Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  święty Romuald
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
The Camaldolese vocation ultimately boils down to submitting oneself to the voice of the Father, guiding a man out into the desert so that Jesus becomes the sole subject of his thoughts, desires and love. The article reveals aspects of a hermit's experience of the Camaldolese belief.
PL
Powołanie kamedulskie sprowadza się w swej istocie do  posłuszeństwa głosowi Ojca, który wyprowadza człowieka na  pustynię, by Jezus stał się jedynym przedmiotem jego myśli,  pragnień, miłości. Eremickie doświadczenie samotności, postu i milczenia przenika w głąb paschalnego misterium Chrystusa, w którym wymiar hańby, ubóstwa i ogołocenia owocuje,  paradoksalnie, pełnią życia. Pustelnik z całą świadomością żyje niejako „na marginesie” społeczeństwa, z własnego wyboru staje się nie-użyteczny, by tym mocniej podkreślić prawdę ukazaną w świetle logiki Bożego królestwa, a jednocześnie obnażyć jałowość życia zamkniętego w ramach „czasu marnego”. Artykuł prezentuje apekty pustelniczego doświadczenia wiary kamedulskiej.
2
Publication available in full text mode
Content available

Apostołowie milczenia

75%
EN
The article presents the life of the Camaldolese Order in Bielany, Krakow.
PL
Artykuł przedstawia życie kamedułów w klasztorze na Bielanach w Krakowie.
EN
Hermits and anchorites played an important role in the history of Polish monasticism. In the 18th century, anchorite ideas were realized in the Premonstratensian (Bl. Bronislava) and Franciscan Rule (Bl. Salomea). In contrast, the impact of the Cartusian Oder proved rather limited.
PL
W dziejach monastycyzmu polskiego w średniowieczu eremici i pustelnicy odegrali ważną rolę. Pierwszymi znanymi z imion eremitami w Polsce byli mnisi tworzący tzw. Erem Pięciu Braci. Żywot Pięciu Braci Męczenników napisany przez Brunona z Kwerfurtu jest najstarszym źródłem ukazującym eremitów w Polsce. Pozwala na ukazanie osób, które przyczyniły się do  założenia eremu, okoliczności jego powstania i składu personalnego. Podstawą działania pierwszych eremitów w Polsce była reguła św. Benedykta obostrzona przez św. Romualda. Ich erem powstał prawdopodobnie w Mię­dzyrzeczu. Na kształtowanie się postaw pustelniczch miał także wpływ monastycyzm bizantyjski, o czym świadczy przykład sw. Andrzeja Świerada. On i jego naśladowcy działali w ziemi sądeckiej i na Słowacji. Można domniemywać istnienia w XI w. pustelników także pod Krakowem. W XIII w. ideały pustelnicze realizowano w ramach reguły premonstrateńskiej (Bł. Bronisława) i franciszkańskiej (bł. Salomea). Słabe okazało się, natomiast, oddziaływanie zakonu kartuzów.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.