Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  aktywne uczenie się
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Świat staje się coraz bardziej złożony i staje w obliczu wyzwań związanych z poważnymi problemami, takimi jak zmiany klimatyczne, które nie mają prostych rozwiązań i dotyczą wielu interesariuszy reprezentujących sprzeczne interesy. Szkolnictwo wyższe odgrywa istotną rolę w wytyczaniu kierunków dla społeczeństwa w tych wymagających warunkach. Kształcenie nowego pokolenia specjalistów oraz osób, które będą zmieniać oblicze świata według zasad zrównoważonego rozwoju, otwiera drogę ku znalezieniu równowagi między zagadnieniami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi. Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju musi wyposażyć studentów w umiejętności myślenia niestereotypowego i krytycznego w celu tworzenia kreatywnych rozwiązań aktualnych problemów. Choć uznaje się potrzebę rozwijania pedagogicznych podejść do zasad zrównoważonego rozwoju w edukacji, istnieje luka w literaturze na temat przykładów działań pedagogicznych promujących edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju. Niniejszy artykuł ma na celu wypełnienie tej luki poprzez analizę aktywnego uczenia się jako środka promowania edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju w klasie. Autorzy opisują zastosowanie technik aktywnego uczenia się w kursie „Wielopoziomowy ład organizacyjny”. Wśród zalecanych technik omówione są dyskusje w grupach, zadania grupowe, referaty TED, które służą zwiększeniu zaangażowania studentów w podejmowanie zagadnień zrównoważonego rozwoju.
PL
W artykule ukazano istotę samodzielnego poszukiwania, dociekania i rozumowania uczniowskiego w nauczaniu chemii poparte teoriami psychologicznymi. Opisane studia przypadków – zarówno w zakresie nauczania chemii metodą wyprzedzającą, jak i zajęć dodatkowych w postaci warsztatów laboratoryjnych z wykorzystaniem metody Inquiry Based Science Education prezentują implikacje koncepcji konstruktywistycznej w projektowaniu odpowiedniego środowiska uczącego wspomagającego oraz eksponującego samodzielne myślenie uczniów w procesie nauczania i uczenia się. Autorki przedstawiają doświadczenia edukacyjne uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z zakresu chemii. Rezultaty badań wskazują, iż obydwie innowacje dydaktyczne stwarzają uczniom przestrzeń na samodzielne myślenie oraz działanie, co skutkuje także rozwojem ich kompetencji badawczych, takich jak stawianie hipotez, weryfikowanie ich, projektowanie i prowadzenie własnych badań, notowanie obserwacji czy wyciąganie wniosków.
PL
Artykuł przedstawia projekt zmian w uczelni wyższej. Celem projektu jest promocja edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez kształcenie nauczycieli z uwzględnieniem tematyki zrównoważonego rozwoju w programie kształcenie nauczycieli, w którym szczególny nacisk kładzie się na techniki aktywnego uczenia się. Autorzy opisują działania zaplanowane w projekcie zmian, w tym poszczególne etapy. Projekt składa się z pięciu cykli oraz opisuje proces tworzenia wartości (pośredniej, potencjalnej, praktycznej, zrealizowanej i przekształcającej).
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.