Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Refine search results

Journals help
Authors help
Years help

Results found: 57

first rewind previous Page / 3 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  leczenie
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
3
Publication available in full text mode
Content available

Urynoterapia – fakty i mity

80%
PL
Celem artykułu jest przedstawienie roli urynoterapii w medycynie i podsumowanie stanu badań nad jej zastosowaniem. Obecnie zwolennicy terapii moczem zwracają uwagę na jej leczniczy wpływ na wiele różnych chorób, takich jak trądzik, łuszczyca, infekcje o podłożu grzybiczym czy bakteryjnym, zapalenia zatok, migrena, astma, przeziębienia, cukrzyca, borelioza, choroba guzków krwawniczych odbytu, depresja, wrzody żołądka, kandydoza, a nawet AIDS i niepłodność. Niestety działanie urynoterapii nie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Na dzień dzisiejszy metoda ta cieszy się dość dużym zainteresowaniem i nadal czeka na dokładniejsze badanie skuteczności i jakości leczenia.
EN
The aim of this paper is to describe the role of urine therapy in medicine and present the state of research into its practical application. Supporters of urine therapy stress that it has a therapeutic effect on a wide range of diseases, which include acne, psoriasis, fungal or bacterial infections, sinusitis, migraine, asthma, colds, diabetes, Lyme disease, hemorrhoids, depression, stomach ulcers, candidiasis, and even AIDS and infertility. Unfortunately, the curative effects of urynotherapy have not been confirmed by clinical tests. Currently, this method is enjoying great popularity but a more detailed study of its effectiveness and quality should be conducted
PL
Legalizacja stosowania w Polsce do celów medycznych pochodnych konopi innych niż włókniste zakończyła obowiązujący dotąd całkowity zakaz posiadania i obrotu tymi środkami. Jest to wprawdzie legalizacja ograniczona całym szeregiem wymogów dotyczących procedur medycznych, niemniej wpisuje się ona w ogólnoświatowy trend liberalizacji przepisów w tym obszarze. Przykładem tego jest legalizacja z 1 stycznia 2018 r. obrotu i posiadania marihuany do celów rekreacyjnych, jaka została wprowadzona w stanie Kalifornia w USA. Posiadanie marihuany, haszyszu, krzewów konopi innych niż włókniste jest najczęściej występującym przestępstwem narkotykowym odnotowywanym w Polsce. Kwestią otwartą jest jak niewielka liberalizacja przepisów w zakresie możliwości korzystania z pochodnych konopi innych niż włókniste wpłynie na zagrożenie przestępczością narkotykową w Polsce. Według ocen europejskich organizacji monitorujących narkotyki i narkomanię przestępstwa związane z uprawą i posiadaniem marihuany i haszyszu oraz obrotem nimi są także najczęściej notowanymi przestępstwami narkotykowymi w Europie, z czego zorganizowane grupy przestępcze uczyniły sobie stałe i bardzo znaczne źródło dochodów. Podejmowane w kilku krajach próby liberalizacji przepisów odnoszą się jak na razie do środków o charakterze leczniczym i mają na celu przede wszystkim usprawnienie oraz większą efektywność działania służb zwalczających przestępczość narkotykową. W Stanach Zjednoczonych już od ponad 20 lat podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia przede wszystkim wpływu zorganizowanych grup przestępczych na rynek narko.
first rewind previous Page / 3 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.