Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  kwas foliowy
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
Wstęp: Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Na całym świecie cierpi na nią ok. 50 mln osób, z czego połowa to kobiety. Pomimo że ciąża w przebiegu epilepsji zaliczana jest do ciąż wysokiego ryzyka, na podstawie wielu obserwacji przyjmuje się, że szansa urodzenia zdrowego dziecka przez kobietę z padaczką wynosi ponad 90%, ale ryzyko wystąpienia wad wrodzonych jest 2–3-krotnie wyższe niż w przypadku ciąży u kobiety zdrowej. Wynika to głównie z faktu stosowania leków przeciwpadaczkowych. Materiał i metody: Badaniami objęto 139 kobiet chorych na padaczkę, w wieku od 18 do 40 lat, będących pod opieką poradni neurologicznych na terenie województwa śląskiego. Badania przeprowadzano przy pomocy autorskiego kwestionariusza ankiety dla kobiet chorych na padaczkę w wieku rozrodczym, opracowanego na podstawie kwestionariusza ankiety udostępnionego przez Ogólnopolskie Centrum Padaczki Dla Kobiet. Wyniki: Wśród ankietowanych przeważały kobiety z czasem trwania choroby ponad 10 lat – 52,52%. Najmniej liczną grupę (7,19%) stanowiły kobiety chorujące krócej niż 1 rok. Wśród ankietowanych przeważały kobiety, u których stosowano monoterapię (51,8%). Ponad połowa respondentek nie miała potomstwa (57,55%). W opinii 76,26% respondentek padaczka nie stanowi przeciwwskazania do posiadania potomstwa. Wykazano statystycznie znamienną zależność (p = 0,0479) pomiędzy wykształceniem a chęcią uzyskania informacji o antykoncepcji i jej wpływie na padaczkę. Wnioski: 1/3 ankietowanych kobiet chorych na padaczkę ma niedostateczną wiedzę na temat świadomego macierzyństwa i dotyczy to przeważnie kobiet z najniższym wykształceniu. Zainteresowanie większości kobiet chorych na padaczkę zagadnieniami związanymi z macierzyństwem pojawia się dopiero po zajściu w ciążę, przy czym kobiety z co najmniej średnim wykształceniem wykazują większe zainteresowanie zagadnieniami prokreacji i świadomego macierzyństwa.
EN
Folic acid plays a key role in the methylation cycle and in DNA biosynthesis. A deficiency of folic acid in the diet can lead to many disorders, such as anemia or reduced biosynthesis of cells in the bone marrow. There is good evidence of folic acid deficiency in a large proportion of the population in developed countries, even where folate supplementation occurs, so it is very important to be aware of the bioavailability and retention of folic acid in food. Despite the fact that folic acid is present in many raw materials, its bioavailability and content in ready-to-eat products depends on many factors and affects the nutritional effect. This article is a study indicating the key sources of folic acid, its bioavailability, role in the human body, and the effects of deficiency.
PL
Kwas foliowy odgrywa kluczową rolę w cyklu metylacji oraz biosyntezie DNA. Niedobór folianów w diecie może prowadzić do wielu zaburzeń tj. niedokrwistości czy zmniejszenia biosyntezy komórek w szpiku kostnym. Wskazuje się na niedobory kwasu foliowego w znacznej części liczby ludności w krajach rozwiniętych, nawet tam, gdzie występuje suplementacja żywności kwasem foliowym, tym samym bardzo istotną kwestią jest świadomość biodostępności i retencji kwasu foliowego w żywności. Mimo tego, że foliany występuje w wielu surowcach, jego biodostępność i zawartość w produktach gotowych do spożycia jest zależna od wielu czynników i wpływa na efekt odżywienia. Niniejszy artykuł jest opracowaniem wskazującym na kluczowe źródła folianów, jego biodostępność, rolę w organizmie człowieka, a także skutki niedoboru.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.