Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Choroba Alzheimera
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Na świecie żyje obecnie około 36 milionów ludzi z demencją (otępieniem starczym, łac. dementia), w roku 2050 liczba ta ma się podwoić. Liczbę chorych na Alzheimera Polaków szacuje się na około 200‒250 tysięcy z czego 150 tysięcy nie ma postawionej diagnozy. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa polskiego liczba chorych prawdopodobnie się powiększy. Choroba rozwija się przeważnie po 65 roku życia. Zapadalność na tę chorobę rośnie z wiekiem. Objawami choroby są: zaburzenia pamięci, nagłe zmiany nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych oraz zachowania. Wywołane jest to nieodwracalnymi zmianami w mózgu – u osób z chorobą Alzheimera zanika kora mózgowa, ponieważ w neuronach odkłada się amyloid. Chociaż sytuacja osób dotkniętych tą chorobą w Polsce w ostatnim czasie nieco się poprawiła: szybsza diagnostyka i dostęp do nowoczesnych leków, na które stać pacjenta, Polska nie jest przygotowana do adekwatnego działania, jakie niesie za sobą wzrost zachorowalności. Wiele instytucji nie spełnia swoich zadań w kwestii pomocy chorym i ich rodzinom. Brakuje skutecznych rozwiązań systemowych. Chorzy leżący w ogóle są pozbawieni możliwości korzystania np. z domów dziennego pobytu. W praktyce w ogóle trudno mówić o jakiejkolwiek pomocy instytucjonalnej dla osób z chorobą Alzheimera. Znaczącym problemem jest brak systemów i standardów opieki, brak pomocy rodzinom i opiekunom. Z chorym na Alzheimera w Polsce można zrobić wszystko. W artykule zwrócono uwagę na kontrowersyjności opieki państwa wobec chorego i jego rodziny. Przedstawiono studium przypadku mężczyzny z rozpoznaną chorobą Alzheimera, jako przykład kontrowersyjnej opieki państwa wobec chorego i jego rodziny.
EN
The review article focuses on the potential development of Artificial Intelligence by extracting fixed patterns and regularities that enable the improvement and refinement of advanced analyses in the field of artificial neural network learning. Is conducted through the prism of the neurocognitive view of Alzheimer's disease as a potential set of neurocognitive patterns constituting a potential source of resources for the development of artificial intelligence. It is closely related to encephalography, both used to detect pathological dementia changes, and the analysis of brain activity itself, showing the existence of repeated regularities. These patterns, analogic in the astrophysical Lagrandrean mapping analysis of the galaxy, seem to have the potential to develop Artificial Intelligence. Especially, following the idea of perceiving Alzheimer's disease as a global functional desynchronisation, global neurodegenerative changes may provide potential resources that, through mathematical and algebraic transformations, to serve as a foundation for the development of Artificial Intelligence.
PL
Artykuł poglądowy zorientowany jest na wyeksponowanie potencjalnego rozwoju Sztucznej Inteligencji na drodze wyłuskiwania (za pomocą uczenia maszynowego, uczenia głębokiego oraz innych matematycznych obliczeń) stałych wzorców i prawidłowości, które umożliwiają usprawnienie i udoskonalenie zaawansowanych analiz w dziedzinie uczenia sztucznych sieci neuronowych. Narracja prowadzona jest przez pryzmat neurokognitywistycznego spojrzenia na chorobę Alzheimera jako na potencjalny zbiór neurokognitywnych wzorców stanowiących potencjalne źródło zasobów dla rozwoju sztucznej inteligencji. Związane jest to ściśle z encefalografią, zarówno służącą do detekcji patologicznych zmian demencyjnych, jak i samej analizy aktywności mózgu, wykazującej istnienie powtarzających prawidłowości. Te powtarzające się wzorce, jak w przypadku astrofizycznych lagrandreowskich analiz umożliwiających mapowanie galaktyki, zdają się wykazywać potencjał do rozwoju Sztucznej Inteligencji. Zwłaszcza, kierując się myślą o ujęciu choroby Alzheimera jako globalnej desynchronizacji funkcjonowania i spoglądając wówczas na globalne zmiany neurodegeneracyjne jako na potencjalne zasoby, które poprzez matematyczne i algebraiczne przekształcenia, posłużyć mogą za płodne podłoże dla rozwoju Sztucznej Inteligencji.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.