Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Zainteresowanie poznawcze autorki niniejszego artykułu koncentruje się na określeniu funkcji partykuł modalnych w akcie komunikacji. Autorka szczególnie uwzględnia rolę partykuł modalnych jako elementów modyfikujących wypowiedzi realizowane przez czynności illokucyjne w tekstach opiniotwórczych. Partykuły modalne pozwalają nadawcy testu określić swój stosunek do referowanych w konstatacjach treści, dzięki czemu pośrednio wpływają na zmianę opinii odbiorcy.
PL
Powyższy artykuł jest próbą odpowiedzenia na pytanie, na ile wiedza z zakresu lingwistyki tekstu może być użyteczna przy doborze tekstów na lekcję języka obcego. Autorka stawia tezę, że uświadomienie sobie konstytutywnych dla danego typu tekstu cech pozwala nauczycielowi optymalnie wykorzystać go na lekcji, a nie zredukować jego rolę do prezentacji materiału leksykalnego.
PL
Autorka niniejszego artykułu pokazuje, w jaki sposób środki językowe wpływają na funkcję argumentacyjną wypowiedzi. W tym celu odnosi się do teorii argumentacji, definiuje kategorie modelu argumentacji Toulmina, mającego zastosowanie przy opisie rozwinięcia tematycznego tekstów argumentacyjnych.
PL
Zainteresowanie poznawcze autorki prezentowanego artykułu koncentruje się na określeniu funkcji czasów w tekstach typu polityczny komentarz prasowy. Punktem wyjścia do rozważań staje się charakterystyka referencyjna poszczególnych czasów, pozwalająca ustalić przyporządkowanie czasowe komentowanych treści i wyjaśnić użycie czasów w danych kontekstach. Polityczne komentarze prasowe charakteryzuje regularność występowania czasów. Dominacja czasu teraźniejszego w połączeniu z licznymi sygnałami przeszłości i przyszłości wynika z realizacji schematu komentarza prasowego. W strukturze tekstu komentarza prasowego wyraźnie można oddzielić fragmenty, które spełniają funkcję tematyzującą, od tych, w których następuje problematyzowanie zdarzeń. Temu podziałowi tekstu odpowiada rozmieszczenie czasów, które według Weinricha konstruują w tekście „świat opowiedziany” i „omówiony” . W tym sensie czasy stają się wykładnikami funkcji tekstu.
PL
Celem artykułu jest opisanie trudności związanych z funkcjonowaniem w bliskim związku uczuciowym, jakich doświadczają dorosłe dzieci z rodzin rozwiedzionych. Analiza przeprowadzonych wywiadów wskazuje, że narratorzy doświadczali trudności w radzeniu sobie z rozwodem rodziców, co miało swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w budowaniu bliskich relacji uczuciowych z płcią przeciwną. Problemy te w największej mierze odnosiły się do sfery emocjonalnej, a wiązały się z brakiem zaufania, lękiem o przyszłość i trwałość związku, nieumiejętnością wyrażania i okazywania uczuć, niskim poczuciem własnej wartości i niską samooceną oraz z deprywacją wewnętrznej potrzeby bezpieczeństwa.
EN
The purpose of this article is to describe the difficulties of functioning in close emotional relationships experienced by divorced adult children. In addition, the purpose of this article was to try to understand this experience as it is experienced by those whose parents have divorced. The analysis of the interviews indicated that the narrators were experiencing difficulties in coping with parental divorce, which was primarily reflected in building close emotional relationships with the opposite sex. These problems have to a large extent been related to the emotional sphere, and they involve lack of trust, fear for the future and sustainability of relationships, the inability to express and show feelings, low self-esteem, and the deprivation of internal security needs.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.