Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Results found: 5

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Podczas kolejnego, czwartego sezonu prac wykopaliskowych na stanowisku Gurukly Depe w południowym Turkmenistanie kontynuowano prace zarówno w zachodniej, wyższej, jak i we wschodniej, niższej części stanowiska (Ryc. 1, 2). W części zachodniej skoncentrowano się na rekonstrukcji planu rezydencji należącej prawdopodobnie do lokalnego właściciela ziemskiego, natomiast charakter pomieszczeń odsłoniętych dotychczas w części wschodniej, a stanowiącej część jakiegoś większego zespołu, pozostaje jeszcze nieznany (Ryc. 3, 4). Kontynuowano też prace w wykopach 5 R i 5 S wytyczonych we wschodnim boku muru obronnego otaczającego osadę. Spośród drobnych zabytków znalezionych podczas tego sezonu wymienić należy kolejne monety władców sa sanidzkich, dwa maleńkie, wykonane z kości, fragmenty intarsji (Ryc. 6) oraz ostraka z okresu wczesnomuzułmań skiego (Ryc. 7).
PL
Jesienią 2011 roku Polska Misja Archeologiczna w Iranie i Azji Środkowej przeprowadziła drugi sezon wykopalisk na stanowisku Gurukly Depe, w południowym Turkmenistanie. Dwa spośród sześciu wykopów, w których prace rozpoczęto w ubiegłym sezonie, rozszerzono do wymiarów 10x10 m, rozpoczęto też prace w trzech nowo otwartych wykopach. Badania prowadzone w nowo otwartym wykopie (5 R), w miejscu, w którym spodziewamy się głównej bramy prowadzącej do wnętrza osady, wykazały istnienie konstrukcji obronnych. Jednolity mur stanął na pozostałościach półokrągłej budowli - wyjaśnienie jej funkcji wymaga dalszych prac. Za wcześnie też jeszcze na interpretację budowli, której fragmenty odsłonięto we wschodniej partii stanowiska (wykop 6 N i 7N), natomiast kilka pomieszczeń eksplorowanych w jego południowo-zachodniej części (wykopy 11I i 12I), należało zapewne do zbudowanej prawdopodobnie w V wieku rezydencji lokalnego właściciela ziemskiego. Do najciekawszych znalezisk tego sezonu należy niewątpliwie terakotowa forma figurki bodhisattwy, osoby dążącej do osiągnięcia stanu buddy czyli oświecenia. Obecność tego zabytku wydaje się wskazywać, że na terenie osady lub w jej okolicy mieszkali wyznawcy Buddy.
PL
Podczas kolejnego, piątego sezonu prac wykopaliskowych na stanowisku Gurukly Depe, w południowym Turkmenistanie, kontynuowano prace zarówno w południowo-zachodniej, najwyższej, jak i we wschodniej, niższej części stanowiska. W części południowo-zachodniej, oprócz odczyszczania widocznych tuż pod powierzchnią zarysów ścian rezydencji należącej prawdopodobnie do lokalnego właściciela ziemskiego, prowadzono prace wykopaliskowe w wykopach 13 i 14 I, 11 L, 11 Ł, 11 F, 12 F (Ryc. 1). Pomieszczenia, których zarysy odczyszczono w wykopach 11 L i 13 I, były wypełnione (Ryc. 2). Dotarcie do podłóg pomieszczeń wymaga więc wyjmowania cegieł wypełniska, co bardzo spowalnia tempo prac. Kontynuowano też wykopaliska w wykopach 5 R i 5 S założonych na wschodnim boku muru obronnego otaczającego osadę (Ryc. 3). Spośród drobnych zabytków znalezionych podczas tego sezonu wymienić należy sasanidzką pieczęć stemplową (Ryc. 5) , monetę z okresu późnopartyjskiego (I-II w.) oraz prezentowane poniżej przez Karola Szymczaka narzędzie krzemienne.
PL
Podczas trzeciego sezonu wykopalisk na stanowisku Gurukly Depe, w południowym Turkmenistanie, kontynuowano prace zarówno w zachodniej, wyższej, jak i we wschodniej, niższej części stanowiska. Na terenie tej ostatniej, w wykopach 5 N, 6 N i 7 N odsłonięte zostały ściany kolejnych pomieszczeń dużego domostwa powstałego w V wieku, a w wykopach 5 R i 5 S - górne partie murów półokrągłej baszty z pomieszczeniem wewnętrznym, strzegącej wejścia do qala. Głównym celem prac prowadzonych w zachodniej części stanowiska była rekonstrukcja planu przypuszczalnej warownej rezydencji. Aby odtworzyć przebieg jej północnej fasady, odczyszczono powierzchnię wykopów 12 J, 11 F, 11 G i 11 H, usuwając pokrywającą konstrukcje warstwę 10-20 cm. W rezultacie tych prac, na odcinku 40 metrów, odsłonięty został mur grubości 2,4 m, zbudowany z pięciu rzędów kwadratowych cegieł. Rozpoczęto także prace w wykopie 13 I usytuowanym w obrębie południowej części rezydencji. Spośród drobnych zabytków wymienić należy dwie srebrne monety władców sasanidzkich, cztery ostraka, kilkadziesiąt przęślików i kilka figurek terakotowych.
PL
Polska Misja Archeologiczna w Iranie i Azji Środkowej, Instytutu Archeologii UW, rozpoczęła wykopaliska na stanowisku Gurukly Depe w oazie Serachs, w południowym Turkmenistanie. Pierwszy sezon badawczy potwierdził wyniki wcześniejszych prac powierzchniowych odnośnie chronologii osadnictwa, natomiast jego charakter pozostaje jeszcze do wyjaśnienia. Stanowisko archeologiczne Gurukly Depe składa się z dwóch części: depe, czyli sztucznego wzniesienia, o maksymalnej wysokości sięgającej 13 m i powierzchni ok. 2,8 ha, oraz rozciągających się u podnóża pozostałości po miasteczku z okresu muzułmańskiego zwanych Gurukly Shaheri. Miejscem rozpoczętych badań jest depe, kryjące pozostałości rezydencji okresu partyjskiego i sasanidzkiego (III w. p.n.e. - VII w. n.e).
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.