Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kult młodości
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
CEL NAUKOWY: Celem opracowania jest wykazanie roli mediów w kształtowaniu wizerunku naukowca ze szczególnym uwzględnieniem analizy dotyczącej różnic w postrzeganiu młodszych i starszych naukowców. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem badawczym jest określenie schematu kreowania wizerunku naukowców przez media, utrwalania stereotypów oraz ulegania kultowi młodości. Wykorzystane narzędzia badawcze to pogłębiony przegląd literatury, a także analiza komparatywna wtórnych wyników badań i danych statystycznych. PROCES WYWODU: Wywód składa się z trzech części. Pierwsze wnioski w zakresie schematu kształtowania wizerunku naukowca przez media powstały na podstawie studiów literaturowych oraz analizy badań DAST. Część druga to zestawienie obrazu naukowca kreowanego przez media oraz wynikającego z danych statystycznych. Dane pochodzą z baz: EUROSTAT i OECD i dotyczą cech charakteryzujących naukowców. Część trzecia podejmuje problem kultu młodości jako silnej determinanty promującej wizerunek młodych naukowców w mediach. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Kluczową rolę w zewnętrznym kreowaniu wizerunku naukowca odgrywają media, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Charakter budowanego w nich obrazu ludzi nauki jest bardzo schematyczny i utrwala stereotypowe postrzeganie nauki i wizję naukowców jako młodych mężczyzn, ubranych w biały fartuch, wykonujących prace laboratoryjne. Obraz ten jest jednak daleki od rzeczywistości. Jeden z przykładów to nadreprezentacja młodych naukowców, co jest spójne z kulturą masową opartą na kulcie młodości, ale nie odzwierciedla realnych proporcji wiekowych ludzi nauki. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Zrozumienie schematu budowania wizerunku naukowców w mediach oraz oddziaływania wykreowanych obrazów na społeczny odbiór ludzi nauki jest niezmiernie istotne dla optymalizowania strategii budowania przewagi konkurencyjnej w świecie nauki.
2
72%
PL
Celem artykułu jest ukazanie zjawiska transmisji młodości w dorosłość, które w Polsce zaczyna być wyraźnie obserwowane wśród dobrze sytuowanych Polaków, legitymujących się wyższym wykształceniem. W artykule ukazane zostały obszary transmisji młodości w dorosłość, które związane są z istniejącym kultem młodości dotyczące wizerunku, rodziny oraz relacji między dziećmi i rodzicami, pracy, edukacji czy sposobami spędzania wolnego czasu. Przeanalizowany został jeden obszar, który dotyczy zmiany kalendarza płodności wśród kobiet w Polsce, a w konsekwencji coraz większego udziału wydawania na świat potomstwa przez matki w wieku 35+.
EN
The aim of this article is to show the phenomenon of transmission of youth into adulthood, which in Poland is beginning to be clearly observed among the well-off Poles with higher education. The article has been shown transmission areas of youth into adulthood, which are associated with the existing cult of youth on the image, the family and the relationship between children and parents, work, education or ways of spending free time. Analyzed was one area that concerns the revision of the calendar fertility among women in Poland and, therefore, a growing number of childbearing mothers aged 35+.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.