Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 7

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Postmodernizm podważył pozytywistyczną definicję nauki, w tym pozytywistyczne "naukowe" cechy historii: obiektywność, dążenie do prawdy, a także główny cel historii jakim jest rekonstrukcja, odzwierciedlenie przeszłości. Postmodernistyczny paradygmat zaakcentował to, co ulotne i zmienne, zamiast tego, co stałe i niezmienne. Zmieniła się tematyka publikowanych prac historycznych. Nastąpił wzrost zainteresowania życiem codziennym, historią doświadczeń, historią mentalności, mikrohistorią, nastąpił rozwój antropologii historycznej. Współczesna historiografia przeniosła punkt ciężkości w badaniach historycznych ze zjawisk masowych, zazwyczaj dotyczących anonimowych ludzi, na historie ludzi o określonych nazwiskach i odmiennym życiu i przejściach. Historii została przeciwstawiona pamięć. Jaki jest związek archiwów z opisanymi wyżej zjawiskami, a szczególnie z pamięcią? Archiwa mają zaspokajać potrzebę pamięci. Mają zarówno zadbać, by pamięć nie zaginęła o społeczności jako całości, ale także jako zbiorowisko różnych ludzi, zarówno tych wybitnych, jak i tych zwykłych, przeciętnych. Ale mają również zadbać o to, aby pamięć w postaci źródeł była jak najszerzej dostępna. Archiwa mogą włączyć się do budowania pamięci poprzez ścisłą współpracę z użytkownikiem na polu udostępniania i popularyzacji, rozpoznając jego potrzeby i słuchając jego postulatów. Archiwum postrzegane jest jako fenomen cywilizacji, a przedmiotem dociekań są relacje między człowiekiem a archiwami i archiwaliami obecnie i w przeszłości. Antropologizowanie archiwistyki ma polegać na jej humanizacji. Pojęcie to można rozważać w trzech aspektach. Po pierwsze humanizacja procesu archiwotwórczego, zauważenie w procesie archiwizacji człowieka, który subiektywnie selekcjonuje, archiwizuje, opracowuje i udostępnia dokumentację (czyli źródła budujące pamięć). Po drugie, humanizacja stosunku archiwum do społeczeństwa jako zbiorowiska jego partnerów, potencjalnych użytkowników, czyli wyjście ku nowemu użytkownikowi nastawionemu na budowanie pamięci, przejawiająca się jako: pomoc w tworzeniu przez członków społeczeństwa swoich "skarbnic pamięci", pomoc w docieraniu do informacji posiadanych w archiwach oficjalnych oraz wprzęgnięcie społeczeństwa, użytkowników archiwów w działania popularyzacyjne i edukacyjne. Archiwa muszą wiedzieć więcej o człowieku, który do nich przychodzi lub mógłby przyjść i muszą być na to przygotowane. Po trzecie humanizacja archiwum - nie tylko jako instytucji, ale również jako zbiorowiska pracujących w nim ludzi, którzy powinni mieć wysoką samoświadomość swego zawodu i wypływających z tego konsekwencji, oraz wiedzieć, że mają realny wpływ na funkcjonowanie systemu informacji archiwalnej.
2
Content available remote

Komentarz do listu Roberta Arasimowicza

100%
PL
Nadesłany do redakcji poparty nie tylko refleksją, ale też doświadczeniem autora, emocjonalny, subiektywny list jest jednym z niewielu, jeżeli nie jedynym, publikowanym na łamach pism branżowych głosem w dyskusji dotyczącej zasadności prac publicznych podejmowanych przez archiwa. Jego autor jest użytkownikiem archiwów, ale też czynnym zawodowo archiwistą. Ponadto, co daje się wyczuć w tekście, należy do tej części klientów archiwów, którzy dostrzegają i doceniają misję archiwów i znaczenie zgromadzonych w nich archiwaliów, a także potencjał tych placówek w zakresie ról, jakie mogą odgrywać we współczesnym społeczeństwie z jednej strony, z drugiej chciałby, aby ten potencjał był znany i dostępny dla wszystkich, nie tylko użytkowników zainteresowanych skorzystaniem z zasobu, ale też osób, które dotychczas nie poznały archiwum.
EN
The author in his letter to the editor presents his own vision of carrying out archives’ tasks that arise from the public principle of archives. He is concerned especially with stagnation and passive role of archives in promoting their collections. To justify his theses the author conducted a survey among a group of his friends. He asked them four questions that tested their knowledge of archives and archival collections. Answers proved earlier conjectures to be true and were similar to the author’s experience; they showed that the society has poor knowledge of archives and their collections. The author proposed some general solutions, referring especially to actions taken by museums.
PL
Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej zwrócono uwagę na funkcję edukacyjną archiwów i profil zawodowy osoby mającej realizować zadania wynikające z tej funkcji, czyli edukatora archiwalnego. Wskazano, iż kompetencje zawodowe edukatora archiwalnego określone zostały w przygotowanym przez Sekcję Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i opublikowanym w 2010 r. Modelu kompetencji zawodowych archiwisty i zarządcy dokumentacji w jego części odnoszącej się do poziomu specjalistycznego w zakresie promocji, edukacji i informacji archiwalnej. W drugiej części artykułu przedstawione zostało kształcenie archiwistów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie treści i umiejętności odnoszących się do działalności popularyzatorskiej, edukacyjnej i kulturalno-oświatowej archiwów w przeszłości, obecnie i jak ono będzie wyglądać w najbliższej przyszłości.
EN
The article comprises two parts. The first one pays attention to educational function of archives and professional profile of a person, who would conduct such activity, which is an archival educator. It is shown that professional competences of the archival educator were determined in the paper of Archival Education Section of the Society of Polish Archivists, published in 2010, entitled “The model of professional competences of archivists and records managers”, in its part concerning the professional level in promotion, education and archival information. The second part of the article describes training of archivists at the Nicolaus Copernicus University in Toruń in the scope of content and skills connected with promotional, cultural and educational activity of archives in the past, the present and the future.
4
63%
PL
Celem artykułu jest ukazanie możliwości prowadzenia w archiwistyce badań z wykorzystaniem metod etnograficznych, metod jakościowych pozwalających na poznanie zależności między człowiekiem a procesem, w który został wmontowany, z uwzględnieniem wszystkich relacji jakie zachodzą między członkami badanej grupy, ludźmi a systemem, dokumentem i informacją, w kontekście powstawania i zarządzania dokumentacją (w tym także archiwaliami). Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawione zostały wybrane badania z wykorzystaniem metod etnograficznych w archiwistyce, opublikowane na łamach literatury anglojęzycznej. W drugiej części zamieszone zostało podsumowanie i ocena dorobku polskiego piśmiennictwa archiwalnego zaliczanego do nurtu określanego jako podejście antropologiczne w archiwistyce (lub też antropologizowanie archiwistyki, lub archiwozofia), a także przedstawione nieliczne przykłady polskich badań z wykorzystaniem metod etnograficznych w archiwistyce.
EN
The aim of the article is to show possibilities of conducting research in archival science using ethnographic methods, quality methods that allow to recognise connections between humans and a process they got set into, using all relations between members of the group studied, people and the system, records and information, in the context of creating and managing records (including archival materials). The article consists of two parts. The first part presents chosen research using ethnographic methods in archival science, that were published in English literature. The second part is a summary and assessment of the Polish archival literary output, that is part of a trend called anthropological orientation in archival science (or archivosophy), and also presentation of few Polish studies using ethnographic methods in archival science.
5
Content available remote

O potrzebie szkolenia archiwistów w zakresie edukacji

63%
PL
Działania edukacyjne w polskich archiwach obecne są już od wielu dziesięcioleci. Funkcja edukacyjna archiwów nie jest jednak jeszcze dojrzała i ugruntowana. Popełnianych jest wiele błędów, formy edukacyjne nie spełniają wymogów dydaktycznych. Kształcenie uniwersyteckie archiwistów niemalże zupełnie pomija wyposażanie absolwentów w kompetencje w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych. Edukacji w archiwach potrzeba pewnych bodźców, różnorakiej stymulacji, a także szeregu systemowych zmian. Jedną z nich jest wyodrębnienie się środowiska edukatorów ar chiwalnych przez integrację archiwistów zajmujących się tym obszarem aktywności archiwów i stworzenie platformy służącej wymianie doświadczeń i wiedzy o prowadzonych działaniach edukacyjnych oraz budowanie sieci współpracy. W tym celu powołano Forum Edukatorów Archiwalnych, organizację o charakterze niesformalizowanym, obywatelskim i otwartym, która ma być platformą wymiany doświadczeń, miejscem spotkań oferującym integrację i wsparcie, a także formą dokształcania zawodowego archiwistów zajmujących się edukacją.
EN
Educational activity is present in Polish archives for decades. But the educational function of archives is not fully mature and established. Many mistakes are still being made, educational forms do not meet teaching requirements. University archival training almost completely omits equipping graduate students with competences in educational activity. Education in archives needs a spur, various stimulation, and a number of system changes. One of them is isolating a circle of archival educators through integration of archivists involved in this kind of archival activity and creating a platform that would serve to exchange experiences and knowledge of conducted teaching activities and building up a web of cooperation. With the aim of doing that, the Forum of Archival Educators was established, an informal, citizen and open organization, that is supposed to be a platform of exchanging experiences, a place of meeting, offering integration and support, as well as a form of additional professional training for archivists engaged in education.
6
63%
PL
Współczesna teoria archiwalna jest systemem zasad podporządkowanych zasadzie naczelnej, paradygmatowi, którym jest zasada publiczności archiwów. Obecnie zasada publiczności archiwów oznacza, że każdy człowiek ma dostęp do wszystkich archiwów na świecie. Zrozumiałość archiwaliów jest zapewniona przez zasadę proweniencji; zachowanie nienaruszonego zespołu gwarantuje przejrzystość i stabilność uporządkowania zasobu. Inne zasady rządzą rozmieszczeniem zasobu archiwalnego: zasada terytorialności (też jako: zasada proweniencji lub pertynencji terytorialnej); zasada poszanowania historycznie ukształtowanego zasobu archiwalnego; zasada wspólnego dziedzictwa archiwalnego; jak również zasada pertynencji funkcjonalnej.
EN
Contemporary archival theory is a coherent system of principles subordinated to the superior principle, or the paradigm, which is the public principle of archives. Nowadays the public principle of archives means that every person can access every archive and record in the world. The understanding of records is guaranteed by the principle of provenance, while their keeping a fond intact guarantees transparency and stability of the distribution. The other principles govern the location of archival holdings: the principle of territoriality (also as: the principle of territorial provenance or pertinence); the principle of respecting historical holdings; and the principle of common heritage; as well as the concept of functional pertinence. Not without significance for the speed of access is the existence of several methods of accessing collections; and so we have, besides provenance, subject pertinence, which is not a system of arranging archival records but of ordering the description of the information.
7
Content available remote

Manifest albo dekalog twórcy archiuwm prywatnego

51%
PL
Jeśli wartością, zgodnie z duchem naszych czasów i dobrem wszystkich klientów archiwów, jest różnorodność dziedziny archiwalnej, to celem nie jest gromadzenie archiwaliów proweniencji prywatnej przez archiwa publiczne lub społeczne, ale zaistnienie na nowo w Polsce archiwów prywatnych. Archiwa publiczne mają naturalne prawo wyłącznego gromadzenia archiwaliów publicznych, poza tym jednak powinna istnieć równość gromadzenia archiwaliów. Archiwa prywatne powinny mieć prawo gromadzenia archiwaliów prywatnych innych twórców, a także archiwaliów społecznych. Właściciele archiwów społecznych i prywatnych powinni mieć prawo wskazania sukcesora spośród archiwów publicznych, społecznych lub prywatnych. Równość archiwów przyczyni się do podniesienia pozycji archiwów publicznych jako instytucji zaufania publicznego. Archiwa publiczne będą prowadziły rejestr archiwów społecznych i prywatnych. Zmiana własności nie będzie odbywała się bez wiedzy archiwów publicznych. Archiwa publiczne będą zobowiązane przejąć archiwalia społeczne lub prywatne w przypadku niemożności dalszego ich istnienia.
EN
If, pursuant to the spirit of our time, and the interest of all the users of the archives, the versatility of the domain of archive studies, has the greatest value, then our goal is not to accumulate the archives of private provenance by the public or social data archives, but rather, to strive for the private archives in Poland to come about again. The public archives have natural right to exclusivity as far as amassing public archival materials is concerned. However, apart from that, parity of the right to cumulate materials ought to be upheld. Private archives ought to have the right to gather materials of other private archivists, as well as social data archives. The owners of such private archives, should also have the right to appoint an inheriting subject from among the public or private archives. Parity of archives will contribute towards an upswing in the position of the public archives as an institution of public trust. The public archives will keep a registry of private and social data archives. The latter will not be conveyed to anyone without the knowledge of the public archives. Public archives will also be required to take possession of the private and social data archive materials, in the event of their being closed down.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.