Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Handel detaliczny w RFN charakteryzuje znaczne zróżnicowanie. Przeprowadzono typologię tych instytucji, uwzględniając kilka jej kryteriów m.in.: świadczone usługi, organizację, strukturę nakładów i zatrudnionych czynników produkcji oraz powiązania z otoczeniem. Omówiono rozwój i strategię handlu indywidualnego za równo, sklepów branżowych, jak i specjalistycznych, różne rodzaje sklepów samoobsługowych, domy towarowe i handlowe, domy wysyłkowe, handel dyskontowy, łańcuchowy i spółdzielczość. Następnie przedstawiono różne formy integracji znajdujące wyraz w rozwiązaniach przestrzennych. Wskazano na kierunki rozwoju różnych form instytucjonalnych, a także ich znaczenie w ogólnej sprzedaży. Wreszcie przedstawiono wskaźniki charakteryzujące porównawczo efektywność czynników produkcji zatrudnionych w różnych typach handlu detalicznego w latach 1980-1983.
PL
Pionowe zarządzanie marketingowe jest rozumiane jako systematyczne i zorientowane na cel przedsiębiorstwa koordynowanie działalności marketingowej podmiotów, znajdujących się na rożnych poziomach rynku. Siła przetargowa tych podmiotów, a także relacje zachodzące między nimi istotnie się zmieniły. Handel staje się wiodącym uczestnikiem kanału rynkowego i zaczyna odgrywać dominującą rolę w procesie integracji wertykalnej. Równocześnie konflikty między uczestnikami kanału rynkowego, wywołujące skłonność do sprzecznych ich zachowań, ulegają nasileniu. Wynika to w części z wzrastającego znaczenia handlu i zmian relacji między siłą przetargową poszczególnych uczestników kanału rynkowego. Przedstawiono dziedziny i przyczyny występowania najczęstszych konfliktów, podając ich typologię z uwzględnieniem przeciwstawnych dążeń producentów i handlu. Na tym tle, przyjmując rożne kryteria klasyfikacyjne, wyróżniono 5 podstawowych typów zarządzania marketingowego. Wykorzystano materiał empiryczny odnoszący się do rożnych form integracji wertykalnej między handlem a przemysłem w RFN.
3
Publication available in full text mode
Content available

Strategic Thinking in Marketing

100%
PL
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia strategii marketingowej oraz trudności jej formułowania przez przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. Autor definiuje koncepcję marketingu i ukazuje jej ewolucję w formie trójetapowego modelu. Opracowanie strategii wymaga orientacji przedsiębiorstwa na przyszłość i dominacji myślenia długookresowego. Pociąga to za sobą objęcie planowaniem coraz to nowych dziedzin działalności przedsiębiorstwa oraz uwzględnienie różnych aspektów jego otoczenia (także pozarynkowego). Strategia marketingowa służy nie tylko dostosowaniu się przedsiębiorstwa do przyszłego popytu, lecz również pozwala kształtować rozwój struktury rynku. Wymaga to prowadzenia szerokiej analizy rynku, dotyczące j m. in . przedsiębiorstw konkurencyjnych oraz ich udziału na rynku. Analiza ta obejmuje również profile percepcji produktu, krzywe kosztów oraz metodę portfolio. Wybór strategii kanałów rynku autor uważa za kluczowe decyzje o przedsiębiorstwie, podkreślając konkurencyjność różnych kanałów rynku. Wobec stosowanych dotychczas metod analizy rynku, opierających się na wskaźnikach udziału przedsiębiorstw na rynku oraz stopy wzrostu obrotów, autor wyraża sceptycyzm. Uważa je za zbyt uproszczone, nie oddające złożoności sytuacji rynkowej. Metody te winny być uzupełnione w przyszłości o informacje dotyczące otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego przedsiębiorstwa.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.