Full-text resources of CEJSH and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl

Results found: 2

first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  przemysł high-tech
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
Zarządzanie i Finanse
|
2016
|
vol. 3
|
issue 2
237-252
PL
Globalizacja i rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych sprawiaj ą, że skuteczne funkcjonowanie w konkurencyjnym, międzynarodowym otoczeniu wymaga ciągłego rozwoju potencjału oraz budowy przewag. Dotychczas w Polsce oparte one były przede wszystkim na niskich kosztach pracy, jednak wraz z zachodzącymi zmianami niezbędne jest budowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o wiedzę, innowacyjność i kreatywność. Sprzyjać temu mogą zmiany strukturalne, które znajdują odzwierciedlenie w procesie relokacji zasobów pracy, m.in. do sektorów wysokiej techniki. Uwzględniając powyższe, celem artykułu jest przedstawienie stanu i perspektyw rozwoju sektorów wysokiej techniki w Polsce w kontekście realizacji celów strategii Europa 2020.Wartykule postawiono następujące pytania badawcze: 1. Jak oceniana jest polska gospodarka w międzynarodowych rankingach konkurencyjności? 2. Jak kształtuje się wielkość zatrudnienia w przemysłach i usługach high-tech i jaka jest dynamika zmian w Polsce w latach 2004–2015? 3. Jaki jest prognozowany kierunek zmian w kontekście procesu reindustrializacji gospodarki oraz realizacji założeń strategii Europa 2020? Próba odpowiedzi na tak postawione pytania wymagała podzielenia artykułu na odrębne części obejmujące: pojęcie konkurencyjności międzynarodowej i miejsca Polski w rankingach konkurencyjności; analizę rozwoju sektorów high-tech, w tym zmian zatrudnienia w przemysłach i usługach high-tech w Polsce w latach 2004–2015; wyzwania stojące przed nową polityką przemysłową.
PL
Kraje Ameryki Łacińskiej (LAC) starają się naśladować kraje wysoko rozwinięte w celu przyśpieszenia swojego rozwoju gospodarczego. Najbardziej aktywnymi są w tym obszarze Argentyna i Brazylia. Od początku pierwszej dekady XXI wieku oba kraje rozpoczęły poszukiwanie nowego modelu polityki przemysłowej. Szczególną cechą obecnego podejścia jest dążenie do wzrostu znaczenia przemysłu high-tech. Do istotnych gałęzi high-tech w Argentynie i Brazylii należą sektory: lotniczy i farmaceutyczny. Efekty rozwoju tych sektorów są zróżnicowane.
EN
Latin American countries (LACs) are trying to catch up with the developed countries. The most active in the field are Argentina and Brazil. Since the beginning of the noughties both countries have been searching for a new model of industrial policy. An important feature of such policy is the development of high-tech industry. Among high-tech sectors in Argentina and Brazil are aerospace and pharmaceutical sectors. The results of their development are diversified.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.