Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kultura;
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Backpacking jest zjawiskiem, które przenika do wszystkich przestrzeni życiowej aktywności, a jego efekty wpływają na jakość funkcjonowania zarówno w rolach osobistych, jak i społeczno-zawodowych jego zwolenników. Podróżowanie daje niepowtarzalne szanse konfrontowania siebie z innym człowiekiem, przestrzenią kulturową, obyczajową. Jednym z założeń filozofii backpackingu jest wnikanie w społeczność tubylców, poszerzanie doświadczeń i wiedzy o ich kulturze. Autorka wnosi nowe wątki do badań nad backpackingiem, pokazując m.in. jak podróżnicze doświadczenia badanych wpływają na postrzeganie siebie oraz świata. Bycie w świecie wpływa na to, w jaki sposób narratorzy odbierają siebie, jakiego typu zmiany obserwują w swoim charakterze i reakcjach wobec innych. Docieranie do odległych krajów wpływa na całościowe podejście do otaczającej rzeczywistości, dając poczucie, że świat jest w zasięgu. Bogactwo podróżniczych doświadczeń zmienia poczucie odległości i świadomość dostępności świata. Natomiast zdobywana dzięki wyjazdom wiedza o sobie i otaczającej rzeczywistości pozwala lepiej sobie w niej radzić. Zetknięcie z innymi wartościami i normami daje okazję do namysłu nad własną kulturą. Poszerzaniu horyzontów towarzyszy zwiększenie poziomu świadomości i refleksji nad odmiennością i specyfiką poznawanych miejsc i ludzi. W efekcie wieloletnich podróżniczych doświadczeń inna jest perspektywa postrzegania relacji interpersonalnych w skali mikro oraz makro, a także sposób patrzenia na świat i własną rolę w nim. Backpacking daje możliwość rozwoju potencjalnych możliwości i nieustannego doskonalenia siebie. Spotkanie z innym człowiekiem i jego kulturą dostarcza ciągle nowych, inspirujących przestrzeni, dla tych wszystkich, którzy są zaintrygowani niezwykłym bogactwem i różnorodnością świata.
PL
Kreatywność jest pojęciem, które wymyka się łatwemu zdefiniowaniu, choć od zawsze jest przedmiotem dużego zainteresowania. Ta problematyka jest dostrzegalna w koncepcjach psychologicznych, w których nie ma jednoznacznej definicji teoretycznej czy aplikacyjnej na temat koncepcji kreatywnosci. Niemniej jednak, po dokonaniu analizy etymologicznej i semantycznej niektórych aspektów, można podjąć się próby zdefiniowania jej jako zdolności człowieka do realizowania nowych pomysłów, spostrzeżeń, wynalazków, przedmiotów artystycznych lub aktów, w celu stworzenia coś nowego, znalezienia oryginalnego rozwiązania, gotowości do zmiany lub przemiany świata. Pojęcie kreatywność dostarcza licznych problemów koncepcyjnych, a to powoduje brak konsensusu wśród badaczy tego zagadnienia. Problem ten wydaje się najbardziej skomplikowany, gdy skupia się uwagę na kreatywności w kontekście kulturowym (zarówno kultury Zachodu, jak i Wschodu). Ponieważ istniejące różnice są źródłem bogactwa, a nie deficytu, Autorzy artykułu przedstawiają własną propozycję integracji różnych kryteriów kulturowych oraz w miarę jednolitą wizję koncepcji kreatywnosci, którą zawiera, ich zdaniem, model A. Kharkhorina – Creativity.4in1, w oparciu o kryteria: Nowości, Użyteczności, Estetyki i Autentyczności. Ta integracyjna wizja nie jest jeszcze ostatnią możliwą próbą, zaprasza ona zatem do głębszego badania i ulepszania zaproponowanego modelu.
EN
Although it is a positive word, always attracting and increasing attention, creativity is a concept that defies definition. As a psychological concept, creativity has resisted unequivocal definition or clear operationalization. Nevertheless, after viewing its etymological and semantic aspects, we focus on some attempts of definitions. As “man’s capacity to produce new ideas, insights, inventions or artistic objects, or the act to create something new, to find original solutions, and the willingness to change or transform the world. Creativity has generated numerous definitions with the problem of the lack of consensus among creativity researchers. This seems more complicated when we focus on creativity in cultural context (be the Western or the Eastern one). However, since differences are not deficits, but rather richness that must be complemented, our proposal is to integrate different cultural criteria and offer a unified vision of the concept, which we illustrate referring to Kharkurin’s Creativity.4in1 model based on the criteria of Novelty, Utility, Aesthetics and Authenticity. This integrative vision is not yet the last possible attempt, so the call for deeper research and better model is still active.
PL
W tekście przybliżam wybrane zagadnienia i problemy wyłaniające się przy próbie analizy pop/kulturowego dyskursu o seksualności osób niepełnosprawnych. W tym celu posługu­ję się szeregiem narzędzi metodologiczno-teoretycznych, takich jak: kulturowy model niepełnosprawności, analiza kulturowa, teoria krytyczna (critical theory) elementy etnografii i crip theory.
EN
In the following article, I outline some of the issues and problems that one may encounter while attempting to analyse the pop/cultural representations of disabled people’s sexuality. Towards this end, I employ a variety of methodological and theoretical tools, such as e.g. cultural model of disability/cultural analysis, critical theory, elements of ethnographical research and crip theory.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.