Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  formy pieczy zastępczej
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Przedmiotem dociekań w prezentowanym opracowaniu uczyniono zasady pieczy zastępczej przy koniecznym i zwięzłym ukazaniu założeń i rozwiązań pieczy zastępczej jako takiej. Zebrano i opisano zasady pieczy zastępczej, które stanowią swoisty katalog, niezbędny do uwzględniania w praktyce pieczy zastępczej w możliwie najpełniejszym zakresie. Są to następujące zasady: dobra dziecka i rodziny objętych pieczą zastępczą, subsydiarności pieczy zastępczej, tymczasowości pieczy zastępczej, pierwszeństwa rodzinnej pieczy zastępczej przed pieczą instytucjonalną, stosowania pieczy zastępczej na podstawie orzeczenia sądu, wysłuchania dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, umieszczania dziecka w pieczy zastępczej jak najbliżej dotychczasowego miejsca jego zamieszkania, prawa dziecka przebywającego w pieczy zastępczej do kontaktów z rodzicami i innymi osobami bliskimi, nierozdzielania rodzeństwa przebywającego w pieczy zastępczej, nierozdzielania małoletniej matki przebywającej w pieczy zastępczej i jej dziecka.
PL
W tekście przedstawione zostały problemy, jakie pojawiły się w ostatnich latach w zmieniającym się systemie pieczy zastępczej. Odnosząc się do najważniejszych zasad pieczy zastępczej wskazano dylematy, jakie pojawiają się w ich praktycznej realizacji (podwójna instytucjonalizacja, rotacja dzieci w systemie…) oraz potrzeby, jakie uwidoczniły się przy wprowadzaniu nowych form – zawodowych rodzin zastępczych i małych placówek opiekuńczo-wychowawczych.
PL
Dla dzieci, które pozbawione są opieki rodziców biologicznych istnieje obowiązek organizacji opieki zastępczej w formie rodzinnej lub instytucjonalnej. Wśród nich ważne miejsce, choć szerzej niedostrzegane w piśmiennictwie pedagogicznym, zajmują rodziny pomocowe, które są nową formą wsparcia pieczy zastępczej. Celem opracowania jest zaprezentowanie idei rodzin pomocowych, sposobu ich ustanawiania i zadań, przy ukazaniu praktycznego wymiaru ich funkcjonowania na podstawie badań ankietowych pracowników powiatowych centrów pomocy rodzinie, którzy mają wiedzę odnośnie do powoływania tych form pieczy zastępczej, jak też mają zdanie co do zasadności ich istnienia i innych kwestii ich dotyczących. Niezbędne dla kompleksowej ich prezentacji jest odniesienie się do obowiązujących przepisów prawnych wyznaczających status rodzin pomocowych. Każda bowiem instytucja opieki nad dzieckiem funkcjonuje w otoczeniu prawnym.
4
63%
EN
Family is an environment that contributes to child development in the best beneficial way. The State should support families through its entities and institutions and it should ensure that a child shall not be separated from their parents if it is not necessary. However, there are situations when it is necessary to place a child in a foster family for the child’s best interest. There reasons why a child should be separated from his family, although sometimes different, must always be serious. Foster upbringing environment, especially a foster family, requires organization and co-ordination, but these problems have not been fully or separately raised in existing literature concerning foster care. That is why the study aims at analyzing legal regulations concerning organizers and coordinators of family foster care and at presenting statistical data that show organization and coordination of family foster care in practice. Support of organizers and coordinators of family foster care contributes to ensuring the highest standard of care for children who are brought up outside their natural families and in this way it contributes to realizing the best interest of the child.
PL
Rodzina jest środowiskiem, które w sposób najbardziej korzystny przyczynia się do rozwoju dziecka. Państwo przez swoje podmioty i instytucje powinno wpierać rodziny i dbać o to, aby dziecko nie było oddzielone od rodziców, jeśli nie jest to konieczne. Są jednak sytuacje, w których dla dobra dziecka koniecznością jest umieszczenie go w pieczy zastępczej. Powody tego oddzielenia mogą być różnorodne, ale zawsze muszą być poważne. Zastępcze środowisko wychowawcze, w szczególności to w formie rodzinnej, wymaga organizacji i koordynacji. Kwestie te nie doczekały się w dotychczasowej literaturze poświęconej pieczy zastępczej odrębnego, a jednocześnie bardziej wnikliwego zainteresowania. Dlatego celem artykułu jest analiza regulacji prawnych dotyczących organizatorów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz ukazanie danych statystycznych obrazujących, jak w praktyce wygląda organizacja i koordynacja rodzinnej pieczy zastępczej. Wsparcie organizatorów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej przyczynia się do zapewniania jak najwyższego standardu opieki nad dziećmi wychowującymi się poza naturalnymi rodzinami, przyczyniając się do realizacji ich dobra.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.