Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kontakty naukowe
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Rozwój nauki nie jest możliwy bez współpracy, wymiany doświadczeń, a nawet przyjaźni między badaczami. Archeologia, która w XIX wieku przeszła długą drogę od hobby do dyscypliny naukowej, nie była pod tym względem wyjątkiem. Jak zauważył J. Pasternak na łamach „Archeologii Ukrainy”, w połowie XIX wieku na Ukrainie działały trzy główne ośrodki archeologiczne – lwowski, kijowski i odesski (Pasternak 1961: 18). W przeciwieństwie do Kijowa i Odessy, Lwów był częścią Cesarstwa Austriackiego, archeologia rozwijała się więc tam podobnie jak w innym ośrodku naukowym Galicji, tj. w Krakowie. Specyfiką Lwowa było współistnienie zarówno ukraińskich jak i polskich ośrodków archeologicznych. Celem autorki jest poszukiwanie aktywności archeologów lwowskich w tworzeniu europejskiej przestrzeni intelektualnej. Analiza dokumentów pozwala stwierdzić, że archeolodzy lwowscy współpracowali z uczonymi z niemal całej Europy (szczególne stosunki łączyły ich z badaczami z Krakowa). Ponadto należy zauważyć, że relacje te pojawiły się nie tylko między instytucjami, ale również na poziomie stosunków osobistych.
EN
-
PL
Jedną z instytucji, z którymi kontaktowała się Profesor Olga Czerniaw- ska w swym bogatym życiu naukowym, był Uniwersytet Jagielloński. Początkowo kontakty te miały charakter doraźny i sprowadzały się do spotkań z pracownikami UJ przy okazji konferencji andragogicznych organizowanych w różnych miejscowoś- ciach. Z czasem przybrały one charakter bardziej pogłębiony i intensywny. Wtedy Profesor przyjeżdżała do Krakowa jako recenzent rozprawy doktorskiej (1999) oraz dwukrotnie uczestniczyła w zorganizowanych w UJ imprezach andragogicznych: konferencji (2006) w okazji 60-lecia założenia Katedry Kultury i Oświaty Dorosłych oraz I Ogólnopolskim Zjeździe Andragogicznym (2009). Na pierwszej z tych imprez wygłosiła wartościowy referat zapoznający uczestników z ujęciem teorii edukacji dorosłych przez Duccio Demetrio – mało wtedy znanego w naszym kraju włoskiego teoretyka oświaty dorosłych. Natomiast na drugiej (występując w eksperckim panelu dyskusyjnym) – dokonała przeglądu powojennych badań andragogicznych w naszym kraju i opowiedziała się za doskonaleniem – w przyszłości – ich metodologii przez szersze odwołanie się do metody biograficznej. Widać z tego, że nawet te nieliczne kontakty Profesor Olgi Czerniawskiej z UJ sporo wniosły do polskiej refleksji nad kształceniem dorosłych.
PL
Działalność autora artykułu, jako współpracownika Narodowego Centrum Badań i Pamięci niemieckiej literatury klasycznej w Weimarze, datuje się od września 1976 roku. Wynikiem tej działalności były spotkania z ‚zachodnimi‘ specjalistami z dziedziny literatury a także trwałe kontakty osobiste. Realne stały się wreszcie zaproszenia na sympozja oraz gościnne wykłady. Niniejszy tekst jest sprawozdaniem z wydarzeń tamtego okresu.
EN
September 1976 begun the author’s function as research assistent at Nationale Forschungs- und Gedenkstätten der klassischen deutschen Literatur in Weimar. Hereby he increasingly came into contact with ‚western‘ experts; as a consequence it came to individual contacts with colleagues which were proved to be lasting. Finally, he was even able to accept invitations to symposiums and lecture tours.
DE
Im September 1976 begann die Tätigkeit des Verfassers als wissenschaftlicher Mitarbeiter an den Nationalen Forschungs- und Gedenkstätten der klassischen deutschen Literatur in Weimar. Sie brachte Begegnungen mit ‚westlichen‘ Fachkolleginnen und Fachkollegen mit sich, und es entstanden Einzelkontakte, die sich als dauerhaft erwiesen. Auch Einladungen zu Symposions- und Vortragsreisen konnten schließlich wahrgenommen werden. Im nachfolgenden Text wird von alledem berichtet.
EN
The article presents the correspondence of Michał Antoni Hacki (ca. 1630– 1703), abbot of the Oliwa monastery, and Johannes Hevelius (1611–1687), astronomer from Gdańsk, which was conducted irregularly between 1654 and 1686. The article discusses elements of the correspondence that supplement the present findings about biographies of both correspondents, including e.g. Hacki’s interests in music and Hevelius’s belief that positional astronomical instruments with telescopes should not be used. Moreover, it presents hitherto unknown circumstances of introducing the constellation of Scutum to honor the King John III and of dedicating to him a book by Hevelius.
PL
Artykuł przedstawia korespondencję opata oliwskiego Michała Antoniego Hackiego (ok. 1630–1703) z gdańskim astronomem Janem Heweliuszem (1611–1687), prowadzoną nieregularnie w latach 1654–1686. Omawia obecne w niej zagadnienia, które uzupełniają dotychczasowe ustalenia dotyczące biografii obu korespondentów, w tym m.in. zainteresowania Hackiego muzyką czy przekonanie Heweliusza o niesłuszności stosowania pozycyjnych instrumentów astronomicznych zaopatrzonych w lunety. Ponadto przedstawia nieznane dotychczas okoliczności wyznaczenia gwiazdozbioru Tarczy ku czci Jana III i dedykowania mu książki Heweliusza.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.