Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
XX
Artykuł dotyczy edukacji równościowej, która nie jest w Polsce rozpowszechniona. Szkoła i system edukacyjny uważane są za represyjne i utrwalające tradycyjny porządek społeczny wyznaczający ściśle określone role kobiecie i mężczyźnie. Edukacja równościowa pokazuje, jak uczyć, że społeczeństwo jest zróżnicowane i pluralistyczne, że ludzie mają różne rasy i orientacje seksualne, że wyznają różne religie. Uczy komunikacji, tolerancji i skutecznego rozmawiania. Pojawienie się tej problematyki równości na lekcjach zależy od dobrej woli i osobistych zainteresowań nauczyciela lub dyrektora szkoły. Na rynku obecne są podręczniki ułatwiające wprowadzenie takich elementów, nie są jednak obowiązkowe. Tekst poświęcony został kwestiom szeroko pojmowanej równości w polskim systemie edukacji.
XX
Kompetencje komunikacyjne są obecnie zaliczane do kluczowych umiejętności jakie powinien posiadać współczesny nauczyciel. Kształcenie to proces nieustannego komunikowania się, na który składają się trzy podstawowe elementy – nadawca, odbiorca i komunikat. Wzajemne relacje nauczyciel-uczeń opierają się na komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Kompetencja komunikacyjna oznacza umiejętność porozumiewania się za pomocą języka, to wiedza na temat procesu komunikowania się oraz umiejętność efektywnego nadawania i odbierania komunikatów. Cel edukacyjny jest osiągnięty tylko wtedy, gdy komunikat dotrze do adresata i gdy jest przez niego właściwie odebrany i zrozumiany. Uczeń i nauczyciel są partnerami dialogu, w którym role nadawcy i odbiorcy zmieniają się. Dialog pomiędzy nimi jest specyficznym rodzajem komunikacji interpersonalnej. Jedną z najważniejszych zasad tego spotkania jest partnerstwo, które oznacza uznawanie oczekiwań, pragnień i potrzeb drugiej osoby, za tak samo ważne jak swoje. Komunikacja oparta na zasadach partnerstwa pozwala na przekazywanie swoich myśli i przeżyć w sposób bezpośredni, udzielanie informacji zwrotnych i ujawnianie własnego „ja”.
XX
Edukacja obronna to „ogół procesów oświatowych i wychowawczych, wpływających na jednostki i grupy społeczne, powodujących rozwój i aktywność ukierunkowaną na kształtowanie systemu wartości istotnego dla kształtowania bezpieczeństwa państwa i obywateli”. Jej celem jest przygotowywanie potencjalnych uczniów do skutecznego realizowania zadań związanych z zapobieganiem różnorodnym zagrożeniom bezpieczeństwa i minimalizowania ich skutków i w czasie wojny i w okresie pokoju. Dziś bardziej adekwatnym terminem wydaje się edukacja dla bezpieczeństwa. W szkole podstawowej nie ma odrębnego przedmiotu, który koncentrowałby się na obszarze obronności – bezpieczeństwa. Na tym etapie edukacji treści z tego zakresu pojawiają się na różnych przedmiotach lekcyjnych. Jednak szkoła podstawowa to przede wszystkim czas, kiedy należy kształcić w przyszłych obywatelach odpowiednie wartości, które „zaowocują” prawidłowymi postawami sprzyjającymi dbałości o szeroko rozumiane bezpieczeństwo kraju. W ogromnym stopniu służy temu wychowanie patriotyczne. Wartości patriotyczne należą do najważniejszych wartości – ponadczasowych i uniwersalnych – które powinny być obecne w wychowaniu dziecka. Wychowanie patriotyczne to wdrażanie do umiłowania własnej ojczyzny i narodu oraz kształtowanie gotowości do poniesienia ofiar dla nich. Ma na celu przygotowanie wychowanków do służenia własnemu krajowi i narodowi. Ważnym celem tego wychowania jest rozwijanie gotowości do obrony własnej ojczyzny i przyczynianie się do jej, szeroko pojmowanego, bezpieczeństwa.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.