Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 50

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  integracja społeczna
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest ukazanie współpracy organizacji pozarządowych jako instrumentu wpływu na politykę społeczną o zasięgu światowym, struktury Unii Europejskiej i rządy poszczególnych państw celem kształtowania polityk służących realizacji praw osób niepełnosprawnych. Zaprezentowano przykłady konsorcjum różnego szczebla zrzeszających organizacje pozarządowe, a także ich cele i formy działania. Stwierdzono, że lobbying wykorzystujący współpracę wielu organizacji jest ważnym instrumentem wywierania wpływu na postanowienia polityki światowej, Unii Europejskiej i krajowej dotyczącej kwestii integracji społecznej osób niepełnosprawnych.
PL
Pomoc społeczna w gminach stanęła w obliczu nowych wyzwań. Jest to efekt dynamicznych zmian, które mają wpływ na zjawisko wykluczenia społecznego w społecznościach lokalnych. Autorki podejmują próbę zidentyfikowania niektórych uwarunkowań efektywnej współpracy sektora publicznego i pozarządowego w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych. Artykuł koncentruje się na działaniach mających na celu rewitalizację i integrację społeczności lokalnych, których dotyka problem wykluczenia społecznego. Opiera się na analizie wybranych dobrych praktyk z województwa śląskiego.
PL
Pomoc społeczna w gminach stanęła w obliczu nowych wyzwań. Jest to efekt dynamicznych zmian, które mają wpływ na zjawisko wykluczenia społecznego w społecznościach lokalnych. Autorki podejmują próbę zidentyfikowania niektórych uwarunkowań efektywnej współpracy sektora publicznego i pozarządowego w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych. Artykuł koncentruje się na działaniach mających na celu rewitalizację i integrację społeczności lokalnych, których dotyka problem wykluczenia społecznego. Opiera się na analizie wybranych dobrych praktyk z województwa śląskiego.
PL
Nastoletnie macierzyństwo jest z punktu widzenia liczby i udziału urodzeń przez kobiety nastoletnie problemem marginalnym w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. Dotyczy bowiem relatywnie niewielkiej części członków współczesnych społeczeństw. Jednakże zainteresowanie tym zagadnieniem wynika z faktu, że rodzenie dzieci przez nastolatki nie zdarza się „równomiernie” w całym społeczeństwie. Występuje ono przede wszystkim wśród kobiet ze zmarginalizowanych środowisk i społeczności. Z tego względu studia prowadzone wśród kobiet, które w młodym wieku zostały matkami, dostarczają wiedzy na temat procesów wykluczenia społecznego, ubóstwa, nierówności społecznych, systemu pomocy społecznej oraz na temat działań podejmowanych przez podmioty polityki społecznej i same kobiety, prowadzących do ich społecznej integracji. Celem artykułu jest ukazanie na podstawie anglosaskiej literatury przedmiotu niejednoznacznych związków wczesnego macierzyństwa z wykluczeniem społecznym i społeczną integracją. Wyniki badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie zjawisko nastoletniego rodzicielstwa jest relatywnie częste, wskazują na zagrożenia oraz na szanse, jakie niesie ze sobą fakt wczesnego macierzyństwa. W artykule zostaną przedstawione odmienne podejścia do nastoletniego macierzyństwa: pierwsze ‒ utożsamiające wczesne macierzyństwo z zagrożeniem, społecznym problemem, czynnikiem przyspieszającym proces dziedziczenia biedy i wykluczenia społecznego; drugie ‒ stanowiące krytyczną odpowiedź na przypisywanie wczesnemu macierzyństwu wyłącznie negatywnego znaczenia. Opisane zostaną koncepcje wykluczenia społecznego i integracji oraz rekomendacje badaczy dotyczące rozwiązań z zakresu polityki społecznej wobec młodych matek wynikające z badań nad nastoletnim macierzyństwem.
PL
Artykuł prezentuje opinie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na temat edukacji włączającej oraz pronormalizacyjnych zmian, które powinny zostać wdrożone w jej obszarze. Badania te to obraz edukacji włączającej, widzianej oczami nauczycieli pracujących w klasach I–III w szkołach ogólnodostępnych. To także jej ocena – wskazanie przez nauczycieli – z ich perspektywy – pozytywnych i negatywnych stron takiej formy kształcenia. Opinie wyrażane przez badanych nauczycieli stanowią ich głos w toczącej się dyskusji na temat uczenia dzieci o zróżnicowanych potrzebach i możliwościach poznawczych w przestrzeni szkoły ogólnodostępnej.
PL
W artykule przedstawiono nowe podejście koncepcyjne do społeczno-psychologicznej analizy natury i problemów adaptacji społecznej jednostki w czasach kryzysu. Okazało się, że społeczno-psychologiczny aspekt integracji społecznej jednostki w czasach kryzysu służy jej zdolności adaptacyjnej. Nowe podejście do pojęcia „zdolności adaptacyjnej” można przedstawić jako zintegrowaną edukację. Łączy ona zarówno intrapersonalne komponenty (społecznopsychologiczne i indywidualne – typologiczne cechy i jakości), które są na bieżąco aktualizowane do tworzenia i wdrażania nowych programów w zachowaniu zmienionych warunków życia, jak i elementy interpersonalne (społeczne funkcje pomocy i integracji społecznej).
EN
This paper presents a new conceptual approach to socio-psychological analysis of the nature and problems of social integration of the individual in times of crisis. It is shown that the leading social-psychological component of the social integration of the individual in times of crisis serves its adaptive capacity. Rethinking the concept of "adaptive capacity" allowed to present it as an integral education, combining intrapersonal components (socio-psychological and individualtypological features and quality), which are actualized person to create and implement new programs in the behavior of the changed conditions of life, and interpersonal components (social features support and social integration).
EN
How do the general and the specific, or unity and diversity, relate to social life and political practice? The essay investigates four areas of social theory that may be fruitfully explored in terms of a constitutive tension between universal and local forces: endogenous institutional change, the role of intermediary organizations in the governance of industrial relations, nation-building, and the origin of capitalist diversity.
PL
W jaki sposób to, co ogólne i to, co szczegółowe, czyli jedność i różnorodność, odnoszą się do życia społecznego i praktyki politycznej? Artykuł bada cztery obszary teorii społecznej, które mogą być owocnie badane w kategoriach konstytutywnego napięcia między siłami uniwersalnymi i lokalnymi: endogenne zmiany instytucjonalne, rola organizacji pośredniczących w zarządzaniu stosunkami przemysłowymi, budowanie narodu i pochodzenie kapitalistycznej różnorodności.
PL
Celem artykułu jest przybliżenie idei gospodarstw opiekuńczych, które od końca XX w. rozwijają się na obszarach wiejskich w wielu krajach europejskich, natomiast w Polsce funkcjonują wciąż w pionierskiej formie. Gospodarstwa opiekuńcze w polskich realiach mogą być miejscem pobytu dla osób starszych i przybierać formy organizacyjne charakterystyczne dla jednostek systemu pomocy społecznej w postaci dziennych domów pomocy, rodzinnego domu pomocy oraz placówki całodobowej opieki. W artykule zaprezentowano obszary funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych, sposoby ich organizacji, formy wsparcia na rzecz różnych kategorii beneficjentów. Szczególną uwagę zwrócono na Holandię – kraj, w którym liczba gospodarstw opiekuńczych jest największa. Ostatnia część tekstu została poświęcona kwestiom prawnym zakładania i funkcjonowania tego typu gospodarstw w Polsce.
PL
Idea integracji społecznej oraz edukacji integracyjnej stanowi wielkie wyzwanie nie tylko dla systemu polskiej oświaty, lecz także dla analiz teoretycznych oraz systemowych rozwiązań praktycznych ukierunkowanych na rzecz budowania społeczeństwa zintegrowanego. W stosunku do osób z niepełnosprawnościami jest nie tylko egzemplifikacją zapisów zawartych w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ONZ (2006). Dotyczy również zmiany społecznej wizji dostępności tych osób do struktur istniejących we współczesnym, otwierającym się na niepełnosprawność, cywilizowanym społeczeństwie. Jednakże, jak dowodzą wyniki badań relacjonowanych w treści artykułu, nadal pozostaje sporo do zrobienia na drodze wdrażania postulatów kreowanych przez idee integrowania ludzi bez względu na ich różność, inność, odmienność fizyczną, psychiczną, społeczną.
EN
Poland’s accession to the EU fostered a new stage in Polish-German relations. They are now informed by a more balanced partnership and the focus on the two countries’ common concerns, including European issues. The launching of market economy mechanisms in Poland and the impact of the EU common market prompted Poles and Germans to identify similar socio-economic problems. The EU funds have turned out to be a useful instrument in addressing them, with the solutions tending to be more effective if implemented transnationally. Within common projects, Polish-German cooperation has grown increasingly pragmatic and developed a focus on social integration and the labour market. The Polish-German partnership is now rooted, more deeply than ever, in the principle of equality: designing collaboration policies, funding their implementation and accountability for their execution can now be evenly distributed on both sides of the border.
PL
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej wprowadziło relacje polsko-niemieckie w nową fazę, którą charakteryzuje bardziej zrównoważone partnerstwo i orientacja na wspólne dla obu państw zagadnienia, także o wymiarze europejskim. Wdrożenie w Polsce mechanizmów gospodarki rynkowej i wspólny rynek unijny spowodowały, że Polacy i Niemcy zaczęli identyfikować podobne problemy społeczno-gospodarcze. Fundusze unijne stały się instrumentem pomocowym w ich rozwiązywaniu, a wielu przypadkach skuteczniejszym, gdy stosowanym w wymiarze transgranicznym. W ramach wspólnych projektów kooperacja polsko-niemiecka nabrała pragmatycznego charakteru. Pojawiła się w niej problematyka integracji społecznej i rynku pracy. Partnerstwo polsko-niemieckie opiera się dziś w większym stopniu na zasadzie równości: projektowanie idei współpracy, środki na jej wdrażanie i odpowiedzialność za realizację stały się możliwe po obu stronach granicy.
PL
Streszczenie: Przed współczesną edukacją stawia się wiele celów i funkcji. Przemiany dokonujące się w świecie w naturalny sposób generują konieczność zmian w zakresie edukacji. Pozostając w zgodzie z zasadniczymi kierunkami pojawiającymi się we współczesnym myśleniu o edukacji, zwraca się szczególną uwagę na jej wpływ na rozwój poszczególnych jednostek, ale i całego społeczeństwa. Zasadniczy sens współczesnej edukacji to optymalizacja rozwoju człowieka i jego możliwości. Podstawowym zadaniem tego procesu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do panujących w danym społeczeństwie ideałów i celów wychowania. Do najważniejszych celów edukacji zalicza się dwa podstawowe (w zasadniczy sposób determinujące jakość życia jednostki): zdrowe życie oraz zdobywanie wiedzy i dostęp do zasobów zapewniających poziom życia, który będzie optymalizował wszechstronny rozwój. Współczesna szkoła, realizując te założenia, podejmuje działania zmierzające do kształtowania właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych poprzez praktyczną realizację idei integracji społecznej. Jej wyrazem jest uwzględnianie potrzeb życiowych, edukacyjnych i zawodowych osób z niepełnosprawnością oraz traktowanie ich jako naturalnego ogniwa struktury społecznej.
EN
Modern education has many purposes and functions. The transformations occurring in the world naturally generate the need for changes in education system. We pay attention mostly to its influence on development of each and every individual as well as whole society. The thrust of modern education is to optimize human development and its possibilities. The primary objective of this process is to prepare children and youth for prevailing in a given society ideals and goals of education. There are two basic and most important objectives of education significantly determining the quality of life of the individual: a healthy life and gaining knowledge and access to resources to ensure the standard of living, which will optimize the comprehensive development. Contemporary school realizes these objectives by taking steps to shape appropriate attitudes towards people with disabilities through the practical implementation of the idea of social integration. Its expression is to consider the needs of life, education and professional career of people with disabilities and treat them as a natural element of the social structure. Its mission is to consider the necessities of life, education and vocation of people with disabilities and treat them as a natural element of the social structure.
PL
Za siłę przyczyniającą się do rozwoju lokalnego uważa się przedsiębiorcze działania podejmowane przez daną społeczność lokalną. Typowym przykładem grupowego działanie są formy spółdzielcze. Spółdzielnia Telekomunikacyjna „WIST” w Łące świadczy usługi od 1991 roku jako jeden z pierwszych niezależnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Spółdzielnia zapewnia standardowe rozmowy abonamentowe, łącza szerokopasmowego dostępu do Internetu, dostęp do tele-wizji cyfrowej oraz usługi w zakresie budownictwa telekomunikacyjnego. Spółdzielnia zapewnia miej-sca pracy dla lokalnej społeczności, swoim zasięgiem obejmuje siedem gmin woj. podkarpackiego, dociera ze swoją ofertą do kilkunastu tysięcy odbiorców, przez co przyczynia się do rozwoju regionu. Wpływa na integrację społeczną i efektywne wykorzystanie środków finansowych udziałowców. Spół-dzielnie można wykorzystać do rozwiązywania wielu współczesnych problemów rozwojowych. Spółdzielnie są ważnym czynnikiem w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju międzyludzkich więzi. Inicjatywa wspólnoty lokalnej oraz sprzyjające warunki rozwoju usług telekomunikacyjnych na terenach wiejskich były czynnikiem prowadzącym do rozwoju spółdzielni. Jednak barierami rozwoju jest słaba siła nabywcza i ubóstwo regionu, w którym działa spółdzielnia. Odpowiadając na potrzeby rynku spółdzielnia stale się rozwija poszerzając zakres świadczonych usług.
EN
The entrepreneurial actions taken by a given community are considered a strength contrib-uting to local development. A typical example of collective actions are cooperative forms. The aim of the study is to present the Telecommunication Cooperative "WIST" in Łąka, which provides services since 1991 as one of the first independent telecommunication operators in Poland. The cooperative provides standard telephone line rental, broadband Internet access, access to digital television and telecommunications' construction services. The cooperative provides jobs for the local community, its range includes seven municipalities of Podkarpackie province, it reaches several thousand customers, which contributes to the development of the region. The cooperative affects social integration and efficient use of shareholders' funds. Cooperatives can be used to solve many of today's development problems. Cooperatives are an important factor in the development of civic society, development of interpersonal relationships. The initiative of the local community and favorable conditions for the development of telecommunication services in rural areas were a factor leading to the development of cooperatives. However, barriers to development include weak purchas-ing power and poverty of the region in which the cooperative operates. Responding to the needs of the market the cooperative constantly evolves by expanding the range of services provided.
EN
The article describes the ATD Fourth World Movement founded in 1957 by Father Joseph Wresinski with families living in the Noisy-le-Grand homeless camp (near Paris).The text presents the Movement as a proposal of social inclusion and integration, and presents the origin of the Movement and its main assumptions and goals. The problem of social exclusion is still topical in the modern world and despite many activities carried out within the studied topic, unfortunately it is still quite common. The ATD Fourth World Movement, created by Father Wresinski, shows a new course of action to eliminate broadly understood social exclusion.
PL
Artykuł opisuje Ruch ATD Czwarty Świat założony w 1957 r. przez o. Józefa Wrzesińskiego wraz z rodzinami zamieszkującymi obóz dla bezdomnych Noisy-le-Grand (pod Paryżem). W tekście został przedstawiony Ruch jako propozycja inkluzji i integracji społecznej oraz została zaprezentowana geneza Ruchu i jego główne założenia i cele. Problem wykluczenia społecznego jest stale aktualny we współczesnym świecie i pomimo wielu działań prowadzonych w obrębie badanego tematu niestety jest kwestią jeszcze dość powszechną. Utworzony przez o. Wrzesińskiego Ruch ATD Czwarty Świat pokazuje nowy kierunek działań na rzecz zniwelowania szeroko rozumianego wykluczenia społecznego. 
PL
Głównym polem dociekań uczyniono pojęcie integracji społecznej związane nierozerwalnie z humanistycznym paradygmatem przemian społeczno-kulturowych, który otwarcie przeciwstawia się ekskluzji społecznej, izolacji, dyskryminacji oraz stygmatyzacji osób z niepełnosprawnością. Autorka artykułu przeprowadziła badania wśród studentów kierunków pedagogicznych, dotyczące różnych form realizacji edukacji specjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji inkluzyjnej i edukacji integracyjnej.
EN
The main subject of the article is the notion of social integration, which is inseparably related to a humanistic paradigm of social and cultural transformation, being openly in opposition to social exclusion, isolation, discrimination and social stigma put on people with disabilities. The survey among students of education concerned different forms of special education, especially inclusion and mainstreaming.
EN
Poland’s current demographic situation does not differ considerably from the situation in other European Union countries where the phenomenon of population ageing has intensified. Older people constitute a group affected by social exclusion due to poor financial status, poor health or disability as well as the fact that older people are regarded as in Polish society. Important people in the life of the elderly include family members as well as professionals such as social workers. The latter are often the only source of support for an older person who is alone or ill, and lives in a village.
PL
Obecna sytuacja demograficzna Polski nie różni się znacząco od kondycji ludnościowej innych krajów Unii Europejskiej. W krajach tych nasiliło się zjawisko zwane starzeniem się społeczeństwa. Osoby starsze stanowią grupę, którą dotyka wykluczenie społeczne z powodu niskiego statusu materialnego, złego stanu zdrowia czy niesprawności, a także ze względu na postrzeganie człowieka starszego przez polskie społeczeństwo jako tego gorszego. Ważne w życiu osób starszych są nie tylko osoby z rodziny, ale również profesjonaliści, tacy jak pracownicy socjalni, którzy często są jedynym źródłem wsparcia dla osoby starszej – samotnej, zamieszkującej na wsi, chorej.
PL
W artykule staram się udowodnić hipotezę o zbyt późnym wdrażaniu koncepcji rozwoju zrównoważonego. Obecne warunki realizacji zrównoważonego rozwoju uniemożliwiają jego kontynuację w pełni i w skali globalnej. Nie pomoże on uniknąć kolapsu ludzkości, jeśli nadal będzie postępować nieograniczony wzrost gospodarczy. Winni temu są władcy świata, którzy zauroczeni efektami nieograniczonego wzrostu w drugiej połowie dwudziestego wieku, nie pomyśleli zawczasu o jego negatywnych skutkach. W poszczególnych rozdziałach analizuję, w jakim jeszcze stopniu spełnione są warunki konieczne do implementacji koncepcji zrównoważonego rozwoju – zapewnienia ciągłości rozwoju, porządku społecznego, integracji społecznej i konsensusu społecznego.
EN
In this article, I am trying to prove the hypothesis of the delayed implementation of the concept of sustainable development. The current conditions make it impossible to continue the sustainable development fully and on a global scale. Preventing humanity from collapsing is impossible as long as unlimited economic growth continues. The world's rulers are to blame for it, as they, enchanted by the effects of unlimited growth in the second half of the 20th century, did not predict its negative effects. In each chapter I analyse to what extent there are still premises for the implementation of the concept of sustainable development –ensuring the continuity of development, social order, social integration and social consensus.
PL
Działalność społeczna od początku wpisała się w tradycję Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, stanowiąc jedną z jej cech charakterystycznych, tak jak polska geneza wyznania. Dokonania sióstr zakonnych, kapłanów i wiernych pod przewodnictwem założycielki, Marii Franciszki Kozłowskiej, których celem było wspieranie wszystkich wymagających pomocy bez względu na wiek, pochodzenie i wyznanie określić można mianem wielkiego dzieła pomocy. W wielu parafiach tworzono sierocińce oraz tanie i bezpłatne kuchnie. Organizowano przytułki dla osób starszych i chorych. Działały zakłady i warsztaty rękodzielnicze, tanie sklepy, piekarnie i wytwornie wód gazowanych. Urządzano kursy, na których można było podwyższać kwalifikacje. Wznoszono domy mieszkalne dla bezdomnych parafian, zakładano i prowadzono gospodarstwa rolne. Dokonania te stanowią jedyny w Kościele Katolickim przykład prowadzonej konsekwentnie pracy na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Praktycznej pracy u podstaw, nieregulowanej żadnymi ustawami i aktami wykonawczymi do nich, którą można porównać z prowadzonymi współcześnie działaniami z zakresu pomocy i integracji społecznej.
EN
Social action formed part of the tradition of the Old Catholic Mariavite Church from its very beginnings, becoming one of its key characteristics – rather like the Polish genesis of faith. Under the leadership of the foundress of Mariavitism, Maria Franciszka Kozlowska, nuns, priests and the faithful were ‘born’ whose aim was to help all those in need irrespective of their age, background or denomination. This may be described as a great aid work. In many parishes, orphanages and cheap or free soup kitchens were created, shelters for the elderly and the sick were organized, factories and craft workshops as well as cheap shops, bakeries and mineral water manufacturing companies were set up. Living accommodation for the homeless of the parishes were built and farms were set up and run. These activities are the only example in the Catholic church of work consistently carried out on behalf of those people who are at risk of social exclusion. It is practical grass roots work, unregulated by laws and acts and may be compared to contemporary activities in the area of aid and social integration.
EN
This article is devoted to professional activity in the aspect of social integration of people with disabilities. The aim of the article is to present professional activity as an aspect in the social integration of people with disabilities, because this issue in relation to the functioning of people with disabilities, when it comes to their professional activity seems to be important. The article draws attention to the issue of disability. Attention is paid to the important role that professional activity plays in the life of people with disabilities. The concept of social integration in relation to disabled people and motives for taking up employment that accompany an individual were presented. The issues of social integration of disabled people in the mental, social and institutional context are outlined. The tools used in the professional activation of the disabled and examples of barriers in the professional activity of this group of people were also presented. A research report was presented on the implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities in the aspect of professional activity of persons with disabilities.
PL
Niniejszy artykuł poświęcono aktywności zawodowej w aspekcie integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Celem artykułu jest zaprezentowanie aktywności zawodowej jako istotnego aspektu w integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami, ponieważ zagadnienie to wydaje się być istotne. Praca stanowi zarys wspomnianej problematyki. W artykule zwrócono uwagę na kwestię niepełnoprawności, w tym szczególnie rolę, jaką aktywność zawodowa odgrywa w życiu człowieka z dysfunkcjami. Zaprezentowano pojęcie integracji społecznej w odniesieniu do osób niepełnosprawnych oraz motywy podjęcia przez nich zatrudnienia. Zarysowano problematykę zagadnienia integracji społecznej osób niepełnoprawnych w kontekście psychicznym, społecznym oraz instytucjonalnym. Przedstawiono także narzędzia stosowane w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz przykładowe bariery w aktywności zawodowej tej grupy osób. Zaprezentowano raport z badań dotyczących wdrażania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w aspekcie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.
PL
Celem poniżej przedstawionego opracowania jest ukazanie istoty integracji podmiotów edukacji wokół wartości. Podstawowy problem zawiera się w pytaniu: W jakich obszarach pracy szkoły, wyrasta pilna potrzeba integracji podmiotów edukacji, by pełniej realizować funkcje szkoły, a tym samym budować przestrzeń rozszerzającego horyzontu aksjologicznego? W rozwiązaniu tego problemu zastosowano metodę analityczno-syntetyczną. Szkoła winna być postrzegana jako ważny podmiot edukacji obywatelskiej. W tym zakresie podejmowane przez szkołę zadania powinny koncentrować na zdobywaniu i przekazywaniu wiedzy i umiejętności obywatelskich uczniom poprzez doświadczenia i praktykowanie określonych działań obywatelskich, czy też w rozwiązywaniu problemów społecznych i lokalnych. Ważnym zadaniem szkoły również będzie podejmowanie współpracy ze środowiskiem społeczno-kulturowym. Chodzić będzie o włączanie młodzieży między innymi w realizację programów instytucjonalnych, czy też projektów działalności społeczno-­obywatelskiej. Wynikiem analiz jest ukazanie teoretycznego zarysu integracji społecznej, ze zwróceniem uwagi na jej rodzaje; ukazanie priorytetowych zadań w aspekcie integracji podmiotów szkoły. Wyróżniono trzy zadania: integrację wokół realizacji nadrzędnego celu szkoły, integrację na rzecz budowania szkoły środowiskowej, integrację wspomagającą edukację obywatelską.
EN
The purpose of the study below is to show the essence of the integration of education entities around values. The basic problem is formulated by means of the following question: In what areas of school work is there an urgent need to integrate educational entities to fully fulfill the school’s functions, thereby building a space of an expanding axio­logical horizon. In the solution to the above problem, analytical and synthetic methods were used. The school should be perceived as an important subject of civic education. In this respect, the tasks undertaken by the school should focus on acquiring and transferring knowledge and civic skills to students through experience and practice of specific civic activities, or on solving social and local problems. An important task the school should undertake is cooperation with the socio-cultural environment. It should be done by inclusion of young people, inter alia, in the implementation of institutional programs or projects of socio-civic activity. The analysis shows the theoretical outline of social integration, paying attention to its types; showing priority tasks in the aspect of the integration of school entities. Three tasks were distinguished: integration around the implementation of the overarching goal of the school, integration for building an environmental school, integration supporting civic education.
PL
Celem tekstu jest dyskusja z teoriami mówiącymi o tym, że dzisiejsze społeczeństwa nie są zdolne do integracji opartej na powszechnie podzielanych normach. Teza o „zaniku wspólnych sensów” daje obraz społeczeństwa jako agregatu jednostek lub skonfliktowanych grup. Jako kontrprzykład do takich konkluzji autor proponuje pojęcie norm średniego zasięgu. Zgodnie z prezentowanym ujęciem, takie normy mogą łączyć zróżnicowanych aktorów społecznych i być powszechnie uznawane. Wspólna normalność może być negocjowana oddolnie i niekoniecznie jest odgórnie narzucana przez różne formy władzy społecznej. Przykłady takich norm autor znajduje w rzeczywistości życia codziennego. Zalicza do nich normę niemarnowania żywności, regułę gościnności, szacunku dla żałoby, opiekuńczość wobec dzieci oraz dbanie o własne zdrowie.
EN
The purpose of the article is to critically address the theories, which state that modern societies are not capable of integration based on universally shared norms. The thesis about the „disappearance of common meanings” creates an image of society as an aggregate of individuals or confl icted groups. To counter-balance such visions, the author proposes the concept of middle-range norms. It is argued that such norms can connect different social actors and be widely recognized. Shared normalcy can be negotiated in a bottom-up manner and not necessarily imposed in the top-down fashion by various forms of social power. The author finds examples of such norms in everyday life. They include the norm of not wasting food, the rule of hospitality, respect for mourning, care for children and concern with health.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.