Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 28

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
PL
sprawozdanie z działalności naukowej
PL
W niniejszym artykule przedstawiony został aktualny stan demograficzny Kuby, a także koszty procesu starzenia społeczeństwa kubańskiego. Podjęta została próba oceny działań rządowych w tej sferze.
EN
In this article we present the current state of Cuba's demography and the costs of an aging society. We will attempt to evaluate government action in this area.
PL
Przemiany ludnościowe mające miejsce w Ameryce Łacińskiej w II połowie XX wieku i w pierwszej dekadzie wieku XXI charakteryzuje olbrzymia dynamika, a także różnorodność przes-trzenna. Nie zawsze jednak tendencje regionalne pokrywają się z procesami zachodzącymi w skali poszczególnych państw bądź lokalnej. W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat Amerykę Łacińską cechował nieprzerwany wzrost liczby ludności, która ze 167,3 mln w 1950 roku osiągnęła wartość 588,6 mln w 2010 roku.
PL
Kuba od dziesięcioleci stanowi jeden z punktów odniesienia w studiach latynoamerykańskich i kwestiach związanych z relacjami Unia Europejska – Ameryka Łacińska. Jest wiele czynników, które się do tego przyczyniają. Jednym z elementów jest geopolityczne położenie wyspy. Już w czasach kolonialnych była traktowana przez Hiszpanię jako symboliczny klucz do Nowego Świata. Jej obecna trudna sytuacja polityczna i gospodarcza oraz przejawy łamania praw człowieka stanowią kolejną przesłankę do intensywnego zainteresowania UE promocją wartości demokratycznych w tym kraju. Jednocześnie drzemiący potencjał ekonomiczny i oczekiwanie rychłych zmian politycznych przyciągają uwagę inwestorów zagranicznych. Z tego powodu można mówić o niegasnącym zainteresowaniu tym państwem głównych aktorów stosunków międzynarodowych (USA, krajów Unii Europejskiej, Rosji Chin i ostatnio – Brazylii). Tekst przedstawia nowy projekt badawczy.
EN
sprawozdanie naukowe z działalności CESLA za okres styczeń - marzec 2012
PL
Współczesna Kuba zmienia swoje oblicze, pomimo nieugiętego stanowiska rządu Raula Castro wobec nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych i UE. Reformy ostatnich 5 lat oraz zapowiedź ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między wyspą a USA skutkują przemianami społecznymi i gospodarczymi, wykraczającymi poza dotychczasowy model. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakie konsekwencje społeczno-gospodarcze i polityczne mają implementowane przez rząd kubański reformy, zarówno w skali lokalnej, jak i regionalnej.
EN
The contemporary Cuba is changing its image, despite the strong position of the government of Raul Castro to the pressures of the US and the EU. The reforms implemented during the last five years, as well as the announcement of the reestablishment of diplomatic relations between Cuba and the US, are affecting the insular society and economy, and go beyond the current model. This article attempts to indicate the socio-economic and political consequences of the implemented reforms, both local and regional dimension.
PL
Dokąd zmierza Kuba? To pytanie zadawane jest od kilku dziesięcioleci przez różnorodne środowiska, od naukowych, po polityczno-gospodarcze i medialne. Dzisiaj zdają się być tym bardziej aktualne, gdyż z perspektywy przemian społeczno-gospodarczych mających miejsce na wyspie od 2008 roku, coraz bardziej prawdopodobna w jej przypadku staje się transformacja. Projekt „Quo vadis Kuba? Implikacje dla Europy i Polski”, realizowany w latach 2012-13, miał za zadanie podjąć próbę odpowiedzi na pytanie „dokąd zmierza Kuba?” i czy ewentualne zmiany na wyspie będą miały konsekwencje dla relacji europejsko- kubańskich, w tym polsko-kubańskich. W tym celu wzięto pod uwagę szeroką gamę uwarunkowań i czynników wpływających na aktualną sytuację społeczną, gospodarczą i polityczną wyspy. Wśród nich element, który do tej pory był nieobecny w polskich badaniach nad Kubą, czyli percepcję Kuby i świata wśród Kubańczyków, zarówno tych mieszkających na wyspie jak i za granicą.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.