Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Głównym celem artykułu jest zweryfikowanie hipotezy: wykorzystanie funduszy unijnych pobudza rozwój gospodarczy i wpływa na rozwój przedsiębiorczości w analizowanym regionie. Podmiotem badań są wybrane przedsiębiorstwa działające na terenie województwa lubelskiego. Przedmiotem badań są czynniki stymulujące rozwój przedsiębiorczości. Zaliczono do nich między innymi kapitał (w szczególności kapitał inwestycyjny), innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw oraz nowoczesne technologie.
EN
The main objective of this paper is to verify the hypothesis: the use of EU funds stimulates economic development and affects the development of entrepreneurship in the analyzed region. The subject tests are selected companies operating in the Lublin province. The subject of research are the factors stimulating the development of entrepreneurship, which included among other things, capital (including venture capital), innovation and competitiveness of enterprises and new technologies.
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 1
|
issue 4
89-100
PL
Branża energetyczna w Polsce staje przed dużą szansą rozwoju, która niewątpliwie związana jest z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Efektywność energetyczna w ostatnich latach stanowi główny cel wszystkich dziedzin (obszarów) gospodarki. Najważniejszą cechą odróżniającą inwestycje w sektorze energetycznym, od innych branż jest długotrwały i skomplikowany proces inwestycyjny. Celem artykułu jest ocena współmierności nakładów inwestycyjnych do potrzeb odtworzeniowo-modernizacyjnych polskich dystrybutorów energii. Dokonana analiza nakładów inwestycyjnych pozwala stwierdzić, że były one relatywnie niskie w stosunku do rzeczywistych potrzeb odtworzeniowo-modernizacyjnych.
PL
Innowacje i powiązane z nimi inwestycje pełnią ważną rolę w rozwoju i poprawie konkurencyjności sektora mikro i małych przedsiębiorstw (MMP) w Polsce. Badanie poziomu innowacyjności, jak i wysokości inwestycji w tym sektorze stało się obiektem zainteresowań wielu autorów. W artykule poddano analizie charakter przedsięwzięć inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w zakresie innowacji, wysokość ponoszonych nakładów i źródła ich finansowania. Niski poziom innowacyjności jest jednym z kluczowych problemów gospodarki polskiej. Tymczasem wiedza i umiejętne jej wykorzystanie stały się w ostatnim czasie podstawowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności i konkurencyjności gospodarki na rynku globalnym. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki oraz wyniki przeprowadzanych badań własnych, w dalszej części pracy autorki weryfikują tezę o wpływie wysokości inwestycji sektora MMP na ich innowacyjność.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.