Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 25

first rewind previous Page / 2 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  informacje niefinansowe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
1
100%
PL
Inwestorzy do oceny jednostek gospodarczych poszukują nie tylko informacji finansowych, ale także informacji odwołujących się do kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Celem artykułu jest wskazanie zmian w prezentowaniu informacji niefinansowych i różnorodności podejść w tym zakresie. Działania podejmowane na arenie międzynarodowej ewidentnie zmierzają do poprawy jakości prezentowania informacji niefinansowych, rozpowszechniania dobrych praktyk i zwiększania zaufania w biznesie. Niemniej dotychczasowe rozwiązania ciągle powodują niedosyt. Stąd też wskazano podstawowe obszary raportowania informacji niefinansowych, które wymagają dopracowania. Odpowiedzią na postulaty interesariuszy może być raportowanie zintegrowane, ale zasadne jest prowadzenie badań naukowych ukierunkowanych na ich ujednolicenie. W publikacji zastosowano metodę porównawczą i metodę dedukcji.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie sposobów prezentacji informacji o kapitale intelektualnym w praktyce spółek giełdowych z indeksu WIG20. Realizacji tego celu podporządkowano strukturę opracowania. W pierwszej kolejności omówiono istotę kapitału intelektualnego, następnie przedstawiono sposoby ujawniania informacji na jego temat. W ostatniej części artykułu przedstawiono sposoby ujawniania informacji o kapitale intelektualnym stosowane przez spółki z indeksu WIG20. Artykuł napisano na podstawie analizy zawartości raportów rocznych, raportów na temat społecznej odpowiedzialności oraz raportów zintegrowanych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 w dniu 14.06.2017 r. Wykorzystano również literaturę obejmującą tematykę kapitału intelektualnego oraz sprawozdawczości przedsiębiorstw. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że najwięcej informacji o kapitale intelektualnym ujawniają spółki sporządzające zintegrowany raport.
PL
Ocena działalności gospodarczej na tle konkurencyjnego rynku jest możliwa dzięki analizie nie tylko informacji finansowych, ale i niefinansowych. Źródłem informacji finansowych jest sprawozdanie finansowe, a jego jakość gwarantowana jest przepisami prawa bilansowego. Z kolei źródłem informacji niefinansowych jest sprawozdanie zintegrowane, w odniesieniu do którego nie wypracowano jednolitych rozwiązań w zakresie uwiarygodniania ujawnianych informacji. Celem artykułu jest więc próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób potwierdzać jakość informacji niefinansowych w sprawozdaniu zintegrowanym, jednocześnie ograniczając możliwość ich fałszowania? W artykule wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu, obserwację praktyki gospodarczej (weryfikacja zintegrowanych raportów trzech podmiotów gospodarczych: Grupa Orlen SA, Grupa Lotos SA i Grupa Azoty SA) oraz wnioski wynikające z prowadzonych badań w zakresie jakości informacji w sprawozdaniach zintegrowanych publikowane we wcześniejszych opracowaniach autorki. Wyniki analizy wskazują, że podmioty gospodarcze sporządzające sprawozdania zintegrowane poddają je ocenie niezależnych ekspertów w zakresie potwierdzenia poprawności ujawnianych informacji niefinansowych i ich zgodności z wytycznymi opracowanymi dla raportowania zintegrowanego. Nie jest to jednak działanie powszechne w polskiej praktyce gospodarczej.
PL
Duże jednostki zainteresowania publicznego od 2017 r. mają obowiązek prezentacji określonych informacji niefinansowych, dotyczących m.in. danych o charakterze produkcyjnym, społecznym, technicznym, ekologicznym. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań w zakresie prezentacji w sprawozdaniach wybranych spółek giełdowych tylko jednej grupy informacji, a mianowicie przyjętych modeli biznesowych. Z przeprowadzonej analizy raportów kilku spółek giełdowych w Polsce wynika, że spółki prowadzące zróżnicowaną działalność eksponują inne kluczowe elementy swoich modeli biznesu. W przypadku opisywania dźwigni tworzenia wartości dobierają bardzo subiektywnie stosowne dane, niekoniecznie użyteczne dla dokonania porównań z innymi podmiotami nawet z tej samej branży. Także zauważa się ograniczone indywidualne podejście do prezentacji własnych modeli biznesu i zbyt duże naśladownictwo spopularyzowanych w świecie wytycznych różnych organizacji promujących sprawozdawczość niefinansową.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie miejsca i sposobu prezentacji danych niefinansowych dla zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialne. Aktualnie coraz większa grupa przedsiębiorstw na etapie budowy swojej strategii rozwoju stara się, poza informacjami finansowymi, uwzględniać także aspekty środowiskowe, społeczne oraz relacje z różnymi grupami interesariuszy, a więc realizować ideę odpowiedzialnego biznesu. Informacje niefinansowe ujawniane w sprawozdawczości przedsiębiorstw są właśnie podstawowym narzędziem w komunikacji z otoczeniem. Raportowanie tych informacji przez przedsiębiorstwa stało się w literaturze przedmiotem szerokiej dyskusji, w której podkreśla się, że era oceny biznesu przez pryzmat wskaźników finansowych mija. W strategii długoterminowej coraz większego znaczenia nabiera wartość firmy, mierzona zarówno danymi ilościowymi, jak też jakościowymi. Odpowiedzią na te wyzwania jest raportowanie niefinansowe w zakresie zrównoważonego rozwoju, które jest przedmiotem artykułu. W artykule przedstawiono sposób prezentacji informacji niefinansowych na przykładzie przedsiębiorstwa DNV Group AS. Analizę zakresu, formy i struktur raportowania informacji niefinansowych zaprezentowano za okres pięciu lat tj. za lata 2015-2019.
PL
Sprawozdanie finansowe, będące finalnym produktem systemu rachunkowości, jest podstawowym narzędziem komunikacji przedsiębiorstwa z otoczeniem. Zawarte w nim informacje są wykorzystywane przez interesariuszy do podejmowania decyzji gospodarczych, dlatego zapotrzebowanie na informacje sprawozdawcze wzrasta. Podejmowane są również działania zmierzające do zapewnienia jakości i użyteczności zawartych w nich danych. Przyjęcie dyrektywy 2014/95UE, a następnie dostosowanie do jej zapisów ustawy o rachunkowości rozszerzyło zakres raportowania dużych jednostek zainteresowania publicznego o informacje niefinansowe. Wprowadzenie rozporządzenia w sprawie wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego rozszerzyło wymogi dla firm audytorskich i biegłych rewidentów badających sprawozdania tego rodzaju jednostek. Celem artykułu jest przedstawienie zakresu obowiązków sprawozdawczych dużych jednostek zainteresowania publicznego oraz wyzwań stojących przed twórcami takich sprawozdań finansowych i biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe tych podmiotów.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie problemu raportowania informacji niefinansowych w kontekście procesów konsultacyjnych oraz dalszych prac wynikających z Dyrektywy 2014/95/UE podjętych przez Unię Europejską i zmierzających do opracowania wytycznych z zakresu ich ujawniania. Analiza liczby i treści komentarzy respondentów biorących udział w konsultacjach pozwala zauważyć, że zainteresowanie informacjami niefinansowymi rośnie. Wynika z nich także, że nie jest konieczne opracowanie nowych rozwiązań w zakresie ich raportowania czy też wprowadzenie powszechnego obowiązku ich stosowania. Istotnym problemem wydają się koszty niefinansowych ujawnień, problematyczna jest również ich weryfikacja przez biegłych rewidentów.
EN
The article deals with the reporting of companies listed on the stock exchange. As the result of changes in regulations, public interest entities are increasingly obliged to disclose information regarding environmental protection, employment and social issues. The purpose of the study is to demonstrate, that the issues playing significant role in the evaluation of the entity’s condition and prospects for its development are addressed not only within the scope of the financial statement, but also outside it. The data included in annual reports of biggest companies operating in Polish energy sector were analysed. The analysis of the mandatory regulations of accounting and case study method were used to prepare the article.
PL
Artykuł poświęcony jest sprawozdawczości spółek giełdowych. W wyniku zmian wprowadzanych w przepisach jednostki zainteresowania publicznego coraz częściej są zobowiązane ujawniać informacje dotyczące ochrony środowiska naturalnego, spraw społecznych i pracowniczych. Celem pracy jest wykazanie, że zagadnienia istotne dla oceny kondycji finansowej jednostki i perspektyw jej dalszego rozwoju są poruszane nie tylko w granicach sprawozdania finansowego, lecz również poza nim. Analizie poddano raporty roczne największych spółek działających w polskim sektorze energetycznym. W opracowaniu wykorzystano analizę obowiązujących przepisów rachunkowości i metodę analizy przypadków.
PL
Opracowanie przedstawia wnioski (wnioskowanie dedukcyjne i indukcyjne) z oceny formy i zakresu informacji niefinansowych prezentowanych przez przedsiębiorstwa branży energetycznej. Przeprowadzona analiza stanowi także próbę oceny poszczególnych obszarów raportowanych danych niefinansowych w kontekście podstawowych cech jakościowych sprawozdania finansowego. Obiektem badań są sprawozdania czterech największych spółek energetycznych w Polsce: PGE, Enei, Energi i Tauronu. Artykuł jest oparty na studiach polskich i zagranicznych artykułów, aktów prawnych oraz weryfikacji zawartości wybranych raportów zarządczych sporządzonych przez przedsiębiorstwa branży energetycznej. Prezentowane przez przedsiębiorstwa branży energetycznej informacje niefinansowe wpływają na wybrane cechy jakościowe sprawozdania z działalności, takie jak: użyteczność, przydatność, przejrzystość, czytelność, spójność, terminowość, porównywalność, wiarygodność.
EN
The paper presents the conclusions (deductive and inductive inference) from the assessment of the form and scope of non-financial information presented by energy industry companies. The analysis is also an attempt to assess individual areas of the reported non-financial data in the context of the basic qualitative features of the financial statements. The object of research is the reports of four largest energy companies in Poland: PGE, Enea, Energi, and Tauron. The article is based on the study of Polish and foreign articles, legal acts and verification of the content of selected management reports prepared by energy industry companies. Non-financial information presented by energy companies affects selected quality features of the activity report, such as: usability, usefulness, transparency, readability, consistency, timeliness, comparability, reliability.
PL
Raportowanie zintegrowane to złożony proces tworzenia i prezentacji informacji o działalności jednostki gospodarczej znacznie przekraczający tradycyjne ramy sprawozdawczości finansowej. Trudności w przygotowywaniu informacji niefinansowych oraz zapewnienie wysokiej ich jakości implikują zmiany w modelu nauczania. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie opinii nauczycieli akademickich na temat treści i stosowanych metod nauczania w kontekście ich dostosowania do wymogów raportowania zintegrowanego. Zdaniem autorów tylko połączenie umiejętności twardych i miękkich w nauczaniu rachunkowości umożliwi dalszy rozwój sprawozdawczości zintegrowanej. Podstawowe metody badawcze użyte do weryfikacji tej hipotezy to ankietowe badania własne oraz studia literaturowe oraz przy formułowaniu wniosków metody dedukcji i syntezy. Przeprowadzone badania wskazują na konieczną modyfikację nauczania rachunkowości dla dostosowania się do wymogów rynkowych.
EN
Integrated reporting is a complex process of creating and presenting information about an enterprise's activities that significantly exceeds the traditional financial reporting framework. Difficulties in the preparation of non-financial information and ensuring its high quality imply changes in the teaching model. The aim of this study is to examine the opinion of academic teachers on the content and teaching methods used in the context of their adaptation to integrated reporting requirements. According to the authors, only the combination of hard and soft skills in accounting teaching will allow further development of integrated reporting. The basic research methods used to verify this hypothesis are surveys and literature studies, as well as formulating conclusions on the basis of the deduction and synthesis methods. The conducted research indicates the need for modification of accounting education to adapt it to market requirements.
PL
Aspekty zrównoważonego rozwoju coraz częściej są ujmowane w raportach polskich przedsiębiorstw. Zakres informacji prezentowanych przez organizacje wynika z obowiązujących wytycznych, regulacji, jak również przyjętych dobrych praktyk. Najbardziej powszechnymi i kompleksowymi wytycznymi w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju są standardy Global Reporting Initiative (GRI), stosowane przez liczne organizacje na całym świecie. Celem artykułu jest przedstawienie standardów GRI z 2016 roku i ich zastosowania w polskich przedsiębiorstwach, które jako pierwsze wdrożyły je w swoich raportach. Zastosowaną metodą badawczą jest analiza treści raportów wybranych polskich przedsiębiorstw. Jak wynika z przeprowadzonych badań, szczegółowe informacje związane ze zrównoważonym rozwojem nie są powszechnie ujawniane. W badanych raportach ujęto około 30% wymaganych informacji dotyczących aspektów ekonomicznych i społecznych oraz zaledwie 10% informacji na temat aspektów środowiskowych, co oznacza umiarkowany poziom w porównaniu do innych krajów. Badanie przyczyniło się do poznania obecnych praktyk raportowania zrównoważonego rozwoju według standardów GRI z 2016 roku w Polsce. Może pomóc innym organizacjom rozważyć wdrożenie GRI do swojego raportowania oraz być przydatne dla osób zajmujących się tego typu raportowaniem.
EN
Aspects of sustainable development are increasingly included in the reports of Polish enterprises. The scope of information presented by organizations results from applicable guidelines, regulations as well as accepted good practices. The most common and comprehensive guidelines in the field of sustainable development reporting are the Global Reporting Initiative standards, which used by numerous organisations around the world. The aim of the article is to present the GRI standards 2016 and their application in the first Polish enterprises to implement them in their reports. The research method used is the content analysis of reports of selected Polish enterprises. According to the research, detailed information related to sustainable development is not widely disclosed. Approximately 30% of the required information on eco-nomic and social aspects, and only 10% of information on environmental aspects, was included in the reports, which means a moderate level compared to other countries. The study contributes to the under-standing of current sustainable development reporting practices according to the GRI standards 2016 in Poland. It can help other organisations consider implementing GRI in their reporting, and it might be rele-vant for people dealing with this type of reporting.
PL
Poruszona problematyka ujawniania informacji niefinansowych dotyczy kwestii wskazanych w dyrekty-wie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE. Celem artykułu jest zaprezentowanie opinii przed-stawicieli spółek notowanych na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w zakresie użyteczności informacji niefinansowych, wymaganych przez znowelizowaną ustawę o ra-chunkowości, a także motywów ujawniania tych informacji. Zastosowane metody badawcze obejmują studia literaturowe, analizę aktów prawnych oraz badania ankietowe przeprowadzone wśród spółek publicznych. W badaniu wzięło udział 37 podmiotów, z czego 32 prawidłowo wypełniło kwestionariusz. Postawiono dwie hipotezy badawcze: 1. Ujawniane informacje niefinansowe są użyteczne dla przedsię-biorstwa w procesach decyzyjnych; 2. Mimo istnienia korzyści ujawniania informacji niefinansowych przedsiębiorstwa publikują je głównie ze względu na wymogi prawne. Respondenci w większości przy-padków nie wykorzystują informacji niefinansowych do oceny innych podmiotów. Ponadto nie uwzględ-niają ich w strategii, procesie decyzyjnym i zarządzaniu operacyjnym. Prawie 60% respondentów zgodzi-ło się ze stwierdzeniem, że ujawnianie informacji niefinansowych wpływa pozytywnie na budowanie reputacji, wartości rynkowej jednostki oraz relacji spółki z otoczeniem, natomiast 78% badanych, rapor-tujących spółek uważa, że wywiera skutki finansowe. Głównym motywem sporządzania raportów z informacjami niefinansowymi nie są jednak osiągane korzyści, ale wypełnienie obowiązków spra-wozdawczych nałożonych przez ustawodawcę. Badanie przeprowadzono po wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących sprawozdawczości niefinansowej, wśród podmiotów, które mogą z tego tytułu podlegać nowym obowiązkom sprawozdawczym – w tym zakresie artykuł uzupełnia istniejący doro-bek naukowy.
EN
The article concerns the problem of disclosure of non-financial information indicated in the Directive 2014/95/EU of the European Parliament and of the Council. The purpose of the study is to present the opinions of respondents from companies listed on the main market of the Warsaw Stock Exchange regard-ing the usefulness of non-financial information required by the amended Accounting Act, as well as the reasons for disclosing such information. Research methods include a literature review, law analysis and a survey conducted among listed companies. 37 entities participated in the research, of which 32 correctly completed the questionnaire. Two hypotheses have been made: 1. Disclosed non-financial information is useful for the company in decision-making processes; 2. Despite the fact that there are benefits of disclosure of non-financial information, companies publish it mainly because of legal requirements. The respondents stated that they generally do not use non-financial information to assess other companies. Neither do they use it in strategy, decision-making or operational management. Almost 60% of the respondents agreed that disclosure of non-financial information has a positive effect on building the entity’s reputation, market value and relationships with stakeholders, while 78% of companies which publish non-financial infor-mation believe that it affects financial performance. However, main motivation to prepare reports contain-ing non-financial information is to comply with reporting obligations imposed by the legislator. The study was conducted after the introduction of new regulations regarding non-financial reporting, among entities that may be subject to new reporting obligations – in this respect, the article complements the existing literature.
PL
Głównym celem artykułu jest próba klasyfikacji raportu zintegrowanego jako raportu finansowego bądź niefinansowego poprzez analizę jego zawartości informacyjnej, a także ustalenie, jak zmieniała się forma raportu zintegrowanego oraz jakie relacje występowały między nim a sprawozdaniem finansowym i sprawozdaniem z działalności w latach 2013–2016. Wnioski badawcze sformułowano na podstawie analizy raportów zintegrowanych opublikowanych przez spółki notowane na GPW w Warszawie w latach 2013–2016. Raporty pochodziły ze stron internetowych badanych spółek. W ramach badania ustalono, że nie wypracowano również jednolitej formuły i zakresu tego raportu, chociaż wyniki badań potwierdziły, że był to raport zawierający głównie informacje niefinansowe. Informacje finansowe występowały w nim sporadycznie lub nie występowały wcale. Dodatkowo należy podkreślić, że większość informacji niefinansowych to oryginalne informacje, występujące tylko w tym raporcie.
EN
The main aim of the article is to attempt to classify the integrated report as a financial or non-financial report by analyzing its information content. The article also aims to determine how the form of the integrated report was changing and what relations existed between this type of report, the financial statement and the management report in 2013–2016. The research conclusions were based on analysis of integrated reports published by companies listed on the Warsaw Stock Exchange in the years 2013–2016. Reports were collected from the websites of the surveyed companies. As part of the study, it was found that there was no uniform form and scope of this report, although results of the research confirmed that it was a report containing mainly non-financial information. Financial information occurred occasionally or did not occur at all. Additionally, it should be emphasized that most non-financial information is original information that only appears in this report.
EN
The paper presents the results of research on the evaluation of Non-Financial Statements (Reports), drafted pursuant to the SIN standard (the Polish Non-Financial Information Standard) by a hypothetical investor. The research question was defined of whether the Non-Financial Statements (Reports), which — according to the declarations of the listed companies — are drafted in concordance with the SIN standard, fulfil the requirements set forth by the standard, and thus provide useful non-financial information for the interested parties. The research covered all reports fulfilling the indicated criterion, i.e. 20 listed companies. In the majority of cases, the research results indicate that there are considerable deviations from the SIN standard guidelines. There were five heterogeneity levels in the approach to the SIN standard. In order to carry out the goal, content analysis, descriptive and comparative analysis, as well as the induction method were employed.
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań oceny oświadczeń (sprawozdań) na temat informacji niefinansowych sporządzanych zgodnie z SIN – Standardem Informacji Niefinansowych − przez hipotetycznego inwestora. Postawiono następujące pytanie badawcze: czy oświadczenia (sprawozdania) na temat informacji niefinansowych, które według deklaracji spółek giełdowych są opracowane zgodnie z SIN, spełniają wymogi stawiane przez ten standard, dostarczając tym samym użytecznych informacji niefinansowych dla interesariuszy. Badaniem objęto wszystkie raporty spełniające wskazane kryterium, tj. 20 spółek giełdowych. Wyniki wskazują w większości przypadków na duże odstępstwa od wytycznych SIN. Wyodrębniono 5 poziomów heterogeniczności podejścia do SIN. W artykule wykorzystano metodę analizy treści, analizę opisową i porównawczą oraz metodę indukcji.
PL
Celem artykułu jest ustalenie zakresu i formy informacji ujawnianych przez podmioty w ramach pojęcia model biznesowy na podstawie ujawnień informacji niefinansowych w raportach rocznych 14 spółek należących do indeksu WIG20. Badanie, któremu poddano 28 raportów rocznych za 2017 i 2018, polegało na przeanalizowaniu ujawnień informacji o modelu biznesowym oraz analizie zawartości raportów rocz-nych spółek i sprawdzeniu zakresu i treści ujawnianych informacji w segmencie raportu dotyczącym modelu biznesowego. Do jego przeprowadzenia wykorzystano metody analizy opisowej, analizy porów-nawczej oraz dedukcji. Wyszczególniono 22 rodzaje informacji niefinansowych systematycznie ujawniane, dotyczące modelu biznesowego. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że informacje o modelu biznesu ujawniane w raportach rocznych mogą być porównywalne między podmiotami oraz mogą i często już są porównywalne w czasie – w przypadku gdy ten sam podmiot raportuje dane informacje na prze-strzeni dwóch różnych lat. Ponadto stwierdzono, że w zbiorze raportowanych informacji o modelu bizne-sowym pojawiła się wyraźna część wspólna występująca u wszystkich przebadanych spółek, a którą były informacje o łańcuchu tworzenia wartości. Artykuł jest rezultatem oryginalnego badania empirycznego, jednego z pierwszych dotyczących analizy informacji niefinansowych ujawnianych obligatoryjnie przez polskie spółki po roku 2018, i uzupełnia lukę w badaniach naukowych nad obligatoryjnym ujawnianiem informacji o modelu biznesu w raportach rocznych.
EN
The purpose of the article is to determine the scope and form of information currently disclosed by enti-ties under the concept of a "business model" based on the disclosure of non-financial information in the annual reports of fourteen WIG20 index companies. The study involved analysing disclosures about the business model, analysing the content of annual reports of companies, and checking the scope and con-tent of the disclosed information in the section of the report regarding the business model. In total, 28 annual reports for 2017 and 2018 were analysed. The survey included 22 types of non-financial infor-mation systematically disclosed under the definition of “business model”. The study used descriptive analysis, comparative analysis, and deduction methods. As a result of the research, it was found that information on the business model disclosed in annual reports can be comparable between entities and can be and often already are comparable over time – when the same entity reports the information over two different years. In addition, it was found that in the set of reported information about the business model, there was clearly a common part in all the surveyed companies, which was information on the value creation chain. The article is the result of an original empirical study and closes the gap in scientific research on the mandatory disclosure of information about the business model in annual reports. The survey is one of the first attempts to analyse non-financial information compulsorily disclosed by Polish companies after 2018.
PL
Cel: W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem była odpowiedź na pytanie, czy spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które deklarują, że sporządzają oświadczenie (sprawozdanie) na temat informacji niefinansowych według SIN, raportują informacje o ładzie korporacyjnym zgodnie z założeniami tego standardu, a jeżeli tak, to w jakim zakresie. Metodyka badań: Badaniem objęto wszystkie spółki, które sporządzały raporty w latach 2017–2019, przy założeniu, że raport został sporządzony również w 2019 r., tj. 21 spółek i 59 raportów. Do realizacji badania wykorzystano metodę analizy treści, analizę porównawczą, opisową oraz metodę indukcji. Wyniki badań: Z badania wynika, że teoria standardu SIN nie przekłada się na praktykę. Nie wszystkie spółki giełdowe wyodrębniają obszar zarządczy (14%). Tylko 43% spółek ujmuje kluczowe wskaźniki wyników i tylko jedna spółka skorzystała z matrycy istotności. Wnioski: Poważne zastrzeżenia dotyczą treści badanego obszaru zarządczego. Tylko trzy oświadczenia (sprawozdania) spełniają standardy SIN w takim zakresie, że można je uznać za użyteczne dla interesariuszy. Spółki nie rozumieją idei powiązania ładu korporacyjnego z aspektami niefinansowymi (społecznymi, środowiskowymi). Wkład w rozwój dyscypliny: Przeprowadzone badania uzupełniają lukę badawczą w obszarze ujawniania informacji niefinansowych w raportach rocznych. W artykule wskazano kierunki dalszych badań.
EN
Objective: The paper presents the results of a study on whether the non-financial statements (reports) report information on corporate governance in accordance with the assumptions of the SIN standard; and if so, to what extent. Declarations of the companies listed on the Warsaw Stock Exchange are drafted in accordance with the SIN standard. Research Design & Methods: The research covered all companies that prepared reports in the years 2017–2019 – 21 listed companies and 59 reports (it was assumed the companies prepared a report in 2019). Content analysis, descriptive and comparative analysis, and induction were used. Findings: The research shows that SIN standards do not actually translate into practice. Not all the listed companies have a separate management area (14%). Only 43% of companies include Key Performance Indicators and only one company used the materiality matrix. Implications / Recommendations: The study shows that there is cause for concern. Only three non-financial statements (reports) meet the SIN standards to the extent that they can be considered useful for stakeholders. The companies do not understand the idea of linking corporate governance with non-financial (social, environmental) aspects of their business. Contribution: The research contributes to the research gap surrounding the disclosure of non-financial information in annual reports.
EN
Purpose: According to the principles of the Socioemotional Wealth concept, family firms are particularly attentive to the non-financial aspects of their businesses, as this dimension is closely identified with the owners’ families and their reputation. This research aims to identify the approaches maintained by Polish family firms towards their non-financial information reporting in comparison with their non-family counterparts and examine the quality of the information presented. Methodology/approach: For the theoretical part, the source literature analysis method and the descriptive analysis method were used. The selection of the sample companies was made using a matched-pair analysis. To assess the quality of the ESG disclosures, content analysis and the research design developed by Hąbek and Wolniak (2016) were applied. Findings: Our empirical study supports the initial assumption that family firms’ ESG disclosures are better quality than their non-family counterparts. This applies to both the relevance and credibility of information. The availability of non-financial information to external stakeholders has been rated low for both family and non-family businesses. Research limitations/implications: The study is limited to one country; hence the sug-gestion that similar research be conducted in other countries in the CEE region. This will make it possible to assess whether, in economies that have undergone a process of trans-formation and where family entrepreneurship has a much shorter history than in devel-oped countries, family businesses also undertake and promote CSR activities to a greater extent than non-family firms. The study only focused on listed companies; to strengthen the findings, further research would need to include entities from the SME sector, which dominates most economies. Originality/value: Quality assessment of non-financial reporting is a rarely addressed topic in the literature on non-financial reporting and family businesses. To the best of our knowledge, this is the first study to focus on the Polish market.
PL
Cel: Zgodnie z założeniami koncepcji bogactwa społecznie-emocjonalnego, firmy rodzinne przywiązują szczególną uwagę do pozafinansowych aspektów swojej działalności, gdyż wymiar ten jest ściśle utożsamiany z rodzinami właścicieli i ich reputacją. Badanie ma na celu porównanie raportowania informacji niefinansowych polskich firm rodzinnych z ich nierodzinnymi odpowiednikami oraz zbadanie jakości informacji prezentowanych przez obie grupy podmiotów. Metodyka/podejście badawcze: Do części teoretycznej zastosowano metodę analizy literatury źródłowej oraz metodę analizy opisowej. Dobór spółek stanowiących próbę ba-dawczą został dokonany za pomocą analizy dopasowanych par. Do oceny jakości ujawnień niefinansowych zastosowano analizę treści oraz wskaźnik jakości ujawnień opracowany przez P. Hąbek i R. Wolniak (2016). Wyniki: Nasze wyniki potwierdzają wstępne założenia o wyższej jakości ujawnień niefi-nansowych firm rodzinnych w porównaniu z ich nierodzinnymi odpowiednikami. Dotyczy to zarówno istotności, jak i wiarygodności informacji. Dostępność informacji niefinanso-wych dla interesariuszy zewnętrznych została oceniona nisko zarówno w przypadku firm rodzinnych, jak i nierodzinnych. Ograniczenia/implikacje badawcze: Badanie ogranicza się do jednego kraju, stąd suge-stia przeprowadzenie podobnych badań w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu możliwe będzie dokonanie oceny, czy w gospodarkach, które prze-szły proces transformacji i przedsiębiorczość rodzinna ma znacznie krótszą historię niż w krajach rozwiniętych, firmy rodzinne również podejmują i promują działania CSR w większym stopniu niż firmy nierodzinne. Badanie dotyczyło wyłącznie spółek giełdowych, pogłębiając wnioski w dalszych badaniach należałoby uwzględnić podmioty z sektora MŚP, który dominuje w większości gospodarek. Oryginalność/wartość: Ocena jakości raportowania niefinansowego jest rzadko podej-mowanym tematem w literaturze dotyczącej raportowania niefinansowego i przedsię-biorstw rodzinnych, a to badanie według naszej najlepszej wiedzy jest pierwszym tego rodzaju w Polsce.
EN
Purpose: The purpose of this article is to demonstrate the connection between cultural factors and sustainable development reporting in Poland. Methodology/approach: We use a case study to explore in depth the object of our study – the reporting of non-financial information. The analysis was conducted from multiple perspectives based on Hofstede’s cultural dimensions. Findings: The research suggests that the attitudes of stakeholders and companies towards the development of SDG reporting and the use of Global Reporting Initiative (GRI) are neutral. Poland’s performance on Hofstede’s dimensions is consistent with the frequency and type of GRI indicators companies use in their reports. Research limitations: A limitation of our research is that we only examine one area of non-financial reporting, and we only refer to companies in the WIG20. Additionally, we only study one year. Practical implications: This paper will be useful to academics and practitioners to enable an understanding of cultural dimensions in the context of sustainable development reporting. Originality/value: Our research explains the reluctance to report social areas. Our research analyzes the sustainable development reports of companies from the Warsaw Stock Exchange WIG Index. We determine which social indicators are reported by companies and which are not, and using Hofstede’s theory, we explain the reasons for the lack of disclosures.
PL
Cel: Celem artykułu jest wykazanie wpływu czynników kulturowych na raportowanie zrównoważonego rozwoju w Polsce. Metodyka/podejście badawcze: Wykorzystano studium przypadku, aby dogłębnie zbadać przedmiot badania – raportowanie informacji niefinansowych. Analiza została przeprowadzona z wielu perspektyw – z uwzględnieniem różnych wymiarów kultury sformułowanych przez Hofstedego. Wyniki: Z badania wynika, że nastawienie interesariuszy i firm do rozwoju raportowania SDG i wykorzystania GRI jest raczej neutralne. Wyniki Polski w wymiarach Hofstedego są zgodne z częstotliwością i rodzajem wskaźników GRI wykorzystywanych przez firmy w swoich raportach. Ograniczenia badawcze: Ograniczeniem jest to, że badano tylko jeden obszar raportowania niefinansowego, jak również fakt, że tylko z jednego roku. W badaniu odwołano się wyłącznie do spółek z indeksu WIG20. Praktyczne implikacje: Artykuł będzie przydatny dla naukowców i praktyków, umożliwiając zrozumienie problemu związanego z wymiarami kulturowymi w kontekście raportowania zrównoważonego rozwoju. Oryginalność/wartość: Badanie wyjaśnia niechęć do prezentowania w sprawozdaniach obszarów społecznych. Przeanalizowano raporty zrównoważonego rozwoju spółek z Warszawskiego Indeksu Giełdowego (WIG). Ustalono, które ze wskaźników społecznych są raportowane przez firmy, a które nie. Przyczyny braku ujawnień wyjaśniono posługując się teorią Hofstedego.
EN
Listed companies are entities of particular interest from the point of view of building a positive image free from the phenomena of fraud. Directive 2014/895/EU of the European Parliament and of the Council of 22 October 2014 imposed an obligation on certain large entities and groups to report non-financial information on corruption and bribery. The aim of this paper is to measure the degree of such data disclosure by market operators in their published statements and reports on non-financial information. The analysis of non-financial data was performed based on the example of the 30 companies listed in the WIG30 Index. The basic research method was quantitative and qualitative analysis which referred to the verification of the degree of detail of published data on corruption and bribery, the standards and guidelines used in this area, and information on whether or not fraud was detected. The conducted research showed that economic operators show considerable restraint in disclosing such data.
PL
Spółki giełdowe stanowią podmioty szczególnego zainteresowania z punktu widzenia budowania pozytywnego wizerunku wolnego od zjawisk oszustw i nadużyć gospodarczych. Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/895/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniającą dyrektywę 2013/34/UE na niektóre duże jednostki oraz grupy został nałożony obowiązek raportowania informacji niefinansowych w zakresie korupcji i łapownictwa. Celem publikacji jest pomiar stopnia ujawniania tego rodzaju danych przez podmioty rynkowe w publikowanych przez nie oświadczeniach i sprawozdaniach na temat informacji niefinansowych. Analizy danych dokonano na przykładzie 30 spółek wchodzących w skład indeksu WIG30. Podstawową metodą badawczą była analiza ilościowo-jakościowa. Odnosiła się ona do weryfikacji rodzaju publikowanych danych z zakresu korupcji i łapownictwa, a także wykorzystywanych w tym zakresie standardów i wytycznych oraz informowania o wykrytych bądź nie zjawiskach nadużyć. Przeprowadzane badanie wykazało, że podmioty gospodarcze wykazują znaczną wstrzemięźliwość w ujawnianiu tego rodzaju danych.
PL
Raport zintegrowany jest obecnie uważany za najdoskonalszą formę raportowania informacji niefinansowych. Jego zasadnicze cele stanowią połączenie informacji finansowych i niefinansowych na temat organizacji w jednym dokumencie oraz podniesienie efektywności komunikowania zewnętrznym interesariuszom informacji o tworzeniu wartości przez organizacje. Celem artykułu jest próba oceny jakości ujawnień w praktyce raportowania zintegrowanego polskich spółek w latach 2013-2017. W części empirycznej, wykorzystując analizę treści (content analysis) z zastosowaniem ważonego indeksu ujawnień (weighted disclosure index), przeprowadzono badanie jakości raportów zintegrowanych opracowanych przez 20 grup kapitałowych w rozpatrywanym okresie. Wyniki badań wskazują na stopniowe pozytywne zmiany w odniesieniu do zarówno liczby publikowanych raportów, jak i jakości niektórych obszarów ujawnień w publikowanych raportach. Pewne elementy raportów wymagają jednak poprawy i udoskonalenia.
EN
The integrated report is currently considered the most perfect form of reporting non-financial information. Its main purpose is to combine financial and non-financial information about organizations in one document and to increase the effectiveness of information communication about value creation by organizations to external stakeholders. The purpose of the article is an attempt to assess the quality of disclosures in the practice of integrated reporting of Polish companies between 2013 and 2017. In the empirical part of the article, using content analysis and weighted disclosure index, the quality of integrated reports prepared by 20 capital groups during the examined period, was examined. Research results indicate gradual positive changes both in terms of the number of published reports and the quality of some areas of disclosure in published reports. However, certain elements of reports require improvements and advancement.
first rewind previous Page / 2 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.