Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  listy oczekujących
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2013
|
vol. 2
|
issue 3
432-442
PL
W artykule podjęto się oceny istniejących relacji pomiędzy płatnikiem i świadczeniodawcami oraz oceny wpływu tych relacji na dostępność do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych na tle dokonujących się przepływów finansowych w systemie. Wykazano, że w związku z narastającą niewydolnością systemu powstała potrzeba racjonowania. Racjonowanie to przybiera w Polsce kilka postaci, np. postać list oczekujących, które zostały opisane i ocenione. Wzrost niezadowolenia społeczeństwa z poziomu opieki zdrowotnej w Polsce skłania do nabywania usług prywatnych. Autorka dokonała też oceny budżetów domowych i skłonności gospodarstw domowych do ponoszenia wydatków na zdrowie. W konkluzji stwierdzono, że obecny kształt systemu opieki zdrowotnej wymusza racjonowanie, lecz należy jak najszybciej wprowadzić elementy umożliwiające ograniczanie braku dostępności do świadczeń o co najmniej podstawowym charakterze.
2
72%
PL
Celem artykułu jest analiza ocena aspektów bieżącej kondycji sektora opieki zdrowotnej w Polsce. W artykule przedstawiono problem relatywnie niskiego (choć stale rosnącego) poziomu publicznego finansowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, jak i małej efektywności wykorzystywania tych środków. Wskazuje się na konieczność pogłębiania liberalizacji rynku w celu uzyskania dodatkowych źródeł finansowania oraz poprawy wykorzystania środków publicznych.
EN
The aim of the article is assessment of contemporary Polish health care sector’s issues. The paper shows the problem of relatively small (although still rising) level of public health care sector financing in Poland, as well poor efficiency of public resources’ usage. It shows necessity of implementing free market mechanisms, aiming at possessing additional sources of financing and improvement of use of public sources.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.