Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kapitał podstawowy
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Artykuł poświęcony jest prezentacji w sprawozdaniu finansowym kapitału podstawowego w wybranych przedsiębiorstwach. Przepisy prawa bilansowego i gospodarczego nie regulują zasad prezentacji kapitału podstawowego w przedsiębiorstwach osób fizycznych i w większości spółek osobowych. Zasady takie opracowane są jedynie dla spółek kapitałowych. Jednak problem dotyczy wszystkich jednostek. Praktyka księgowa wskazuje zatem różne rozwiązania. Autor dokonuje analizy literatury naukowej z obszaru prezentacji kapitałów własnych w bilansie. Bada skalę problemu oraz skutki różnej prezentacji danych. Podaje stosowane rozwiązania, ale przede wszystkim rekomendacje dotyczące ujednolicenia zasad prezentacji tych danych. Brak jasnych zasad powoduje stosowanie kreatywnej rachunkowości. Ta może służyć celowemu fałszowaniu danych w sprawozdaniu finansowym, np. wyłudzenia kredytów bankowych. Przypomina o odpowiedzialności ciążącej na kierowniku jednostki. Odwołuje się też do teorii etyki zawodowej księgowego.
PL
Kapitał podstawowy jest elementem kapitału własnego o zasadniczym znaczeniu. W spółkach z o.o. określany jest jako kapitał zakładowy. Celem artykułu jest omówienie miejsca i zakresu informacji o kapitale zakładowym prezentowanych w sprawozdaniach finansowych spółek z o.o. w świetle uregulowań prawnych obowiązujących w latach 1991- -2017 oraz ich wpływ na jakość i użyteczność informacji o kapitale podstawowym. Metodami wykorzystanymi w niniejszym opracowaniu były studia literaturowe obejmujące pozycje książkowe oraz regulacje prawne obowiązujące w latach 1991-2017. Zastosowano także metodę opisu, dedukcji i syntezy. Analiza wykazała, że w badanym okresie liczba i zakres ujawnień o kapitale zakładowym zwiększały się. Obowiązki sprawozdawcze w tym zakresie uzależnione są od zakwalifikowania jednostki do odpowiedniej kategorii podmiotów (tj. mikro, małych oraz pozostałych jednostek) i od decyzji kierownictwa o zastosowaniu uproszczeń przewidzianych przepisami prawa.
PL
Kapitał jako źródło finansowania stanowi istotną pozycję bilansową. Dla niektórych podmiotów prowadzących działalność w warunkach białoruskiego ustawodawstwa jego posiadanie wiąże się z wieloma problemami, dotyczącymi np. wyceny. W artykule dokonano analizy kapitałów białoruskich spółek ubezpieczeniowych. Celem artykułu było określenie podstawowych elementów kapitału oraz identyfikacja podstawowych problemów związanych z jego tworzeniem i wykorzystywaniem przez te podmioty w Republice Białorusi. Szczególną uwagę poświęcono problemom bieżącej i bilansowej wyceny kapitału, a także jego wystarczalności dla zachowania wypłacalności ubezpieczycieli. Analizą objęto również rezerwy ubezpieczeniowe, które stanowią szczególną, charakterystyczną dla tej grupy podmiotów pozycję pasywów. W artykule jako metody badawcze wykorzystano analizę i dedukcję. Przedmiotem analizy była literatura z dziedziny rachunkowości i akty prawne obowiązujące w tym zakresie na Białorusi.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.