Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 3

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  material security
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
New economic reality involves serial of processes influencing management of the current budget of Polish households. On one hand the principles of market economy impose rigorous environment for management of the disposal income while on the other the dynamically developing consumer markets create pressure to spend. The results of survey conducted in the end of 2012 show that higher income levels stimulated significantly rational attitudes, subordinated motif of life cycle, if it was associated with higher levels of education. The level of education was therefore a key moderator of attitudes aimed at material security, which translated into specific economic behavior of households. Nevertheless, opinion of the respondents advocated savings is in contrary with declared avoiding restraint what is in line with other authors describing attitudes towards saving in conflict.
PL
Rynkowa rzeczywistość ekonomiczna kształtuje warunki budżetowania gospodarstw domowych. Z jednej strony rygory gospodarki rynkowej wymagają racjonalnego zarządzania budżetem, z drugiej zaś rozwój rynków konsumpcyjnych kształtuje presję na wydawanie. Wyniki badania przeprowadzonego pod koniec 2012 r. wskazują, że wyższy poziom dochodu istotnie stymuluje postawy i zachowania racjonalne, podporządkowane motywowi cyklu życia, jeśli był powiązany z wyższym poziomem wykształcenia. Poziom wykształcenia okazał się zatem głównym moderatorem postaw nakierowanych na zabezpieczanie materialne, które przekładały się na konkretne zachowania ekonomiczne gospodarstw domowych. Natomiast wyrażane opinie postulujące wstrzemięźliwość nie znajdowały potwierdza w realizowanych zachowaniach, co potwierdza hipotezę o konfliktowości społecznych reprezentacji oszczędności i oszczędzania.
EN
The article deals with the advantages and disadvantages related to the accessibility of tangible securities, for example a mortgage. The article analyzes the regulations that weaken the relationship between the mortgage and the debt and make the protection more flexible. Proposals for new legislative solutions that may increase the attractiveness of a mortgage were indicated. Attention was also paid to regulations that require the legislator.s intervention due to doubts which are occured in practice. The mortgage was also briefly confronted with the non-accessory with land debt in force in Germany.
PL
W artykule zostały zbadane teoretyczne i praktyczne aspekty związane z prawem do ochrony socjalnej w przypadku bezrobocia na poziomie prawa zarówno międzynarodowego, jak i ukraińskiego. Autorzy dostrzegają, że już w 1934 ro ku wspólnota światowa wypracowała koncepcję uniwersalnego modelu społecznego, który miał zapewnić odpowiednią ochronę osób bezrobotnych, oraz stworzone zostały odpowiednie systemy wraz z określeniem podstaw i umów, na podstawie których udzielano wypłat socjalnych w ramach określonego sytemu ubezpieczenia. Jak się wydaje, był to punkt orientacyjny późniejszych działań na poziomie konkretnych państw, które próbowały tworzyć własny system ubezpieczenia obywateli na wypadek bezrobocia. Państwo ukraińskie, budując odpowiednie struktury instytucjonalne, nie mogło pozostawać na uboczu i nie mogło nie przestrzegać międzynarodowych zobowiązań w sferze ochrony socjalnej swoich obywateli na wypadek bezrobocia. Dlatego też uchwalając w 1996 roku najważniejszy akt prawny, jakim jest Konstytucja, zagwarantowano prawo człowieka do ochrony socjalnej na wypadek bezrobocia w art. 46 Konstytucji Ukrainy. Prawo to bazuje na międzynarodowych standardach, które jasno określają politykę państw w sferze socjalnej ochrony obywateli, oznaczającą prawo do zabezpieczenia społecznego na wypadek bezrobocia. Konstytucyjne zagwarantowanie prawa do socjalnej ochrony na wypadek bezrobocia zakłada prawną podstawę regulacji tej kwestii i daje gwarancję realizacji prawa obywatela do takiej ochrony socjalnej. Według Konstytucji Ukrainy prawo obywateli do ochrony socjalnej włącza też prawo do zapewnienia jej w przypadku pełnej, częściowej lub tymczasowej utraty zdolności do pracy, w wyniku bezrobocia z przyczyn od obywatela niezależnych oraz w innych wypadkach przewidzianych prawem. Tym samym zagwarantowane przez Konstytucję i wynikające z niej normy prawo do socjalnej ochrony obywateli w przypadku bezrobocia, ma, jak cała Konstytucja na trenie państwa ukraińskiego, nadrzędną moc prawną. Prawo do socjalnej ochrony obywateli w sytuacji bezrobocia wpisuje się w jedno z głównych zadań państwa, które powinno przeciwdziałać negatywnym skutkom społecznym, jakie z bezrobocia wynikają. Rozwój i transformacja prawa społecznego w tym zakresie odbywa się w granicach systemów prawnych poszczególnych państw. Znajduje swoje odzwierciedlenie również w ustawodawstwie państwa ukraińskiego. Konstytucyjny zapis prawa do socjalnej ochrony obywateli na wypadek bezrobocia daje gwarancję skutecznego narzędzia prawnego powołanego do zapewnienia należytej jego realizacji.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.