Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  Literatura w Internecie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Aktualny postęp technologiczny, którego następstwem jest pojawienie się mediów elektronicznych, a w szczególności Internetu, przyniósł wiele zmian również w dziedzinie literatury. Pisanie w Internecie ma niewiele wspólnego z literaturą klasyczną, jaką znamy, tj. z systemem autor – tekst. Tworzący w samotności indywiualny twórca, mający pełnię praw własności do swojego dzieła, stracił na znaczeniu. Pojęcie autorstwa zastąpiło tzw. autorstwo zbiorowe/kolektywne (kollektive Autorschaft), termin będący w opozycji do sztywnego pojmowania autorytetu autora w kulturze Gutenberga. Coraz więcej problemów rodzi w związku z tym kwestia zagwarantowania osobistych praw autorskich. Gdy dzieło nie ma autora, gdy nie ma granic – komu przypisać autorstwo? I właściwie autorstwo czego miałoby to być? Możliwość publikowania w Internecie wymaga od autora nowych kompetencji, przede wszystkim odpowiedniego przygotowania z zakresu informatyki, ponieważ zaistnienie w WWW nie jest, jak mogłoby się wydawać, zadaniem banalnie łatwym. Ponadto autor, tworząc hipertekstualną (połączoną linkami) strukturę tekstu, wyznacza możliwości nawigacji czytelnika – staje się więc „zakulisowym inicjatorem”. Zmianie uległa również funkcja czytelnika. Lektura tekstu elektronicznego, pozbawionego wykładu linearnego i logicznej struktury, wymaga od czytelnika aktywnego zaangażowania i współtworzenia. Czytelnik sam wybiera fragmenty (rozdziały), niczym „detektyw” szuka, bada i odkrywa zaprogramowane przez autora wielowarstwowe struktury. Według własnego uznania organizuje materiał, sam go porządkuje, a nawet wartościuje. Staje się więc jednocześnie czytelnikiem i autorem tekstu literackiego. Niektórzy wiążą z Internetem i możliwością elektronicznego publikowania nadzieje na zredukowanie asymetrii między producentem a czytelnikiem/odbiorcą, przezwyciężenie mentalności konsumenckiej, co w swojej teorii radia prognozował już na początku lat 30. ubiegłego wieku Bertold Brecht. Artykuł udowadnia jednak, że nie ma niebezpieczeństwa zrównania praw autora i odbiorcy. Digitalizacja literatury z pewnością niesie zarówno autorom jak i czytelnikom pewne ograniczenia i trudności, ale także wiele korzyści i możliwości. Owocem tego są liczne inicjatywy kreatywnego tworzenia w Internecie oraz coraz większe zainteresowanie tzw. literaturą digitalną ze strony autorów i czytelników.
PL
Na temat wyzwań, jakie niesie dla literatury rozwój nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, coraz żywiej dyskutuje się w świecie. W krajach zachodnich, w których Internet zagościł na szerszą skalę kilka lat wcześniej niż w Polsce, problematyka ta doczekała się już sporej literatury, a podstawowy problem badawczy – w dużym uproszczeniu – brzmi: wpływ Internetu na upowszechnianie i rozwój literatury. Niniejszy artykuł jest próbą omówienia form i sposobów prezentacji literatury niemieckojęzycznej w Internecie, jak również wykazania zalet i wad oraz tendencji rozwojowych tzw. literatury internetowej, będącej „dzieckiem” Internetu, wykorzystującej Internet, a zwłaszcza jego multimedialność, jako nowy środek wyrazu. Istotna jest w niej gra między tekstem a innymi elementami: grafiką, animacją, dźwiękiem, odsyłaczami. O złożoności pojęcia „literatura internetowa” świadczy już sam fakt, iż nie jest ono łatwe do zdefiniowania (znane są również określenia: literatura elektroniczna, browserowa, hipertekstowa). Tym problemom poświęcone są rozważania terminologiczne zawarte w artykule. Oprócz podstawowego zagadnienia – właściwości literatury internetowej – uwagę zwraca się na różne formy upowszechniania literatury w Internecie: prywatne strony internetowe pisarzy, projekty (Projekt Gutenberg-DE, Kleist-Archiv), fora i kafejki literackie (Literatur-Café, Berliner Zimmer). Pomimo istotnych zalet publikowania w sieci rodzi się wiele wątpliwości i pytań. Jaka jest przyszłość publikacji literackich w Internecie? Czy przełom w kulturze i zasadach komunikowania należy utożsamiać z kryzysem literatury i upadkiem tzw. kultury wysokiej, bądź aliansem literatury z kulturą masową? Jakie zalety, ale również jakie wady i problemy wnosi Internet do literatury? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na te pytania.
PL
Celem artykułu jest analiza zawartości stron internetowych wybranych wydawnictw mających w swojej ofercie książkę adresowaną do młodego odbiorcy pod kątem obecności na nich tekstu literackiego. Postanowiono zastosować narzędzia netnografii oraz metodę funkcjonalną, aby: zidentyfikować kryteria doboru fragmentów tekstów umieszczanych na stronach internetowych, opisać miejsce tych fragmentów wśród innych elementów interfejsu strony, wskazać funkcje, jakie owe fragmenty pełnią. Do badań wybrano strony następujących wydawnictw osiągających w latach 2013–2015 najwyższe zyski ze sprzedaży książek, w tym tych dla dzieci i młodzieży: Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo AMEET, Grupa Wydawnicza Foksal, Prószyński Media, Grupa Publicat, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Czarna Owca.
EN
The aim of the article is to analyse the content of websites of selected publishers offering a book addressed to young readers in terms of the presence of a literary text on them. It has been decided to use netnography tools and a functional method to identify the criteria for selecting text extracts from websites; to describe the position of these extracts among the other elements of the website interface; to indicate the extract functions. The websites of the following publishing houses with the highest profits on the sale of books, including those for children and youth in 2013–2015, have been selected for the study: Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo AMEET, Grupa Wydawnicza Foksal, Prószyński Media, Grupa Publicat, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Czarna Owca.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.