Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kontakty rodziców z dzieckiem
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Cel. Celem artykułu jest przedstawienie informacji na temat roli i organizacji widzeń w zakładach karnych oraz prezentacja wyników badania dotyczącego przyczyn braku widzeń skazanych ojców z ich dziećmi. Materiały i metody. Źródłem danych były zapisy dyskusji, jakie toczyły się na trzech forach internetowych, a które zbadano metodą analizy treści. Wyniki. Wyłoniono pięć grup przyczyn braku wizyt dziecka u ojca, który przebywa w zakładzie karnym: formalno-organizacyjne (np. brak wiedzy, czy niebiologiczne dziecko ma prawo do widzenia ze skazanym), związane z cechami i przeżyciami dziecka (np. ochrona dziecka przed przeżywaniem ponownej rozłąki z ojcem po zakończonym widzeniu), związane z wypełnianiem roli rodzicielskiej i cechami ojca (np. wcześniejszy brak kontaktu ojca z dzieckiem), związane z relacją rodziców (np. doświadczenie przez matkę przemocy ze strony ojca dziecka) oraz wynikające ze wspólnej decyzji rodziców. Wnioski. Kontakt z potomstwem to warunek pomyślnego przebiegu resocjalizacji. Czynnik ten zwiększa szanse ojca na pozostanie w dobrych relacjach z dzieckiem po odzyskaniu wolności. Jednak wiedza na temat tego społecznie ważnego zagadnienia nie jest zbyt duża. Problem kontaktów skazanych rodziców z potomstwem wymaga zatem dalszych badań.
PL
Zasadniczym przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest instytucja „porozumienia” rodziców w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nowelą z 6 listopada 2008 r. Instytucja ta jest jedną z ustawowych przesłanek rozstrzygnięcia sądu w postaci pozostawiania obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej po rozwodzie i w tym kontekście została ona przedstawiona. Artykuł omawia krótko etiologię tytułowego „porozumienia” rodziców występującego w art. 58 k.r.o., jego ratio legis, a także zwraca uwagę na mankamenty tej instytucji wynikające z jej niedoprecyzowania przez ustawodawcę, co rodzi skutki w postaci błędnej praktyki stosowania wspomnianego przepisu. W kontekście analizy instytucji pozostawienia obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej po rozwodzie, w artykule ustosunkowano się również – jednoznacznie krytycznie – do formułowanego w doktrynie postulatu możliwości orzekania w wyroku rozwodowym o tzw. pieczy naprzemiennej, o ile rodzice zgodnie o to wnoszą w „porozumieniu”. Podkreślono, że taki sposób rozstrzygnięcia nie jest przewidziany w obowiązujących przepisach i – co równie ważne – jest niezgodny z dobrem dziecka.
EN
The essential aim of this article is to discuss the mechanism of “agreement” reached between parents with regard to exercising parental authority over a child and maintaining relationship with the child after the divorce, which was introduced to the Family and Guardianship Code by way of the amendment of 6 November 2008. This mechanism constitutes for the court one of the statutory prerequisites to grant both parents parental authority over the child after the divorce, and it has been presented herein in this context. The article shortly presents the origination of the notion of “agreement” reached between parents provided for in Article 58 of the Family and Guardianship Code, its ratio legis, and it points out the defects of this mechanism stemming from the legislator's lack of precision which results in incorrect application of the aforementioned provision of law. In the context of analyzing the mechanism of granting both parents parental authority over the child after the divorce, the article also presents a clearly negative approach to the proposal of a possibility to adjudicate “alternating custody”, in the divorce judgment, which is defined in the legal doctrine, if the parents unanimously petitioned for it in the “agreement”. It has been underlined that such a way of adjudicating parental authority is not provided for in the applicable provisions of law and - which is equally important - it is contrary to the child's welfare.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.