Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  okres dwudziestolecia międzywojennego
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Cel pracy: Odpowiedzialność dyscyplinarna, realizowana w formie sądu koleżeńskiego, który ocenia niewłaściwe zachowanie członków danej korporacji, narodziła się na naszym kontynencie wraz z powstaniem państwa prawnego. Przepisy dotyczące urzędników państwowych w Polsce powstały później ze względu na słabość rodzimego korpusu urzędniczego w okresie przedrozbiorowym. Pierwsze polskie regulacje dotyczące odpowiedzialności urzędników państwowych powstały w latach 1918–1922. Celem pracy jest ukazanie procesu narodzin przepisów dyscyplinarnych regulujących odpowiedzialność dyscyplinarną tytułowych urzędników. Materiał i metody: W pracy wykorzystano szereg niepublikowanych materiałów źródłowych, które zostały poddane szczegółowej analizie. Wyniki: W wyniku przeprowadzonych badań uzyskano szereg interesujących ustaleń, które stały się podstawą opracowania prezentowanego tekstu. Wnioski: Prawo dyscyplinarne na ziemiach polskich narodziło się później niż pozostałe gałęzie prawa. Ze względu na szczupłość korpusu urzędniczego w okresie przedrozbiorowym przepisy dyscyplinarne w odniesieniu do tej grupy zawodowej nie zostały dostatecznie wyodrębnione z całości systemu prawa. Istniały natomiast regulacje w stosunku do kilku innych kategorii pracowników potraktowanych w sposób szczególny. Proces narodzin prawa dyscyplinarnego w stosunku do tytułowych urzędników rozpoczął się w 1918 roku.
EN
The article aims to present the issues relating to the education of teachers in the interwar period. The text presents its main forms. Lack of modern legal literature referring to the educational law in this period constituted the main inconvenience. In this context, it seems that the history of Polish education deserves even more comprehensive research. This article may be an introduction to this type of studies.
PL
Artykuł ma na celu przedstawienie zagadnień odnoszących się do kształcenia nauczycieli w okresie międzywojennym. W tekście zaprezentowano główne jego formy. Istotną niedogodnością okazał się niemal zupełny brak współczesnej literatury prawniczej poruszającej problematykę prawa oświatowego w przedmiotowym okresie. W tym kontekście wydaje się, że dzieje szkolnictwa polskiego tym bardziej zasługują na kompleksowe zbadanie. Niniejsze opracowanie może stanowić wstęp do tego typu opracowań.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.