Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  pedagogika fenomenologiczna
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Artykuł stanowi próbę namysłu nad istotnymi aspektami etyczne go znaczenia doświadczenia wparcia w relacji pedagogicznej w świetle osiągnięć współczesnej pedagogiki fenomenologicznej. Prezentowana refleksja odwoływać będzie się do propozycji metodologicznych oraz refleksji etycznej i pedagogicznej jednego z najważniejszych reprezentantów pedagogiki inspirowanej fenomenologią na świecie Maxa van Manena, emerytowanego profesora University of Alberta w Kanadzie. Zasadniczym celem podjętej problematyki jest pogłębienie rozumienia natury i znaczenia wsparcia w procesie budowania i rozwoju relacji pedagogicznej i w kontekście refleksji nad pojęciem taktu pedagogicznego. Refleksja nad relacją pedagogiczną wskazuje na konieczność troski o głębsze rozumienie fenomenu wsparcia w procesie wychowania i edukacji. Proponowana próba eksploracji znaczenia wsparcia w relacji pedagogicznej odnosi się do etycznego i pedagogicznego wymiaru refleksji nad znaczeniem heteronomii i bezbronności dziecka oraz odpowiedzialności dorosłego.
PL
W badaniach pedagogicznych rzadko wykorzystuje się podejście fenomenologiczne do analizy zjawisk składających się na doświadczenie jednostki. Celem artykułu jest próba ukazania możliwości zastosowania fenomenologii Edmunda Husserla do teorii i praktyki badawczej w pedagogice. Szukano odpowiedzi na następujące pytania: Czym jest fenomenologia? Dlaczego warto zajmować się fenomenologią? Czy można wykorzystać fenomenologię jako „szkołę myślenia” w teorii pedagogicznej i w jaki sposób można ją odnieść do pedagogicznej praktyki? Poczynione analizy nakłaniają do prowadzenia dalszych poszukiwań, które pomogą w sposób szeroki i wielostronny uwidocznić zakresy oraz drogi aplikacji myśli fenomenologicznej na grunt współczesnej teorii i praktyki pedagogicznej.
EN
Pedagogical studies rarely adopt the phenomenological approach to analyse the phenomena that make up individual experience. The goal of this article is to describe how Edmund Husserl’s phenomenology could be used in the fields of pedagogical theory and practice. The paper addresses such questions as What is phenomenology? Why phenomenology is worth exploring? and Can we use phenomenology as a ‘school of thought’ in pedagogical theory, and how can it be applied to pedagogical practice? The analyses carried out for the purposes of this study encourage further investigation of this issue to discover where and how phenomenology could be applied in contemporary pedagogical theory and practice, and to explore it from a broad and multifaceted perspective.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.