Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 4

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  pracownicy niepełnosprawni
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Satysfakcja zawodowa pracowników jest istotna w całym procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Pracownicy wykazujący wysoki poziom satysfakcji z pracy są bardziej zaangażowani w pracę oraz bardziej lojalni wobec pracodawcy, co bez wątpienia wpływa na wyniki finansowe organizacji. Wysoki poziom satysfakcji zawodowej sprawia, że pracownicy w większym stopniu angażują się w powierzone im zadania, silniej identyfikują się z przedsiębiorstwem i w mniejszym stopniu są skłonni do zmiany pracy. Większe zaangażowanie w wykonywaną pracę sprawia, że pracownicy stają się bardziej produktywni. Szczególną grupą pracowników są osoby niepełnosprawne, które w Polsce obecnie stanowią coraz większą liczbę osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Osoby niepełnosprawne w Polsce mogą podejmować zatrudnienie na chronionym i otwartym rynku pracy. Jednak otwarty rynek pracy daje osobom niepełnosprawnym możliwość aktywizacji oraz udziału w życiu społecznym i zawodowym, szansę rozwoju zawodowego i awansu oraz większego wyboru ofert pracy. Pozytywne emocje w pracy przyczyniają się do wzrostu poziomu szczęścia i zwiększają szansę na samorealizację. Natomiast negatywne emocje doświadczone w pracy mogą skutkować częściową utratą zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego też podjęte w artykule rozważania teoretyczne i empiryczne mają duże znaczenie w praktyce zarządzania przedsiębiorstwami, które coraz częściej proponują pracę osobom niepełnosprawnym na otwartym rynku pracy. Celem artykułu jest analiza poziomu satysfakcji zawodowej osób niepełnosprawnych pracujących na otwartym rynku pracy w województwie śląskim. W artykule oparto się na wynikach badań własnych przeprowadzonych na grupie 172 respondentów, a podczas badania wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety skierowany do niepełnosprawnych pracowników pracujących na otwartym rynku pracy. Badania pokazały, że poziom zadowolenia z pracy jest różny w grupach ze względu na stopień niepełnosprawności wśród pracowników zatrudnionych na otwartym rynku pracy.
2
Publication available in full text mode
Content available

Compensating for lost abilities

86%
XX
Wysoce zorganizowany proces produkcji i doskonałe rozwiązania technologiczne, a w tym istniejący niepełnosprawni pracownicy domagają się konieczności racjonalnego potraktowania ich pracy w pełnym, ludzkim wymiarze. Najgorszą rzeczą jest to, że producenci marnują nie tylko surowce i narzędzia, ale również pracę człowieka (w tym niepełnosprawnego) jako pierwszego i najważniejszego komponentu całego procesu produkcji.
PL
Call center Miasta Poznania rozpoczyna pracę wraz z pierwszymi telefonami o 7:30. W ubiegłym miesiącu obsłużyło ponad 16 tysięcy połączeń. Tempo wzrasta nieprzerwanie, odkąd zostało uruchomione w lutym 2009 roku. W pierwszej części materiału przedstawiono, czym jest call center, jak doszło do jego utworzenia, kto w nim pracuje, jakie koszty i korzyści są z nim związane oraz komu ten przykład może posłużyć za inspirację. Część druga poświęcona jest analizie różnych aspektów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W części trzeciej przedstawiono syntetyczne dane dotyczące dwóch lat doświadczeń w pracy miejskiego call center.
EN
The Poznan City Hall call center starts its day with the arrival of its first telephone calls at 7:30 AM. Last month it served 16,000 connections. The rate of growth has been increasing unabated since the center's launching in 2009. The first part of this material explains what a call center is, the background of its creation, who works there, how much it costs, the benefits it brings, and who can benefit using this example as inspiration. The second section is devoted to an analysis of various aspects of employment of disabled persons. Part Three presents a synthesis of data from two years of experience in the operation of the city call center.
4
Content available remote

PRACOWNICY OCHRONY W ŚWIETLE USTAWY DEREGULACYJNEJ

58%
EN
In 2013 was decided about making easier the access to many professions. The center of the gravity was putting on the deregulation of security guard profession. Demands of the branch were considered in connection with limitation the numbers of disabled people and Work-Protected Institutions, but the changes went considerably deeper. In practice it wasn't successful to reduce the number of Work-Protected Institutions and disabled people in branch of security people and property. Entrepreneurs moved disabled workers on different offices, where isn't required possession the authorization to serve as a security guard. Thanks to this, they didn't lose the status Work-Protected Institutions. Costs of maintenance of qualified security guards increased, what was connected with compulsory examinations and trainings.
PL
W 2013 r. zdecydowano o ułatwieniu dostępu do wielu profesji. Punkt ciężkości położono m.in. na deregulację zawodu ochraniarza. Uwzględniono wtedy żądania branży co do ograniczenia liczby osób niepełnosprawnych oraz Zakładów Pracy Chronionej, jednak zmiany poszły znacznie głębiej. W praktyce nie udało się zredukować liczby Zakładów Pracy Chronionej ani osób niepełnosprawnych. Przedsiębiorcy dokonali przesunięć pracowników niepełnosprawnych na inne stanowiska, gdzie nie jest wymagane posiadanie uprawnień do wykonywania zawodu. Dzięki temu nie utracili statusu ZPCh. Wzrosły jednak koszty utrzymania kwalifikowanych pracowników ochrony związane z obowiązkowymi badaniami i szkoleniami.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.