Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
Elektrownie jądrowe, obiekty związane z materiałami rozszczepialnymi oraz materiały rozszczepialne stanowią jeden z najbardziej atrakcyjnych dla terrorystów celów ataków. Ze względu na kluczowe znaczenie tych obiektów dla gospodarki państwa, a także dla jego społecznej i politycznej stabilności, personel ochrony fizycznej tych obiektów powinien posiadać najwyższe kwalifikacje. Pomimo, że obecnie w Polsce nie ma elektrowni jądrowych oraz ośrodków edukacyjnych dedykowanych dla energetyki jądrowej, należy już planować szkolenia personelu ochrony fizycznej tak, aby w chwili rozpoczęcia budowy, a następnie po uruchomieniu elektrowni byli oni gotowi do ochrony nowo budowanych instalacji. W razie ataku terrorystycznego brak wykwalifikowanego personelu ochrony może doprowadzić do katastrofy finansowej inwestora oraz do znaczących zmian na scenie politycznej w Polsce.
XX
Obiekty i instalacje jądrowe a także materiały rozszczepialne należą do grupy potencjalnie najbardziej atrakcyjnych dla terrorystów celów. Skutki ataku terrorystycznego mogą mieć różne charaktery w tym polityczne, prestiżowe, społeczne, ekonomiczne i militarne. Zagrożenie atakiem na obiekty, instalacje lub na materiały rozszczepialne jest zagrożeniem rzeczywistym na co wskazują statystyki MAEA oraz doniesienia medialne. Zgodnie z decyzją Rządu RP w celu dywersyfikacji źródeł energii i tym samym uniezależnienia się od dostawców zewnętrznych zostaną wybudowane dwie elektrownie jądrowe wraz z całą potrzebną do tego infrastrukturą. Państwowa Agencja Atomistyki zarejestrowała 3228 jednostek organizacyjnych, których działalność wiąże się narażeniem na promieniowanie jonizujące. Brak energetyki jądrowej w Polsce skutkuje brakiem doświadczonego w ochronie tego typu obiektów personelu. Szkolenie personelu ochrony oraz implementacja norm bezpieczeństwa musi być zatem dokonana na podstawie zaleceń i rekomendacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
XX
Rozwój przemysłu jądrowego w Polsce, a także zagrożenie terrorystyczne wymagają przygotowania państwa oraz społeczeństwa na potencjalne skutki ataku terrorystycznego na nową elektrownię jądrową. W artykule omówiono sposoby kontroli stanu bezpieczeństwa systemu ochrony fizycznej elektrowni jądrowej. Na podstawie danych literaturowych omówiono przykłady i skutki ataków terrorystycznych na obiekty jądrowe w Hiszpanii, Francji oraz w Iranie. Każdy z tych ataków przeprowadzono korzystając z innych środków. Ataki w Hiszpanii prowadzono przy użyciu materiałów wybuchowych, atak we Francji przy pomocy wyrzutni RPG, natomiast atak na instalacje w Iranie jest przykładem ataku za pomocą wirusa komputerowego. Każdy z tych ataków pozwala na analizę i poprawę stanu istniejących obiektów jądrowych.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.