Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 104

first rewind previous Page / 6 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kościoły i inne związki wyznaniowe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
PL
Prawo kanoniczne i prawo wyznaniowe w Uniwersytecie Jagiellońskim osobną Katedrę miało do roku 1952 r. Jednakże władze PRL zlikwidowały Katedrę Historii Prawa Kościelnego jako niepasującą od ówczesnego modelu budowy państwa i społeczeństwa socjalistycznego. Do 1948 r. kierownikiem Katedry Historii Prawa Kościelnego był zasłużony badacz Kościoła prof. dr hab. Adam Vetulani. W latach 1948-1952 prof. dr hab. Tadeusz Silnicki. Do 1952 r. prowadzono na szeroką skalę działalność naukową i dydaktyczną. Badania naukowe objęły prawo kościelne w Polsce i w Europie oraz szeroko pojmowane prawo wyznaniowe. Również studenci prawa musieli zdawać egzaminy z tych przedmiotów i zaliczać ćwiczenia w ramach studiów prawniczych. Przez 30 lat (1952-1982) kanonistyka nie była wykładana w krakowskiej Alma Mater. Dopiero osobiste starania ówczesnego dziekana Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Wojciecha Marii Bartla, zasłużonego krakowskiego kanonisty i historyka prawa udało się przywrócić należną rangę tej dziedzinie nauki. Rozwinęła się współpraca z uczelniami w kraju (PAT), jak i zagranicą (Nijmigen, Monachium, Rzym). Po śmierci prof. W.M.Bartla w 1992 r. kierownictwo Katedry i zainteresowania naukowe kontynuuje prof. dr hab. Wacław Uruszczak. Od pierwszych dni 2002 r. Katedra nosi nazwę Prawa Kościelnego i Wyznaniowego. Nowa nazwa Katedry wierniej odzwierciedla uprawiane przez jej pracowników dziedziny badawcze oraz wychodzi naprzeciw potrzebom dydaktycznym stawianym w Uniwersytecie Jagiellońskim.
PL
Jedną z konsekwencji reformy systemu ubezpieczeń społecznych, której zasadnicze zręby weszły w życie w dniu 1 stycznia 1999 r., jest zmiana statusu ubezpieczeniowego osób duchownych. W szczególnej sytuacji prawnej znajdują się zaś te z nich, które oprócz pozostawania w stanie duchownym są ponadto zatrudnione na podstawie stosunku pracy. Zarówno stan duchowny, jak i zatrudnienie – jeśli tytuły te rozpatruje się oddzielnie – wiążą się z obowiązkiem ubezpieczenia nie tylko na gruncie ubezpieczeń społecznych, lecz także w odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja, w której jedna osoba spełnia równocześnie warunki do objęcia ubezpieczeniami z obu tytułów, uregulowana jest jednak przez odrębne przepisy. Mają one szerokie zastosowanie w praktyce – duża część osób duchownych jest przecież zatrudniona w ramach stosunku pracy jako nauczyciele religii. Niektóre z nich, mimo przeprowadzonych nowelizacji, wciąż jednak budzić mogą uzasadnione wątpliwości.
PL
Prawo do wolności sumienia i wyznania z istoty rzeczy podlega prawnej ochronie głównie na kanwie prawa karnego. Ochrona ta znajduje odzwierciedlenie przede wszystkim w Kodeksie karnym z 6 sierpnia 1997 r. W celu lepszego zrozumienia kierunków transformacji związanej z prawnokarną ochroną wolności religijnej w Polsce zagadnienie to przedstawione zostanie w zestawieniu z analizą analogicznych unormowań prawnych zarówno okresu Polski Ludowej, jak i czasów II Rzeczypospolitej, zwłaszcza że obecnie polskie prawodawstwo nawiązuje do tradycji okresu międzywojennego. Analizie poddane zostały przepisy Kodeksu karnego z 15 lipca 1932 r., Dekretu Rady Ministrów z 5 sierpnia 1949 r. o ochronie wolności sumienia i wyznania, Kodeksu karnego z 19 kwietnia 1969 r. oraz aktualnie obowiązującego Kodeksu karnego z 6 sierpnia 1997 r.
XX
Autor przedstawia działania Piotra I i wykorzystywanie przez Moskwę prawosławia w Rzeczypospolitej dla celów politycznych
PL
Współczesny system ochrony praw człowieka na kontynencie amerykańskim rozwinął się pod znaczącym wpływem doświadczeń europejskich, zwłaszcza gdy chodzi o przyjęcie aktu skutecznego prawnie wobec państw stron, tj. konwencji regionalnej, oraz ukształtowanie Komisji Praw Człowieka i Trybunału Międzynarodowego. Podobnie jak Europejska (art. 9), również Amerykańska Konwencja zawiera zapisy o prawie do wolności sumienia i religii (art. 12).
16
Content available remote

Konstytucyjna ochrona życia w Polsce

70%
PL
Wraz z pojawieniem się pierwszych skutków społecznych transformacji ustrojowej przeprowadzonej w Polsce na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku zaszła konieczność przebudowy systemu pomocy społecznej. Reformy zaczęto od radykalnej zmiany przepisów o pomocy społecznej, które swoim rodowodem sięgały jeszcze początków II Rzeczypospolitej . W rezultacie wprowadzona z dniem 17 stycznia 1991 r. ustawa o pomocy społecznej doczekała się, po ponad dekadzie obowiązywania, kilkudziesięciu zmian i dwóch tekstów jednolitych (1993 i 1998). Istotna przebudowa systemu świadczeń rodzinnych i społecznych Polsce w 2004 r. w kierunku zapewnienia skuteczniejszego wsparcia w przezwyciężeniu trudnej sytuacji osobom i rodzinom spowodowała konieczność opracowania nowej ustawy o pomocy społecznej. Wynikiem tych prac jest obowiązująca od dnia 1 maja 2004 r. ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej . Z uwagi na narastającą, społeczną falę krytyki sposobu organizacji świadczeń z pomocy społecznej i jej nie zawsze oczekiwaną efektywność w realizacji, w nowej ustawie zaproponowano zmiany, które mają na celu spowodowanie, aby jak najwięcej osób, w jak najkrótszym czasie „wyszło” z systemu pomocy społecznej . Na bardziej wnikliwą ocenę obowiązujących zmian ustawowych należy jeszcze poczekać, ale obserwując praktykę kilku ostatnich lat poprzedzających wejście w życie nowej ustawy, jak i z czasookresu po dacie 1 maja 2004 r., można stwierdzić, że notuje się znaczny spadek np. skierowań do domów pomocy społecznej, zwłaszcza dla osób starszych i niedołężnych, pomimo że odsetek tych osób w społeczeństwie wciąż wzrasta.
20
70%
PL
Peru było ostatnim z krajów Ameryki Łacińskiej, który uzyskał niepodległość – 28 lipca 1821 r. Zmiany społeczne w świecie, a także w stanowisku Kościoła katolickiego odnośnie do kwestii wolności religijnej, były z trudem przyjmowane przez władze państwowe usiłujące korzystać z prawa patronatu, które zachowały aż do reformy konstytucji w 1979 r. Nowy typ relacji z Kościołem katolickim został ustalony w układzie między Republiką Peru i Stolicą Apostolską. Mimo konstytucyjnych zasad, regulacji w różnych ustawach (np. o pracy, ochronie zdrowia itp.), zobowiązań międzynarodowych Peru, przez liczne wspólnoty religijne podnoszony jest zarzut braku ustawy o wolności religijnej, dokładniej regulującej tę materię.
first rewind previous Page / 6 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.