Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  obowiązek mocowy
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Przedmiotem artykułu jest analiza przepisów odnoszących się do udziału wytwórców zagranicznych w polskim mechanizmie mocowym. W pracy omówiono zarówno kontekst europejski wymogu wprowadzenia cross-border participation, jak i proces legislacyjny ustawy o rynku mocy w tym zakresie. Prezentację regulacji udziału wytwórców zagranicznych podzielono strukturalnie na dwie części. W pierwszej kolejności przeanalizowano system aukcyjny ze szczególnym uwzględnieniem aukcji wstępnych. Następnie przedstawiono kwestię specyfiki wykonania obowiązku mocowego przez wytwórcę zagranicznego.
PL
Głównym instrumentem rynku mocy mającym, zgodnie z intencją ustawodawcy, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce w dłuższej perspektywie czasowej jest obowiązek mocowy zdefiniowany w ustawie o rynku mocy z 8 grudnia 2017 r. (art. 2 pkt 23 ustawy o rynku mocy). Przedmiotem artykułu jest analiza treści obowiązku mocowego spoczywającego na dostawcach, który można najprościej zdefiniować jako cywilnoprawne zobowiązanie wobec operatora składające się z dwóch komponentów: gotowości do dostarczenia mocy, polegającej na utrzymaniu jednostek fizycznych w odpowiednim stanie przez cały okres dostaw oraz z dostarczenia mocy do systemu w okresie zagrożenia.
PL
Rynek mocy stanowi system wsparcia dla budowy nowych elektrowni konwencjonalnych oraz modernizacji i utrzymywania istniejących, mający na celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rynek wtórny jest istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania tego mechanizmu. Wpisuje się on bowiem w przyjętą przez polskiego ustawodawcę koncepcję zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego przez stworzenie systemu wsparcia dla inwestycji w energetykę konwencjonalną. W niniejszej pracy podjęto się pierwszej próby naukowej analizy znaczenia rynku wtórnego dla polskiego rynku mocy. W opracowaniu omówiono przyczyny wprowadzenia rynku mocy, a także określenia istoty rynku wtórnego. W opracowaniu zostały przedstawione najważniejsze zasady funkcjonowania rynku wtórnego, a także dwa rodzaje transakcji, jakie się na nim dokonują (obrót obowiązkiem mocowym oraz realokacja wolumenu). Dalej zostały omówione warunki skuteczności transakcji na rynku wtórnym. Istotną część artykułu stanowi omówienie funkcjonowania rynku wtórnego dla rynku mocy w Wielkiej Brytanii. Takie ujęcie tematyki wydaje się być w pełni uzasadnione, albowiem ustawa o rynku mocy wzorowana jest na brytyjskich regulacjach, a sam rynek wtórny funkcjonuje od kilku lat w Wielkiej Brytanii.
PL
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia prawne ustawy o rynku mocy, mające znaczenie dla oceny jej wpływu na warunki finansowania inwestycji w nowe moce wytwórcze. Dokonano oceny tych zagadnień w świetle dotychczasowej praktyki rynkowej finansowania inwestycji w wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce i praktyki ograniczania ryzyk prawnych występujących w tego rodzaju inwestycjach za pomocą konstrukcji prawnych stosowanych w dokumentacji finansowania tego rodzaju transakcji. Do zagadnień tych zaliczono: wielkość przychodów uzyskiwanych przez dostawców mocy z wynagrodzenia za świadczenie obowiązku mocowego, charakter prawny i stabilność tych przychodów. Autor analizuje konstrukcję prawną umowy mocowej, skutki zawierania umowy mocowej w formie elektronicznej w ramach aukcji i rynku wtórnego. Dokonano także oceny skutków prawnych, jakie zastosowana przez ustawę konstrukcja oraz forma umowy mocowej niesie dla możliwości wykorzystania jej jako zabezpieczenia spłaty długu zaciągniętego na budowę nowej jednostki rynku mocy.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.