Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 29

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  adopcja
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
1
Publication available in full text mode
Content available

Święty Józef -

100%
PL
Wskazując świętego Józefa jako wzór ojca adopcyjnego niech podsumowaniem będzie świadectwo adopcyjnego współczesnego ojca – Gérarda, który mówi: „Podobnie jak święty Józef , kiedy Maryja prosiła go o przyjęcie syna poczętego z Ducha świętego, a więc prosiła o zrezygnowanie z pragnienia bycia biologicznym ojcem, ja także przeżyłem ten trudny do zaakceptowania dla mężczyzny wybór, kiedy wraz z Irène zdaliśmy sobie sprawę, że nasze małżeństwo nie może mieć dzieci. Głęboko wierzę, że Pan wybrał nas, Irène i mnie do adopcji dzieci i że to on, Stwórca wybrał nam dzieci dla nas, z ufnością, że będziemy mogli uzdrowić je poprzez miłość z cierpienia związanego z porzuceniem. Ufność w Panu jest cnotą, jaką odkrywam u świętego Józefa, adopcyjnego ojca, który zawierzył Bogu oddając swoje życie i mówiąc «tak» Bogu, który poprosił go o uznanie syna nie z jego ciała i o przyjęcie Maryi jako małżonki i matki Mesjasza. Dla mnie, bycie adopcyjnym ojcem na obraz świętego Józefa jest mocą kochania dzieci, jakie zostały nam powierzone, patrzenia na nie poza sposobem patrzenia na dziecko, które jest «inne», tak, aby je kochać sercem jako dar od Boga, nie żałując braku naturalnego ojcostwa. W szkole świętego Józefa nauczyłem się akceptowania roszczeń dziecka, które poszukuje swego pochodzenia, swych korzeni i które nie rozumie dlaczego jego matka i ojciec je opuścili, oraz nauczyłem się umiejętności uznawania tego za słuszne i naturalne bez odczuwania jakiegokolwiek żalu. święty Józef reprezentuje dla mnie bezinteresowną miłość rodzicielską, dawaną w pełny sposób dla dobra dziecka poprzez świadectwo życia prostego, trudnego i prawego. Jest on także przykładem ojca, który przygotowuje dziecko do odnalezienia przez nie swojej autonomii, co pomoże mu później w opuszczeniu ogniska domowego i który wie, że nasze dzieci do nas nie należą. Nie oddzielam nigdy Józefa od Rodziny świętej, która jest nieocenionym darem naszego Boga”
PL
Rodziny adopcyjne, ustanowione na podstawie prawnej, borykają się z wieloma problemami w życiu codziennym. Jedna z kwestii dotyczy otwartości adopcji. Specjaliści ds. dostosowania rodziny adopcyjnej są przekonani, że dziecko powinno być świadome bycia adoptowanym. Rodzice adopcyjni podzielają to stanowisko. Jednak poważnym problemem jest decyzja, kiedy i jak powiedzieć dziecku o adopcji. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie problemu przyjęcia jawności jako zjawiska wieloaspektowego z perspektywy historycznej, prawnej i psychologicznej.
PL
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza komparatystyczna polskich i amerykańskich rozwiązań prawnych dotyczących prawa do kontaktu rodzica naturalnego z dzieckiem przysposobionym. Wymaga to w pierwszej kolejności zbadania, czy na gruncie polskiego prawa rodzinnego istnieje możliwość umownego kształtowania stosunków rodzinno-prawnych. Dla prowadzenia badań prawno-porównawczych konieczne jest także przedstawienie, przynajmniej w ogólnym zarysie, instytucji open adoption oraz wskazanie implikacji prawnych zawarcia postadoption contact agreement. Pozwoli to odpowiedzieć na pytanie, czy inspirowanie się prawem amerykańskim w odniesieniu do tego zagadnienia byłoby właściwe.
EN
The purpose of this publication is to analyze comparatively the Polish and American legal regulations concerning access to an adopted child by their biological parent. First of all, it is necessary to study if it is possible to create legal family relationship by an agreement within the Polish Family Law. In order to conducting research, it is necessary to present, in a general outline institution of open adoption and show legal implications of concluding postadoption contact agreement. This item of research enables us to answer the question if this inspiration of the American Law in that issue would be accurate.
4
75%
EN
Basing on a nationwide statistical information the effects of changes that took place in the system of foster care after the introduction of the law on foster and residential care system were analyzed. Reference was made to the most important assumptions of the Act: strengthening of work with family in the environment, limiting the number of children under the supervision of courts and placed in foster and residential care system and independence of young adults leaving care system.
PL
Na podstawie ogólnopolskich informacji statystycznych dokonano analizy efektów zmian, jakie zaszły w systemie pieczy zastępczej po wprowadzeniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Odniesiono się do najważniejszych założeń ustawy: wzmocnienia pracy z rodziną w środowisku, ograniczenia liczb dzieci będących pod nadzorem sądów i umieszczonych w różnych formach pieczy zastępczej oraz usamodzielniania młodych dorosłych.
EN
In the first half of 2016, a total of 1660 adoptions were adjudicated. There is no data on the number of women who, being unmarried or single, have decided to be an adoptive mother. However, on the basis of the interviews conducted with employees of adoption centres and entries on Internet forums on adoption, it can be noticed that more and more single women decide on adopting a child. Children who experienced neglect or violence from the parent have insufficient knowledge of a correct family model, roles of both mother and father, and as a result, they did not have a chance to grow up in a world of values, which is important for child development. Starting a life together - by a single mother and an adopted child - opens a new world to these children. This experience is often burdened with educational difficulties, a sense of loneliness and abandonment. Adoptive mothers see how important it is for their children to have a chance for a life full of love and respect despite the negative experiences associated with the relationship with their biological parents. This entire process is integrally connected with the world of values of single women who decide to adopt a child that is not related biologically to them. Hence, the essential questions seem to be: what values would the adoptive mothers like to convey in the process of upbringing their children? Has the hierarchy of values of research participants changed after the adoption of an unrelated child?
PL
W pierwszej połowie 2016 roku łącznie orzeczono 1660 adopcji . Nie ma statystyk dotyczących liczby kobiet niepozostających w związku małżeńskim ani partnerskim, które podjęły decyzję o byciu adopcyjną matką. Jednak można zauważyć (na podstawie przeprowadzonych rozmów z pracownikami ośrodków adopcyjnych, wpisach na forach internetowych dotyczących adopcji), że coraz więcej samotnych kobiet podejmuje decyzję o przysposobieniu dziecka. Doświadczenie przez dziewczynkę/chłopca zaniedbania czy przemocy ze strony rodzica wiąże się z brakiem znajomości prawidłowego wzorca rodziny, pełnionych ról zarówno matki, jak i ojca, a w rezultacie obcowania z (ważnymi dla rozwoju dziecka) wartościami. Rozpoczęcie wspólnego życia – samotnej matki i przysposobionego dziecka – otwiera przed dziećmi nowy świat. Często jest to doświadczenie obarczone trudnościami wychowawczymi, poczuciem osamotnienia i porzucenia. Matki adopcyjne dostrzegają, jak ważne jest, aby ich dzieci – pomimo złych doświadczeń związanych z relacją z biologicznym rodzicem – miały szanse na życie pełne miłości i szacunku. Cały ten proces nieodłącznie związany jest ze światem wartości wyznawanych przez kobiety samotne, które podjęły decyzję o przysposobieniu niespokrewnionego biologicznie dziecka. Stąd istotne wydają się pytania: jakie wartości chciałaby przekazać matki adopcyjne w procesie wychowania swoim dzieciom? Czy hierarchia wartości uczestniczek badań zmieniła się po przysposobieniu niespokrewnionego biologicznie dziecka?
Roczniki Pedagogiczne
|
2013
|
vol. 5(41)
|
issue 4
141-161
EN
The article discusses selected existential circumstances that may result in orphanhood. Similarities and differences between natural and social orphanhood have been indicated. Possible measures to obtain optimal care of orphan children have been described – the role of foster families and adoption has been pointed out. The article also refers to the problem of social exclusion faced by the orphans who suffer from care deficiencies.
PL
W artykule omówiono wybrane okoliczności egzystencjalne powodujące powstanie problemów sieroctwa. Wskazano na podobieństwa i różnice sytuacji sieroctwa naturalnego i społecznego. Omówiono możliwości optymalizacji oddziaływań dotyczących przejmowania opieki nad dziećmi osieroconymi – w tym wskazano na rolę rodzin zastępczych stosunku adopcyjnego. Artykuł zawiera także odniesienia do zagrożenia wykluczeniem społecznym sierot – w sytuacji doświadczanych przez nie deficytów opiekuńczych.
PL
Artykuł omawia etap bezpośrednio poprzedzający adopcję. W świetle wywiadów z pracownikami wspomagającymi ten proces ukazano trzy aspekty: postrzeganie dziecka, przygotowanie go do przysposobienia oraz fazę rozstania się dziecka z rodziną zastępczą jako moment szczególny. Okres poprzedzający adopcję może być czasem pomocy dziecku w przygotowaniach do spotkania z nowymi rodzicami, a także radenia sobie z ogromem towarzyszących temu przemieszczeniu uczuć. Bardzo wiele zależy od osób zajmujących się dzieckiem w instytucjach pośredniczących, sporo od osób pracujących z kandydatami na rodziców adopcyjnych, a także od samych potencjalnych nowych opiekunów. Z narracji wynika, że to jest czas trudny nie tylko dla dziecka, ale również dla podmiotów z nim obcujących.
EN
The paper discusses the phase immediately preceding adoption. In the light of the interviews with the people supporting this process, 3 of its aspects have been presented: perception of a child, preparation of the child to adoption and a phase of separation of the child with a foster family as a special moment in its life. The time preceding adoption can sometimes be helpful for a child to prepare for meeting its new parents and dealing with the vastness of feelings' alternation accompanying it. A great resposibility lays on the people taking care of the child in the intermediate institutions, the people working with the future parents and as well on the potential new caretakers. The narration provides a proof that this is a very diffucult time not only for the child, but also for all the people taking care of it.
EN
More associated with ludic fiction and known for his mannerist style, Éric Laurrent enters, with Berceau, the realm of intimate literature whilst transcending the usual assumptions of the genre. This autobiographical text in the form of a diary presents the experience of adoption from the father’s perspective, which is rare in literature. He focuses especially on the question of childhood in order to show the way in which it contributes to the generation of emotional ties, and gives two contrasting images of this period in life: everyday childhood – ordinary, but happy – and the childhood of abandoned children, desperately lonely and without any prospects for the future. This article seeks to analyse the thematic and stylistic multidimensionality of Laurrent’s text, whose main aim is not so much to document personal experiences as to draw attention to the fate of orphans by showing the crucial role of the family in the lives of both children and adults.
PL
Współczesna opowieść o dzieciństwie: Berceau Érica LaurrentaPowieść Berceau Érica Laurrenta, autora kojarzonego z literaturą ludyczną i nietypowym, manierystycznym stylem, wpisuje się w literaturę o charakterze intymistycznym, a jednocześnie wychodzi poza typowe założenia gatunku. Ten autobiograficzny tekst utrzymany w formie pamiętnika opowiada o doświadczeniu adopcji z perspektywy ojca, rzadko spotykanej w literaturze. Koncentruje się przy tym głównie na problematyce dzieciństwa i ukazuje sposób, w jaki wpływa ono na tworzenie się więzi uczuciowych oraz przedstawia jego dwa zupełnie odmienne obrazy: dzieciństwo codzienne, zwykłe a zarazem szczęśliwe oraz przeraźliwie samotne i pozbawione perspektyw dzieciństwo niechcianych dzieci. Niniejszy artykuł analizuje tematyczną i stylistyczną wielowymiarowość autobiograficznego tekstu Laurrenta, którego celem jest nie tyle uwiecznienie osobistych przeżyć, co zwrócenie uwagi na los sierot poprzez ukazanie zasadniczej roli rodziny w życiu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dire l’enfance aujourd’hui : Berceau d’Éric LaurrentConsidéré comme un auteur des fictions ludiques et connu pour son style maniériste, Éric Laurrent se lance, avec Berceau, dans une littérature intimiste, tout en élargissant les enjeux habituels du genre. Texte autobiographique sous forme de journal intime, Berceau raconte l’expérience de l’adoption vue sous la perspective paternelle, rare en littérature. Il privilégie surtout la problématique de l’enfance pour montrer la manière dont s’y tissent des liens affectifs et en fournir deux images contrastées : celle de l’enfance au quotidien, banale mais retentissante de bonheur et celle désespérément solitaire, sans perspectives pour l’avenir que vivent les enfants abandonnés. Le présent article cherchera à saisir la pluridimensionnalité thématique et stylistique du récit de Laurrent dont le principal enjeu consiste moins à perpétuer les expériences personnelles que de plaidoyer en faveur des orphelins en montrant le rôle magistral de la famille dans la vie aussi bien des enfants que des adultes.
Zeszyty Prawnicze
|
2015
|
vol. 15
|
issue 4
103-116
EN
The aim of this article is to present the origin of modern adoption law in the USA, which marked a quantum leap in the field of adoption. The author writes about the circumstances in which the innovative Massachusetts Adoption of Children Act came into force in 1851. The main reason for the introduction of this legislation was the American model of the family, which was different from the European practice. The strength of the typical American family was assessed on the basis of the number of individuals in it, while in Europe families tried to keep their estate in the hands of as few individuals as possible. By the early 1900s informal adoption had become widespread in the USA, and families wanted adoption to be given a legal status. This period was also marked by the beginning of the Orphan Train Movement for the placement of orphaned, homeless, and abandoned children in foster families in the West of the United States. This phenomenon in social welfare may be regarded as a second reason prompting the development of US adoption law.The article explains why the Massachusetts Adoption of Children Act was so important for the development of adoption law. This legislation provided a model for our present-day concept of the purpose of adoption – a child’s welfare. In 19th-century European law adoption was an institution serving only parents’ interests and it was considered part of inheritance law, rather than of family law. Under the Adoption of Children Act an adoption had to be right for the welfare of the child, and adoptive parents had to be emotionally and materially ready for their new social role.The Polish literature on law presents these issues only in a brief way, so it may be interesting to show how important the 1851 Adoption of Children Act is for current law.
|
2019
|
vol. 13
|
issue 4
PL
Celem niniejszego opracowania jest analiza kwestii dopuszczalności adopcji dzieci przez osoby homoseksualne z perspektywy poszczególnych praw człowieka. W tym kontekście szczególnie istotną kwestią jest ustalenie, czy w sytuacji, gdy prawo przewiduje możliwość przysposobienia przez osobę samotną, odmowa zgody na adopcję wyłącznie ze względu na orientację homoseksualną stanowi naruszenie zakazu dyskryminacji. Odmienne traktowanie tej kategorii osób w dostępie do adopcji bywa uzasadniane ze względu na konieczność realizacji zasady dobra dziecka. Wydaje się jednak, że uzasadnienie to nie ma wystarczającego oparcia w wynikach badań na temat wpływu wychowania przez osoby homoseksualne na rozwój dziecka. Uwzględniając aktualne orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka należy uznać, że orientacja homoseksualna osoby ubiegającej się o adopcję nie powinna być traktowana per se jako przesłanka wyłączająca możliwość adopcji przynajmniej w przypadku, gdy prawo krajowe dopuszcza możliwość przysposobienia przez osoby samotne. Nie jest natomiast możliwe wyprowadzenie prawa do adopcji z prawa do założenia rodziny, czy też z prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
EN
The objective of the paper is to examine the issue of admissibility of adoption by homosexuals from the perspective of relevant human rights. In this context, it is crucial to establish whether a refusal to give permission to adopt a child solely on the grounds of an applicant’s sexual orientation would constitute a breach of the principle of non-discrimination where the legal system provides for the possibility of applying for adoption by an unmarried individual. Different treatment of homosexual persons with regard to access to adoption is perceived by many scholars as justified considering the principle of the best interest of a child. It seems, however, that this justification lacks sufficient support in scientific research into the influence of upbringing by homosexual persons on the child’s development. Taking into account the European Court of Human Rights case law, it must be recognised that homosexual orientation should not be regarded as a condition that by itself rules out the possibility of adoption, at least in case where a legal system admits such a possibility with regard to single individuals. On the other hand, the legal capacity to adopt a child can be derived neither from the right to respect for one’s private and family life nor from the right to found a family.
PL
W artykule przeprowadzono analizę czynników społecznych i psychologicznych, które zapewnią efektywność procesu adopcji w Ukrainie. W oparciu o przeprowadzone badania określono czynniki warunkujące skuteczność procesu adopcji. Istotne jest systemowe podejście do funkcjonowania rodziny i zasad, które zaspokajają główne potrzeby społeczne dziecka, zapisane w Konwencji Praw Dziecka.
EN
The article analyzes the social and psychological factors that ensure the effectiveness of the process of adoption in Ukraine. Based on the studies identified factors influencing the effectiveness of the adoption process. It is important systemic approach to family functioning and policies that cater to major societal needs of the child, recorded in the Convention on the Rights of the Child.
EN
There are two species of Roman adoption: adoptio sensu stricto and adrogatio. Fragilitas adoptionis mentioned by Justinian means that adoption is focused on the political purposes and disregards the rights of the father. The motive of the act of adoption is not childlessness, but the desire to acquire those civil and agnate rights which are founded on the patria potestas. There is also a maxim adoptio naturam imitatur, which requires the adoptive father to be at least eighteen years older than the adopted children.
PL
Autor artykułu charakteryzuje wybrane aspekty związane z funkcjonowaniem rodziny adopcyjnej, podkreślając jednocześnie jej istotność oraz szczególne miejsce w systemie opieki zastępczej nad dzieckiem opuszczonym i osieroconym. Zadanie to wydaje się obecnie szczególnie ważne, ponieważ wokół rodziny adopcyjnej panuje rodzaj społecznego stygmatu. Uznawana jest bowiem często za gorszy sposób stania się rodzicem, drogę do rodzicielstwa mniej wartościową, bo wybieraną wtedy, gdy inne zawiodły. Głównym celem niniejszego opracowania jest więc zwrócenie uwagi na specyficzny system rodzinny, jakim jest rodzina adopcyjna, stanowiąca jednocześnie najbardziej wartościową formę kompensacji sieroctwa społecznego. Autorka próbuje także wskazać czynniki, które sprzyjają powodzeniu adopcji, podejmuje również analizę zagadnienia jawności adopcji.
EN
The author of the article attempts to characterize the chosen aspects related to functioning of adoptive family, emphasizing at the same time its importance and special place in foster care system which focuses on abandoned and orphan child. This issue contemporary seems to be especially vital, since the subject of adoptive family brings a kind of social stigma. That stems from the fact that such family is often considered as a worse way to become a parent, and as a less valuable path to the parenthood because it is chosen when all of the others have failed. The main objective of the following paper is, therefore, to draw the attention to specific family system, particularly the adoptive family, which at the same time, constitutes the most valuable form of social orphanhood compensation. The author tries also to indicate the factors that contribute to the success of adoption. Moreover, she attempts to analyze the issue of adoption overtness.
PL
Artykuł dotyczy adopcji dzieci w polskim systemie prawno-opiekuńczym. Analizie zostały poddane dwie kluczowe kwestie: dobro dziecka i spełnienie w rodzicielstwie. Adopcja umożliwia wychowanie w środowisku rodzinnym tym dzieciom, które z różnych powodów zostały pozbawione pieczy rodziców biologicznych. Prawo do wychowania w rodzinie znajduje się w podstawowym kanonie praw dziecka. Przysposobienie ma służyć dobru dziecka, wychodzić naprzeciw jego potrzebom oraz prawu do opieki rodzicielskiej i rozwoju w prawidłowo funkcjonującym środowisku rodzinnym. Adopcja otwiera również szanse na spełnienie w rodzicielstwie, którego istoty nie wyczerpuje biologiczne poczęcie i zrodzenie dziecka.
EN
The article is regarding adoption of children in the Polish system legal-protective. There were analysed two crucial issues: the good of the child and fulfilling in the parenthood. Adoption enables these children which from various reasons were deprived of the care of biological parents to bring up in the home environment. The right to bring up in the family is in an essential canon of children's rights. The preparation is supposed to serve the good of the child, to try to meet his needs and the right to the parental care and the development in the correctly functioning family environment. Adoption is also opening chances of fulfilling in the parenthood, of which a biological conception and giving the child rise to aren't using the being up.
PL
Artykuł dotyczy funkcjonowania rodzin adopcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem różnic między rodzicielstwem adopcyjnym a rodzicielstwem naturalnym. Została w nim przedstawiona teoria relacji w rodzinie adopcyjnej sformułowana przez kanadyjskiego socjologa Davida H. Kirka. Kirk wyróżnia dwa odmienne sposoby radzenia sobie z trudnościami związanymi z adekwatnym zdefiniowaniem swojej roli przez rodziców adopcyjnych: uznawanie różnic między rodzicielstwem adopcyjnym a naturalnym (acknowledgment-of-difference coping pattern) lub zaprzeczanie tym różnicom (rejection-of-difference coping pattern). Uznawanie różnic wiąże się według Kirka z lepszym funkcjonowaniem rodziny adopcyjnej w aspekcie komunikacji między członkami rodziny i satysfakcji z adopcji. W drugiej części artykułu zostały opisane badania D. Brodzinsky’ego, K. Kaye’a i D. Grotevanta, zainspirowane teorią Kirka, oraz nowe interesujące interpretacje problemu odmienności rodzicielstwa adopcyjnego prezentowane przez tych autorów.
EN
The article concerns differences in functioning between adoptive and natural families as presented by a Canadian sociologist David H. Kirk. According to Kirk, there are two different coping patterns with difficulties related to self-identification as an adoptive parent: acknowledgmenet of difference between adoptive and natural parenthood or rejection of such difference. The families in which adoptive parents use the first strategy have better between-member communication and, as a result, they are much more satisfied with adoption than the families using the second strategy. In the second part of the article research inspired by Kirk’s theory is presented, especially that of D. Brodzinsky, as well as K. Kaye, and D. Grotevant.
EN
Article focuses on invisible, marginalized areas in the teaching of sociology of the family or the sociology of education. It is mainly about content related to sexuality, domestic violence, infertility, adoption etc. The author poses the question of what causes these topics are not discussed in the educational process. The author also points out that although these contents are the subject of sociological research, and there is no doubt as to the importance of cognitive, however, rarely enter these issues within the scope of the course of the sociology of the family.
PL
Artykuł koncentruje się na niewidocznych, marginalizowanych w nauczaniu socjologii rodziny bądź socjologii edukacji obszarach tabu związanego z seksualnością, przemocą w rodzinie, bezpłodnością, adopcją itd. Autorka stawia pytanie o to, co powoduje tabuizację wybranych treści w procesie kształcenia pedagogów. Wskazuje także, że choć treści te stanowią przedmiot badań socjologicznych i nie ma wątpliwości co do ich znaczenia poznawczego, to jednak rzadko te zagadnienia wchodzą w zakres kursów z socjologii rodziny.
PL
Zarzut handlu dziećmi bardzo często pojawia się wokół tematu adopcji ze wskazaniem i macierzyństwa zastępczego. Mimo wielu zalet, adopcja ze wskazaniem, zwłaszcza gdy dochodzi do niej między całkowicie obcymi osobami, budzi kontrowersje. Autorka artykułu omawia zagrożenia, jakie się pojawiają się przy tej formie adopcji.
EN
The allegation of child trafficking often occurs around the cases of open adoption and surrogacy. Despite many advantages, open adoption, especially when arranged between complete strangers, raises controversies. The article discusses risks linked with this form of adoption.
EN
Creating adoptive families for children with disabilities is still a social problem in Poland. This article presents this problem from the perspective of two committed adoptive mothers who have adopted a child/children with disabilities and are voluntarily working to create other adoptive families for disability children. They are using digital media in their efforts. The aim of the research was to reveal the unique experiences of the adoptive mothers who took part in the study. The main research question was: what are the experiences of adoptive mothers of children with disabilities working in digital media to create other adoptive families for children with disabilities? The research was conducted in an interpretative paradigm. The method used was Interpretative Phenomenological Analysis - IPA. Data were obtained using interviews. The analysis identified three main themes: 1) personal experience of the problem, linked to the participants' personal experiences and deep beliefs; 2) conscious expanding knowledge on the topic by the participants; 3) active efforts to solve the problem (including the creation of a group on social media and an informal procedure to deal with it). All themes are linked by the use of digital media.
PL
Tworzenie rodzin adopcyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością jest nadal problemem społecznym. Artykuł porusza ten temat z perspektywy dwóch zaangażowanych matek adopcyjnych, które adoptowały dziecko/dzieci z niepełnosprawnością oraz działają na rzecz tworzenia innych rodzin adopcyjnych, wykorzystując w tych działaniach media cyfrowe. Celem badań było ukazanie unikalnych doświadczeń badanych matek adopcyjnych. Główny problem badawczy brzmiał: jakie są doświadczenia matek adopcyjnych dzieci z niepełnosprawnością działających w mediach cyfrowych na rzecz tworzenia kolejnych rodzin adopcyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością? Badania przeprowadzono w paradygmacie interpretatywnym. Zastosowaną metodą była interpretacyjna analiza fenomenologiczna – IPA (ang. Interpretative Phenomenological Analysis). Dane zostały pozyskane z wykorzystaniem wywiadu. Analiza wyłoniła trzy główne tematy: 1) osobiste doświadczanie problemu, który dotyka osobistych przeżyć badanych oraz ich głębokich przekonań; 2) świadome pogłębianie przez badane wiedzy w tym temacie; 3) aktywne działania na rzecz rozwiązywania problemu (m.in. stworzenie grupy w mediach społecznościowych oraz nieformalnej procedury postępowania). Wszystkie tematy łączy wykorzystywanie mediów cyfrowych.
EN
Adoption guidance is a special form of family guidance whose aim is to support people involved in adoption. They include the biological family, the child and the candidates for adoptive parents. Each of them needs specific kind of aid. It is difficult to unequivocally classify adoption guidance in one of the standard counselling categories (i.e. as directive, liberal or dialogical guidance) since it displays traits of them all. Influencing the advice-seekers strongly, the counsellor is crucial to the process. S/he fosters the clients’ maturation, builds trust and creates possibilities to accompany them in the post-adoption follow-up even for a period of several years.
PL
Poradnictwo adopcyjne to szczególna forma poradnictwa rodzinnego, stawiająca sobie za cel udzielanie wsparcia podmiotom uczestniczącym w procesie przysposobienia dziecka. Należą do nich: rodzina biologiczna, dziecko oraz kandydaci na rodziców adopcyjnych. Każdy z wymienionych podmiotów potrzebuje specyficznej pomocy. Poradnictwo adopcyjne trudno jednoznacznie przypisać do jednego z klasycznych rodzajów: dyrektywnego, liberalnego czy dialogowego. Posiada bowiem cechy każdego z nich. Szczególna jest tu rola doradców, którzy wywierają silny wpływ na radzących się, a którym równocześnie zależy na procesie dojrzewania podmiotów, budowania zaufania oraz możliwości towarzyszenia im w formach pomocy postadopcyjnej, nawet, przez okres wielu lat.
EN
One of the fundamental conditions of successful adoption is to provide parents with accurate information about the past of the child and his or her family, analyze the impact of his or her experiences on current functioning, and anticipate their long-term effects. Contemporary knowledge of prenatal and perinatal pedagogy, psychology and medicine allows to claim that the earliest - intrauterine period of life is the time of biological, psychological and even social development of man. Since many orphaned children come from dysfunctional families, it is advisable to consider the specificity of their functioning in relation to the prenatal and perinatal period of their lives and even the experiences of previous generations.
PL
Jednym z podstawowych warunków powodzenia adopcji jest przekazanie rodzicom dokładnych informacji na temat przeszłości dziecka i jego rodziny, analiza wpływu jego doświadczeń na aktualne funkcjonowanie oraz przewidywanie ich długofalowych skutków. Współczesna wiedza z zakresu pedagogiki, psychologii i medycyny prenatalnej i perinatalnej pokazuje, że najwcześniejszy – wewnątrzmaciczny okres życia to czas biologicznego, psychicznego, a nawet społecznego kształtowania się człowieka. Ponieważ wiele osieroconych dzieci pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych, wskazane jest rozpatrywanie specyfiki ich funkcjonowania w odniesieniu do prenatalnego i perinatalnego okresu ich życia, a nawet doświadczeń poprzednich pokoleń.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.