Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Nikt zajmujący się socjologią religii w Polsce nie może nie znać ks. prof. Janusza Mariańskiego, którego dorobek naukowy w tej dyscyplinie jest olbrzymi zarówno pod względem liczby opublikowanych tekstów: książek, rozdziałów w pozycjach zbiorowych, artykułów w czasopismach, recenzji itd., jak i wkładu w teoretyczny rozwój tej dyscypliny w Polsce i na świecie. Tym bardziej interesujące wydaje się zwrócenie uwagi na opublikowaną w 2017 r. pozycję, w której przyjmuje inną perspektywę badawczą, a mianowicie katolickiego nauczania społecznego. W jego dorobku znajdują się oczywiście publikacje, w których odwołuje się do różnych perspektyw badawczych, w tym także do katolickiej nauki społecznej, choć najczęściej było to w niewielkim wymiarze. Ta pokaźnych rozmiarów pozycja podejmuje ważne, również z perspektywy społecznej, zagadnienie ludzkiej godności. Jak podkreśla we wstępie jej autor, dyskurs naukowy i społeczny dotyczący tego zagadnienia, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, rozwinął się pełniej wraz z recepcją nauczania papieża Jana Pawła II, dlatego tym bardziej uzasadnione jest szersze przeanalizowanie nauczania społecznego Kościoła katolickiego w tym zakresie.
EN
The main purpose of the article is to consider the merits of including transcendent concern in the set of ultimate concerns in human life, as they are understood by Margaret S. Archer. First, it is discussed the understanding of this concern presented in Archer’s works, and then characterized the broader understanding proposed by its author. Its significance regarding human and social life is presented briefly by showing its influence on human agency. Finally, the relationships between concerns are discussed, with particular emphasis on the place of transcendent concern. The conclusions drawn lead to a final acknowledgment of the place of this concern amongst other fundamental human concerns of a universal nature.
PL
Celem artykułu jest rozważenie zasadności włączenia troski transcendentnej do zestawu trosk podstawowych w życiu człowieka, tak jak je rozumie Margaret S. Archer. Omówiono rozumienie tej troski w tekstach brytyjskiej socjolog, a następnie scharakteryzowano proponowane przez autora poszerzone jej rozumienie. Znaczenie troski transcendentnej dla człowieka i życia społecznego przedstawiono krótko poprzez ukazanie jej wpływu na sprawczość człowieka. Opisano także relacje między troskami ze szczególnym uwzględnieniem miejsca troski transcendentnej. Poczynione rozważania prowadzą do ostatecznego przyznania tej trosce miejsca wśród podstawowych trosk człowieka, mających charakter uniwersalny.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.