji i rozwiązań multimedialnych. Szczególnie jest to widoczne w strategii tworzenia nowych, powstających od podstaw muzeów, zwłaszcza narracyjnych. W ich przypadku rozwiązania multimedialne stanowią często wręcz podstawową oś, wokół której budowana jest ekspozycja. Czasem multimedia są wręcz nadrzędnym elementem nad eksponowanymi w muzeum zabytkami, które w nowopowstających i dopiero budujących swoje kolekcje muzeach nie są bardzo liczne. Coraz częściej rozwiązania i instalacje multimedialne wzbogacają również wystawy istniejące już w tradycyjnych muzeach. Odwiedzając muzea w Polsce można odnieść wrażenie, że są to instytucje bardzo nowoczesne, nadążające za rozwojem technologii, starające się przygotować atrakcyjne ekspozycje dla swoich widzów. Jednakże można także odnieść wrażenie, że często zastosowana w nich technologia dominuje nad treścią, którą ma ilustrować. Czy w takim razie muzea przygotowane są merytorycznie i organizacyjnie na tą swoistą rewolucję technologiczną? Czy mają świadomość tej nowoczesnej technologii? Czy multimedia w muzeach są w ogóle potrzebne? W jaki sposób należy je planować i wdrażać w muzeach, tak aby miały sens, nie były finansowym obciążeniem, wzbogacały ekspozycję, podkreślały, a nie zakrywały prezentowane muzealia oraz pozwalały publiczności na zdobycie wiedzy o oglądanych obiektach. Są to pytania, nad którymi zastanowić się powinni muzealnicy planujący w swoich instytucjach wprowadzanie rozwiązań multimedialnych. A przede wszystkim powinni pamiętać, że od multimediów w muzeach ważniejsze są treści, które muzeum prezentuje oraz muzealia, dla których multimedia stanowią dodatkowy komentarz.
2
Content available remote

FORUM EDUKATORÓW MUZEALNYCH

100%
PL
Forum Edukatorów Muzealnych powstało w 2006 roku. Pomysłodawcami i organizatorami projektu byli pracownicy Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie. Jego członkami jest obecnie 250 pracowników działów edukacji 140 polskich muzeów. Od samego początku swojego istnienia Forum działa bez formalnej struktury organizacyjnej i realizuje swoje projekty dzięki wsparciu poszczególnych muzeówPodstawowymi celami działalności Forum są: integracja środowiska edukatorów muzealnych, wypracowanie standardów działalności edukacyjnej w muzeach, wymiana doświadczeń pracowników edukacyjnych, podniesienie rangi zawodowej edukatora muzealnego, prowadzenie szkoleń i organizacja konferencji z zakresu edukacji muzealnej, działalność na rzecz utworzenia kierunku studiów podyplomowych kształcących w zakresie edukacji muzealnej oraz wspólna realizacja przez muzea zrzeszone projektów edukacyjnych. Od 2007 r. dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z MKiDN oraz wsparciu organizacyjnemu udzielonemu przez Muzeum Pałac w Wilanowie, Forum Edukatorów Muzealnych działa również poprzez własną stronę internetową – Portal Edukacji Muzealnej – www.edukacjamuzealna.pl.Strona internetowa Forum została podzielona na dwie części – publiczną i branżową. W ogólnodostępnej części publicznej internauci mogą znaleźć informacje o poszczególnych muzeach i ich działaniach edukacyjnych. W części branżowej, dostępnej po rejestracji i zalogowaniu edukatora muzealnego znajdują się rozbudowane narzędzia komunikacyjne i informacyjne umożliwiające wymianę doświadczeń edukatorów, realizację wspólnych projektów oraz wymianę poglądów. Zachęcamy wszystkich edukatorów muzealnych do rejestracji na stronie i korzystanie z oferowanych przez nią możliwości w codziennej pracy. W 2010 r. rozpoczęły się prace nad przebudową i unowocześnieniem strony internetowej, która po ich zakończeniu oprócz części informacyjnej uzyska również rozbudowany moduł publicystyczny na kształt internetowej gazety. Głównym projektem realizowanym przez Forum Edukatorów Muzealnych jest obecnie „Raport o stanie edukacji muzealnej w Polsce” mający w I etapie rozpoznać stan tej edukacji, a w II wydać publikację w formie zbioru analiz, wniosków i zaleceń, mających pomóc w stabilnym rozwoju tej sfery aktywności muzeów w Polsce. Raport ten wzorowany jest na podobnych opracowaniach realizowanych w minionych latach w Europie Zachodniej (Anglia, Niemcy, Francja) i Stanach Zjednoczonych. Patronat nad raportem i działaniami Forum objęli Ministrowie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Edukacji Narodowej.
5
Content available remote

AKADEMIA ZARZĄDZANIA MUZEUM PROGRAM PILOTAŻOWY

26%
6
Content available remote

Museum Management Academy – a Pilot Programme

26%
7
Content available remote

Museum Educators’ Forum

20%
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.